Wpływ bezpośrednich inwestycji i transnarodowych korporacji na światową gospodarkę

Wpływ bezpośrednich inwestycji i transnarodowych korporacji na światową gospodarkę.

Inne tematy poradnik Prasówki

Nieoceniona dla gospodarki jest rola bezpośrednich inwestycji zagranicznych i korporacji transnarodowych. Ich rozwój powoduje, że możemy dziś mówić o istniej rewolucji wielkiego biznesu.

Teoria inwestycji międzynarodowych to termin odnoszący się do szeregu zasad i reguł ekonomicznych, które kierują osobami pragnącymi skierować kapitał do kraju. Przykłady bezpośrednich inwestycji zagranicznych obejmują między innymi międzynarodowe fuzje firm, przejęcia, handel detaliczny, usługi, logistykę i produkcję.

Korporacja transnarodowa to przedsiębiorstwo, które zajmuje się międzynarodową produkcją towarów lub usług, inwestycjami zagranicznymi lub zarządzaniem dochodami i aktywami w więcej niż jednym kraju. Międzynarodowa korporacja posiada zakłady produkcyjne, marketingowe i inne w kilku krajach.

Inwestycje zagraniczne dokonywane w sposób bezpośredni to najbardziej dynamiczna składowa bilansu płatniczego. Od dekad ich udział w gospodarce gwałtownie wzrasta. Nie są to zwykłe przepływy pieniędzy. Mogą one bezpośrednio wpłynąć na zdolności produkcyjne podmiotu, który je odbiera. Mogą przybierać różną formę. Wyróżnia się inwestycje od podstaw i inwestycje na bazie istniejącej infrastruktury. Większość bezpośrednich inwestycji jest dokonywana między bogatymi krajami, jednak ostatnio, głównie dzięki Chinom, kraje rozwijające się mają swoją znaczącą interpretację w globalnych przepływach.

Paradoksalnie, inwestycje mogą mieć też negatywne skutki. Przykładem są ceny transferowe. Korporacje transnarodowe maksymalizują swoje zyski w krajach o najmniejszym obciążeniu podatkowym. Filie korporacji mogą wypierać firmy lokalne, pogorszając ich sytuację na rynku kredytowym. Wielkie korporacje mają tendencję do monopolizowania rynków.

Powszechne jest zjawisko transnarodowych korporacji na rządy państw. Firmy i przemysł w Stanach Zjednoczonych lobbują urzędników państwowych, aby wpłynęli na nich, aby działali w sposób korzystny dla interesów lobby. Lobbyści korporacji lub branż mogą dążyć do wywierania wpływu na urzędników w zakresie ustawodawstwa, przepisów i egzekwowania decyzji rządowych. Lobbing jest integralną częścią nowoczesnego rządu partycypacyjnego i jest prawnie chroniony. Lobbyści to osoby, których działalność polega na wpłynięciu na prawodawstwo, regulacje lub inne decyzje, działania lub polityki rządu w imieniu grupy lub osoby, która ich zatrudnia. Transnarodowe korporacje zazwyczaj dysponują wielkim kapitałem, co umożliwia im tego typu praktyki.

Pełnię korzyści z bezpośrednich inwestycji można uzyskać przy zastosowaniu odpowiednich regulacji. Przykładami takich ograniczeń dla wielkich korporacji może być wymóg współpracy typu join venture, albo wymóg transferu technologii. Uznaniem cieszy się także wprowadzanie wymogu lokalnej zawartości. Bezpośrednie inwestycje i transnarodowe korporacje zmieniają obraz globalnego przemysłu.

5 1 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

1 Komentarz
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
dami
dami
2 lat temu

ten wyłam bedzie wszedzie gdzie są pieniądze nie ma na to lekarstwa