Zerowy PIT – ulga bez PIT dla młodych do 26 roku

Zerowy PIT – ulga bez PIT dla młodych do 26 roku

poradnik

Wiele ostatnio przez Nowy Ład zawirowań w przepisach i wiele osób szczególnie tych młodych nie wie jakie możliwości ma przy rozliczeniu PIT-u. Jeśli nie masz jeszcze ukończonych 26 lat i zastanawiasz się co to ta cała ulga dla młodych i czy się na nią łapiesz? Przeczytaj poniższy artykuł i sprawdź.

Co to jest zerowy PIT dla młodych?

Ulga podatkowa dla młodych do 26 roku życia jak sama nazwa wskazuje dotyczy osób, które mają mniej niż 26 lat. Celem zerowego PIT-u jest zapewnienie korzyści finansowych młodym osobom. Przepisy, które wprowadziły ulgę zakładają, że wszyscy podatnicy, którzy nie ukończyli 26 roku i ich dochody nie przekraczają w roku podatkowym sumy 85 528 zł nie są zobowiązani do zapłaty podatku dochodowego. Ważne jednak jest by przychód został uzyskany ze stosunku służbowego, pracy nakładczej, spółdzielczej lub na umowę o pracę, ewentualnie umowę zlecenia. Ważne w uldze jest to, że żeby z niej skorzystać trzeba spełnić wszystkie te kryteria jednocześnie.

Co oznacza PIT 0 dla młodych?

Skorzystanie z PIT-u 0 może korzystnie wpłynąć na sytuację finansową młodej osoby. Dzięki temu, że podatnik nie musi płacić podatku, państwo daje możliwość łatwiejszej aktywizacji młodego człowieka na rynku pracy. Dodatkowym atutem tego rozwiązania jest łatwiejszy start w dorosłość. Osoba rozpoczynająca swoją karierę może w ten sposób zaoszczędzić sporą kwotę. W zależności od tego im więcej zarabia tym większa przysługuje ulga pod warunkiem, że nie przekroczy ustawowej kwoty do, której ulga ta obowiązuje. Pozwala to zaoszczędzić pieniądze, które można wykorzystać na lepszy start w dorosłe życie. Niestety w przypadku osób pracujących na umowę o dzieło, prowadzących własną działalność gospodarczą, a także pracujących na studenckich lub stażowych umowach. Przebywających na zasiłku chorobowym, urlopie macierzyńskim i świadczeniu rehabilitacyjnym mimo, że łapią się na kryterium wiekowe i dochodowe ulga im nie przysługuje ponieważ nie spełniają kryterium dotyczącego zatrudnienia w konkretnym stosunku służbowym. Identycznie rzecz będzie się miała jeśli spełnia się kryterium wiekowe i ma się odpowiedni stosunek służbowy, ale przekroczy się limit dochodowy.

Co ze składkami ZUS w przypadku ulgi?

Ulga dla młodych nie zwalnia z płatności składek ZUS. Podatnik ma obowiązek płatności ubezpieczenia zdrowotnego, a także jest objęty ubezpieczeniem społecznym. Odliczenie składek ZUS tak jak dla innych pracowników jest obowiązkiem również w przypadku młodych osób, które nie ukończyły 26 lat.

Czy w przypadku pracy za granicą ulga przysługuje?

Wiele młodych osób obecnie decyduje się na wyjazd za granicę w celach zarobkowych. I tu nasuwa się pytanie co w takim przypadku czy ulga też przysługuje? W takim przypadku jeśli podatnik w danym roku uzyskał przychód z dwóch miejsc tj. w kraju i za granicą to dochody z takiej pracy podlegają opodatkowaniu w kraju w, którym praca była wykonywana. Czyli nasuwa się od razu na myśl odpowiedź, że trzeba się rozliczyć w dwóch krajach. Żeby uniknąć podwójnego opodatkowania między państwami zawierane są umowy właśnie na taką ewentualność. I stosuje się dwie metody rozliczeń w takim przypadku: wyłącznej progresji oraz proporcjonalnego odliczenia. Pierwsza metoda polega na tym, że dochód, który uzyskamy za granicą zostaje wyłączony z opodatkowania w Polsce. Wtedy jego wysokość bierze się pod uwagę tylko w momencie ustalenia stawki podatku o dochodów uzyskanych w Polsce ustalonych według skali podatkowej w naszym kraju. Jest to metoda wykorzystywana tylko w przypadku gdy Polska zawarła umowę z innym krajem o unikaniu podwójnego opodatkowania. Występuje np. w przypadku pracy w Polsce i w Niemczech. Druga metoda zaś mówi o tym, że dochód osiągany za granicą jest również opodatkowany w Polsce. Z tym, że od należnego podatku odlicza się podatek zapłacony w innym kraju. Metoda ta ma zastosowanie w większej ilości kraj i tu dotyczy to zarówno tych miejsc gdzie zastosowanie ma umowa o unikaniu podwójnego opodatkowania jak również brak tej umowy. Rozliczyć można się tak m.in. w Rosji, Słowacji, USA, Austrii czy Holandii, a w przypadku braku umowy w Libii, Afganistanie czy Brazylii. Najważniejszą informacją, którą warto zapamiętać podczas pracy za granicą jest to, że w przypadku metody wyłączenia z progresji pod uwagę nie bierze się do limitu ulgi, zaś w przypadku metody proporcjonalnego odliczenia zostaje uwzględniony ten limit.

Niezależnie od tego czy przysługuje Ci ulga dla młodych czy nie jeśli potrzebujesz dodatkowej gotówki zajrzyj na naszą porównywarkę kredytową kredytomarket.pl. Gwarantujemy najlepsze pożyczki na rynku z minimalną ilością formalności, gotówkę otrzymasz bez wychodzenia z domu na konto bankowe.

 

5 1 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments