Twoja ochrona. Karta płatnicza

Twoja ochrona. Karta płatnicza

Artykuł miesiąca poradnik

Czy prosty kawałek plastiku, który każdy może mieć bez trudu w portfelu, może być jednocześnie twoją ochronną tarczą? Wiele złego napisano o tym, jak wiele kłopotów może sprawić posiadanie karty płatniczej, w jakie długi może cię wpędzić, a jakoś rzadko zastanawiamy się nad tym, od jak wielu życiowych problemów może nas wybawić prosta kredytówka. Dlaczego warto mieć kartę płatniczą?

Chargeback

Teoretycznie to banalna operacja bankowa, która nazywana jest obciążeniem zwrotnym, a polega na prostej czynności obciążenia powrotnego, z konta sprzedającego na konto kupującego. A w praktyce? Bywa rożnie, kupujesz towar i okazuje się, że go nie otrzymujesz. Może być i tak, że kupujesz, ale dostajesz zupełnie nie to, co zamawiałeś. Czy jeszcze inaczej, dostajesz coś, co jest uszkodzone, popsute i nie nadaje się do użytku. Prostym odruchem jest złożenie reklamacji u sprzedającego. Jeśli jest solidny i uczciwy, zupełnie nie ma problemy. Zwraca ci pieniądze i na tym sprawa się kończy. Zdecydowanie gorzej, jeśli zaczyna wykręcać się od oddania pieniędzy, koresponduje z tobą, dyskutuje, a rezultat jest żaden. W tym momencie możesz sięgnąć po swoją broń, czyli funkcje chergeback.

Awaryjne pieniądze

W myśl wszelkich prawideł i reguł, które rządzą finansami osobistymi, nigdy nie powinniśmy, traktować pieniędzy na karcie płatniczej, jako tych, które pomogą nam w zaspokojeniu chwilowej, życiowej potrzeby. Tylko teoria teorią, a życie bywa pełne niespodzianek. Pandemia dała nam bardzo wiele do myślenia, bo zbyt często w tym okresie przytrafiały się sytuacje, których zupełnie nie byliśmy w stanie przewidzieć. Naprawdę, bez karty płatniczej trudno by nam było pokryć koszty związane z powrotem do domu, gdy poszczególne kraje zamykały granice, a my nagle traciliśmy możliwość wykorzystania naszego wcześniej kupionego biletu. Podobnie, w przypadku konieczności opłacenia dodatkowego pobytu w hotelu na czas kwarantanny. To całkowicie usprawiedliwione sytuacje, w których karta potrafi prawie dosłownie uratować nam życie.

Atrakcyjne zniżki

Płacenie określonymi kartami daje nam możliwość… zarabiania pieniędzy. Może nie tyle wprost zarabiania, ile prostych oszczędności. Organizacje płatnicze, takie jak Visa czy Mastercard bardzo często zawierają umowy ze sklepami, a w ich ramach zyskują atrakcyjne zniżki lub programy lojalnościowe pozwalające na zbieranie punktów i zyskanie dostępu do nagród. Podobne umowy zawierają banki. W ten sposób, gdy płacimy naszą kartą, kupujemy towar taniej.

Dodatkowe przywileje

Karta kredytowa to zwykle opakowanie dla wielu przydatnych produktów, z których rzadko korzystamy, bo po prostu… nie lubimy czytać. Zazwyczaj odbywa się to w ten sposób, że w trakcie otrzymywania karty, dostajemy także wielostronicowy regulamin. Pokornie podpisujemy, że się z nim zapoznaliśmy i zupełnie nie zamierzamy go potem przeczytać. Tylko w ten sposób, naprawdę sporo tracimy, bo do karty często przypisane są dodatkowe ubezpieczenia np. bagażu czy turystyczne lub usługi, które ułatwiają życie. Może to być pomoc assistance, która przydaje się, gdy zabraknie nam benzyny lub mamy stłuczkę i nie ma z nami nikogo, kto zaopiekuje się naszym dzieckiem w tym czasie, gdy my załatwiamy formalności. Bardzo często to także pomoc fachowca, gdy popsuje się nam pralka albo mamy awarie hydrauliczna w domu. Dla posiadacza karty to usługi bezpłatne, a więc nauczmy się z nich korzystać.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

9 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Marcin Dąbrowski
Marcin Dąbrowski
2 lat temu

Ja często korzystam z kart płatniczych. Mam dwie i z nich korzystam, ale zawsze mam w portfelu, żeby nikt mi ich nie ukradł. Warto dobrze chować, ponieważ jak ktoś zabierze to mogą być duże problemy. Zawsze warto sobie ustawić trudny pin i go nie pokazywać.

Kazimierz Sprawski
Kazimierz Sprawski
2 lat temu

Ja swoją kartę zawsze trzymam w portfelu.Dla tego że jest najbezpieczniej dużo osób gupi karty a potem nie wiedzą co zrobić.Dla tego ważne jest a żeby swoje wszystkie karty pilnować i czasem nie zgubić.

Franciszek Smuda
Franciszek Smuda
2 lat temu

Kartę płatnicza najlepiej trzymać przy sobie. Ja to często mam w dokumentach wraz z moim dowodem osobistym. Im bliżej jest karta nas, tym lepiej. Bo oszuści mogą ukraść i wtedy możemy mieć bardzo duże problemy i brak kasy na koncie.

Piotr Nowicki
Piotr Nowicki
2 lat temu

Ostatnio miałem poważny problem. Ponieważ moja karta bankowa się złamała to przez mij błąd, bo wsadziłem ją do kieszeni poszedłem do banku i mi wyrobili nowa teraz kartę mam w portfelu.

Jakub Kot
Jakub Kot
2 lat temu

Warto kartę kredytową mieć zawsze przy sobie. Ja to zawsze chowam do portfela, ponieważ bałbym się, że mogą ukraść lub nie daj Boże się złamać wtedy by było żle, gdyby karta mi się złamała, chociaż jeszcze nigdy mi nie pękła.

Kamil Opolski
Kamil Opolski
2 lat temu

Z kart dużo ludzi korzysta i jeśli sklepy lub restauracje nie mają terminala, to sporo tracą. Ja sam często płacę karta i jest mi wygodnie nie muszę wtedy szukać pieniędzy po portfelu w trakcje kupowania.

Izabela L.
Izabela L.
2 lat temu

Mam kartę ale mało co jej używam, wolę płacić gotówką, jak mam gotówkę to wiem że mam pieniądze, bo na karcie tego nie widzę.

Adam Żyro
Adam Żyro
2 lat temu

Ja dużo razy korzystam z kart płatniczych. Bardzo mi to pomaga i nie muszę szukać drobnych w portfelu. I muszę powiedzieć, że kartę łatwo wyciągnąć z portfela. Polecam do korzystania z kart.

Izabela L.
Izabela L.
2 lat temu

Ja mam jedną kartę i zawsze się boję, że któregoś dnia płacąc kartą zapomnę pin i nie będę miała jak nią zapłacić dlatego wolę mieć przy sobie gotówkę.