Walczysz z zadłużeniem finansowym? Sprawdź, jak wyjść z długów!

Walczysz z zadłużeniem finansowym? Sprawdź, jak wyjść z długów!

poradnik

Popadłeś w długi? Nie możesz spać i jeść, ponieważ wciąż myślisz, jak spłacić zobowiązania? W tym artykule dowiesz się, jak postępować w przypadku zadłużenia. Dzięki temu spłacisz wszystkie zobowiązania oraz unikniesz kłopotów z długami w przyszłości. Sprawdź!

Zadłużenie jako powszechny problem mieszkańców Polski

 

Z badań wynika, że coraz więcej Polaków zmaga się z problemem, jakim jest zadłużenie. Pod koniec 2020 roku odnotowano, że sumaryczne zadłużenie obywateli RP przekracza 48 mld zł. Największą grupą podatną na popadanie w długi są mężczyźni w wieku 40-55 lat. Problem ze spłatą zobowiązań mają również osoby młodsze w wieku 35-45 lat. Z badań przeprowadzonych w ciągu ostatnich lat wynika, że ponad 30% społeczeństwa polskiego walczy z zadłużeniem.

 

Dlaczego popadamy w długi?

 

Wielu konsumentów zaciąga kolejne pożyczki w celu spłaty poprzednich kredytów. Proces ten zwany spiralą długów, powoduje coraz większe trudności z uregulowaniem zalegających rachunków. Kolejnym powodem jest brak oszczędzania. Jeśli posiadasz konto oszczędnościowe i regularnie odkładasz określoną kwotę pieniężną każdego miesiąca, z pewnością unikniesz zadłużenia.
Jeśli nie podejmiesz żadnych działań w celu spłaty zobowiązań, wówczas trafisz do rejestru dłużników. Finałem jest skierowanie przez wierzyciela sprawy do sądu, który wyda nakaz zapłaty. W innym przypadku nasze konto bankowe, wynagrodzenie oraz nieruchomości zostaną przejęte przez komornika.

 

Problem ze spłatą zobowiązań – co dalej?

 

Jeśli podejmiesz odpowiednie działania, problem ze spłatą zobowiązań zniknie jak sen. Poniżej przedstawiamy kroki, jakie powinna podjąć osoba zmagająca się z zadłużeniem.
• Oblicz budżet – pierwszym, podstawowym krokiem jest obliczenie wszystkich wydatków na bieżące potrzeby w ciągu miesiąca. Do tej sumy dolicz kwotę przeznaczoną na spłatę zobowiązań. Kontrola budżetu to dobry sposób na uniknięcie zadłużenia. Dodatkowo określenie budżetu umożliwi Ci odpowiednie rozporządzanie wydatkami, dzięki czemu spłacisz nagromadzone pożyczki.
• Nawiąż kontakt z wierzycielem – jeśli nie możesz spłacić zobowiązań w terminie, poinformuj o zaistniałej sytuacji bank. W tym przypadku ważne jest szybkie działanie oraz dokładne przedstawienie sytuacji wierzycielowi. Pamiętaj, że jeśli nie powiadomisz o opóźnieniu, wówczas placówka wystawi Ci nakaz zapłaty zobowiązania w określonym terminie. Długotrwały brak reakcji ze strony klienta skutkuje windykacją, przeprowadzaniem przez instytucję wywiadów środowiskowych oraz skierowaniem sprawy do sądu.
• Złóż wniosek o restrukturyzację zadłużenia – jeśli nawiązałeś dialog z wierzycielem i przedstawiłeś zaistniałą sytuację, wówczas możesz złożyć wniosek o restrukturyzację zadłużenia, w którym określisz powód zadłużenia. Po rozpatrzeniu wniosku bank zaproponuje kilka rozwiązań problemu. Pierwszym z nich jest odroczenie spłaty rat na określony czas, dzięki czemu możesz zgromadzić odpowiednią sumę pieniężną. Drugim wyjściem jest obniżenie rat lub przesunięcie terminu spłaty zobowiązań.

 

Koniec z długami!

 

Narastające długi są jednym z poważniejszych problemów współczesnego społeczeństwa. Dlatego, zanim weźmiesz pożyczkę, przygotuj odpowiednio swój budżet, regularnie monitorując wydatki i dochody oraz załóż konto oszczędnościowe. Jeśli masz obciążone konto i nie możesz spłacić zobowiązań w terminie, koniecznie podejmij odpowiednie kroki.

5 1 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

8 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
anka
anka
2 lat temu

ja szukam teraz jakieś konsolidacji ale bez bik i nic nie mogę znaleść

kasia
kasia
2 lat temu

No niestety w naszym kraju bardzo łatwo się zadłużyć wszystko jest takie drogie, a wypłaty wcale do góry nie idą. Pytanie tylko czy warto tutaj siedzieć, czy uciec? Sama już nie wiem.

Mateusz Adamowski
Mateusz Adamowski
2 lat temu

W naszym kraju łatwo jest się zadłużyć jak z tego wyjść.Po pierwsze spróbować dogadać się adwokatem który złożył pismo do komornika.Ja sam byłem w długach i to poważnych ale adwokat wniosek od komornika.

Piotr Chumski
Piotr Chumski
2 lat temu

Trzeba przede wszystkim zachować spokój. Ja sam byłem w poważnych długach i miałem trzech komorników na szczęście udało mi się wyjść z długów wszystko mam zapłacone.

Kacper Merk
Kacper Merk
2 lat temu

Najlepiej jest oczywiście nie panikować jeśli mamy długi w banku, to można się dogadać nad regularnymi spłatami, jeśli u komornika wtedy trzeba pisać pisma do wierzyciela. Ja jeszcze nigdy nie miałem długów.

Kacper Bartosiak
Kacper Bartosiak
2 lat temu

Trzeba spróbować w sprawie długo się dogadać. Ja sam negocjowałem warunki spłaty z wierzycielem i muszę powiedzieć, że poszło szybko i sprawnie obie dwie strony uznały, że nie ma potrzeby iść do komornika.

Tomasz Boski
Tomasz Boski
2 lat temu

Przede wszystkim trzeba spłacać zadłużenia. Też byłem w problemach finansowych miałem spore długi, ale udało mi się z nich wyjść, chociaż kredyt to spłacałem dziesięć lat.

Andrzej Grabowski
Andrzej Grabowski
2 lat temu

Ja to zawsze spłacam pieniądze, żeby nie mieć długów, bo potem ciężko jest to spłacać. Kiedyś miałem dług, ale spłaciłem go ciężko było, bo tyle pieniędzy mi poszło, ale najważniejsze, że się udało.