Zostałeś ofiarą oszustwa kredytowego? Sprawdź, co robić!

Zostałeś ofiarą oszustwa kredytowego? Sprawdź, co robić!

Artykuł miesiąca poradnik

Zostałeś ofiarą oszustwa kredytowego? Sprawdź, co robić!

Z roku na rok rośnie liczba przestępców, których celem jest wyłudzenie kredytu bądź pożyczki. Zostałeś ofiarą oszustwa kredytowego? Obawiasz się wycieku danych osobowych? W niniejszym artykule wyjaśnimy, czym jest oszustwo kredytowe i jak się przed nim uchronić. Sprawdź!

Na czym polega oszustwo kredytowe?

Jednym z najczęściej popełnianych przestępstw w Polsce jest oszustwo kredytowe, polegające na zgromadzeniu informacji na temat danych osobowych ofiary w celu zaciągnięcia zobowiązań finansowych takich jak kredyt lub pożyczka.
Z reguły ofiara oszustwa kredytowego żyje przez długi czas w nieświadomości, że została oszukana. Pierwszym, niepokojącym sygnałem wskazującym na próbę wyłudzenia pożyczki są zaskakujące informacje o długach, które sięgają gigantycznych kwot pieniężnych. Kolejnymi symptomami są telefony od firm windykacyjnych.
Jak wynika z badań, w pierwszym kwartale 2020 roku, ok. 1400 osób dopuściło się przestępstwa, dotyczącego wyłudzeń pożyczek. Oszuści próbowali zaciągnąć zobowiązania na kwoty wynoszące średnio kilkaset tysięcy złotych. Najwięcej przypadków odnotowano w 2019 roku przed wybuchem epidemii COVID-19.

Wyłudzenie kredytu lub pożyczki a metody

Dobry złodziej zna wiele, skutecznych metod na szybkie wyłudzenie pożyczki lub kredytu. Poniżej przedstawiamy kilka z nich.
• Kradzież dowodu osobistego,
• Atak hakerski w sieci,
• Podszywanie się pod firmę zachęcającą ofiarę do podania danych osobowych,
• Sporządzenie kopii dokumentu tożsamości,
• Wysyłanie wiadomości e-mail w celu zgromadzenia informacji na temat danych osobowych.

Rozwiąż swój problem w kilku krokach!

Dostajesz niepokojące telefony od banku oraz firm windykacyjnych? Zostałeś poinformowany o pożyczkach, których suma wynosi kilkaset tysięcy złotych? Sprawdź, jak rozwiązać problem.
• Skontaktuj się z bankiem w celu zastrzeżenia dokumentów – pierwszym, podstawowym krokiem jest szybki kontakt z bankiem w celu zastrzeżenia dowodu osobistego, prawa jazdy lub paszportu. Zadzwoń na infolinię banku lub udaj się bezpośrednio do placówki.
• Zgłoś sprawę na Policję – kolejnym, ważnym krokiem jest złożenie zeznań na terenie komisariatu Policji. Funkcjonariusze po zapoznaniu się ze sprawą rozpoczną odpowiednie działania w celu namierzenia i aresztowania sprawcy.
• Skontaktuj się z pracownikami Biura Informacji Kredytowej – po złożeniu odpowiednich zeznań na Policji, otrzymasz bezpłatny dostęp do usługi BIK, dzięki czemu zgromadzisz szczegółowe informacje na temat zobowiązań finansowych zaciągniętych przez osobę, która wykorzystała Twoje dane w celu otrzymania kredytu lub pożyczki. Dodatkowo Biuro Informacji Kredytowej powiadomi Cię o kolejnych próbach wyłudzenia pożyczki.
• Działaj błyskawicznie – ofiary oszustwa kredytowego przez długi czas nie są świadome, że zostały oszukane, dlatego po zaobserwowaniu pierwszych sygnałów przestępstwa, szybko podejmij odpowiednie kroki.

Nie daj się oszustom!

Każda osoba może zostać ofiarą oszustwa kredytowego. Dlatego, jeśli zauważyłeś sygnały popełnienia przestępstwa, jakim jest wyłudzenie kredytu lub pożyczki, jak najszybciej podejmij interwencję! Bądź czujny i chroń swoje dane!

5 1 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

14 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
szymek
szymek
2 lat temu

no włąsnie trzraba na to uważać aby nie zostać z ręką w nocniku

antek
antek
2 lat temu

pajacować trzeba i popukać się w głowę

Tadeusz Trzebiatowski
Tadeusz Trzebiatowski
2 lat temu

Trzeba wszystko bardzo dokładnie czytać. Jeżeli jednak was ktoś oszukał to warto jest się zgłosić na policję. Przede wszystkim, żeby nie zostać oszukanym trzeba bardzo dokładnie czytać, a dopiero potem podpisywać.

Mirosław Ittrich
Mirosław Ittrich
2 lat temu

Warto przeczytać umowę, którą podpisujemy. Ponieważ jest wiele osób, które oszukują na kredyty. Jeżeli ktoś został oszukany to natychmiast warto, to zgłosić na policję i próbować sprawę załatwić.

Damian Królikowski
Damian Królikowski
2 lat temu

Najlepiej zgłosić się na komisariat policji. Ja sam miałem sytuację, że zostałem oszukany na ponad 500 złotych wtedy pomogło mi policjanci i udało się odzyskać całą kasę, a oszust został złapany.

Grzegorz Sandomierski
Grzegorz Sandomierski
2 lat temu

Ja uważam, że trzeba zgłosić to na policję. Ponieważ oszuści i bandyci mają swoje sposoby, żeby ludzi ograbić, że wszystkich ich pieniędzy. Ja sam padłem ofiarą oszusta zabrał mi ponad 1000 tysiąc złotych, ale policja go już zatrzymała.

Pisaczek1122.
Pisaczek1122.
2 lat temu

Każdy z nas jeśli zostanie oszukany to powinnien sprawę zgłosić na policję a ludzie często czekają.Ja jak zostałem oszukany to zgłosiłem sprawę do organów ścigania i udało się sprawcę złapać ale miał minę.

Adam Nowak
Adam Nowak
2 lat temu

Ja byłem ofiarą oszusta.Ale udałem się na komisariat policji i wszystko dało się jasno wyjaśnić i policja mi bardzo pomogła.Trzeba na wszystko bardzo uważać jest sporo oszustów w internecie.

Dominik Piechowski
Dominik Piechowski
2 lat temu

Takie sprawy warto zgłaszać na policję.Wiem ja sam zostałem okradziony i dzięki policji udało mi się wyjść z problemów tak więc najlepszym sposobem jest zgłaszać na policję.

Artur Lipiński
Artur Lipiński
2 lat temu

Zgłaszać takie sytuacje trzeba na policję. Sam byłem ofiarą oszustwa, tak więc wiem, co to znaczy zostać okradziony im dłużej czekamy na zgłoszenie, tym potem jest trudniej to odnaleźć.

Adrian Szpakowicz
Adrian Szpakowicz
2 lat temu

Nie wolno szukać na własną rękę. Trzeba zgłosić się na komisariat policji wszystko im dokładnie powiedzieć nawet najmniejsze szczegóły mogą być bardzo ważne. Policja często pomaga ludziom, a jest niedoceniana.

Przemysław Dąbrowski
Przemysław Dąbrowski
2 lat temu

Od razu trzeba się zgłosić na policję. Ponieważ można potem sprawcę nie znaleźć dlatego trzeba bardzo szybko po oszustwie zgłosić sprawę na komisariat policji i oni pomogą.

Julian Kulesza
Julian Kulesza
2 lat temu

Warto udać się na policję.Ja sam zostałem oszukany i zaczołem na początku szukać na własną rękę tego oszusta i muszę przyznać że to był poważny błąd.Na szczęście pomogła mi policja ale było gorąco

Izabela L.
Izabela L.
2 lat temu

Warto przeczytać ten artykuł byś na przyszłość w razie czego wiedział gdzie szukać pomocy.