Zamierzamy, a może nawet musimy, zainwestować i…

Zamierzamy, a może nawet musimy, zainwestować i…

Warto przeczytać

Mamy inflację i to dosyć galopującą, i nie wiemy, kiedy się ona zakończy, albo przynajmniej wyraźnie się obniży. Wielu z nas z troską przygląda się swoim pieniądzom złożonym na kontach, bo ich wartość może spaść i to w sposób trudno przewidywalny. Im więcej mamy tych pieniędzy na koncie, tym większy niepokój. Dlatego wyjściem może tylko zainwestowanie. Zakup czegoś co może nie tyle generować stale dochody, ale przynajmniej pozwoli zachować ich realną wartość.

W co inwestujemy

Może zacznijmy od tego w co raczej nie inwestujemy albo inwestujemy rzadko? Polacy rzadko inwestują w dzieła sztuki, choć przykładów zakupu wartościowych obrazów, grafik lub rzeźb jest coraz więcej. Nie inwestujemy w teatry.

Rodacy inwestują najczęściej w nieruchomości, które mogą dawać zyski. Średniozamożni bardzo często kupują mieszkania na wynajem, tym bardziej, że ten rynek jest dosyć stabilny i mieszkania nie tracą na wartości. Dotyczy to głównie mieszkań w dużych miastach, a nawet za granicą. 

Doceniliśmy wartość złota i zakup złota wyraźnie wzrósł. Wzrosła też świadomość kupujących, gdyż coraz większa grupa kupuje złoto certyfikowane, np. w sztabkach lub blaszkach.

W dużych aglomeracjach (Warszawa, Kraków, Wrocław, Gdańsk) trwa wyścig o działki inwestycyjne, między innymi pod powierzchnię magazynową. Miejskie działki budowlane mogą być lokatą kapitału, tylko pamiętajmy o wymogu wzniesienia tam budynku. Zakupiona działka budowlana nie może byt długo być niezabudowaną.

A inwestycje w ziemię rolną? Jeśli są środki raczej prawie nigdy nie stracimy na zakupie ziemi rolnej, choć przed podjęciem decyzji dobrze jest znać uwarunkowania prawne. Możliwości zakupu mogą być bowiem ograniczone, choćby tym, czy dotychczasowy właściciel posiada ją przynajmniej pięć lat. Nierzadko możliwość zakupu działki rolnej uzależniona jest od decyzji Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa. Tu warto jest się zapoznać ze znowelizowaną Ustawą o kształtowaniu ustroju rolnego.

Również w cenie są działki w ośrodkach turystycznych, zwłaszcza pry Szlaku Wielkich Jezior Mazurskich.

Do czego, wobec tego służą banki?

Głównie do kredytowania, choć w wypadku zakupu gruntu część z nich żąda pięćdziesięcioprocentowego zabezpieczenia.

Zatem trzymanie wielkich kwot na kontach w polskich bankach jest coraz bardziej ryzykowne, zarówno za sprawą inflacji jak i niskiego oprocentowania. Lokaty bankowe są już tylko nieporozumieniem. Wyjściem mogą być inwestycje w ziemię.

5 1 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments