Każdy lubi mieć w swoim domu świeże kwiaty i rośliny, które nie tylko ożywiają pomieszczenie ale zachwycają swoim wyglądem i niepowtarzalnością, kilka rad jak odpowiednio się przygotować do zrobienia własnego lasu w słoju.
Kwiaty są elementem dekoracyjnym każdego mieszkania. Różnorodność ich oraz dostępnych do nich dodatków potrafi stworzyć niebanalny element przyciągający uwagę. Ostatnimi czasy dość popularne stały się kwiaty w szkle. Usadowione w pięknych przeźroczystych wazonach wypełnionymi żwirem lub małymi kamyczkami ,wyglądają przepięknie i przyciągną wzrok każdej osoby odwiedzającej nas. Podczas zakładania ogrodu w szkle można się wykazać pomysłowością.
Na początek należy wybrać odpowiednie naczynie które powinno być szersze na dnie i węższe u góry. Jeśli wybierzemy naczynie dodatkowo zamykane korkiem bądź nakrętką zwolni nas to z obowiązku częstego podlewania roślin. Stworzy się mikroklimat który bardzo lubi większość roślin. Istnieje jednak ryzyko powstawania chorób grzybiczych na które należy uważać. Najlepszymi roślinami do tego typu kompozycji będą te które nie ukorzeniają się głęboko a ich wzrost jest powolny. Trzeba pamiętać aby łączyć ze sobą tylko te rośliny które lubią podobne warunki klimatyczne. Do wyłożenia spodu naczynia świetnie sprawdzi się żwir lub drobne kamyczki, który będzie trzymał nadmiar wody aby korzenie nie zaczęły gnić. Do dekoracji natomiast świetnie sprawdzi się mech. Jest to idealny sposób aby ożywić wnętrze, kolorowe podłoża z hydrożeli też się będą bardzo efektownie prezentować. Największą satysfakcję daje natomiast fakt, że wykonaliśmy to sami, a możliwości twórczych jest bez końca, jedynym ograniczeniem przy tworzeniu tego typu rzeczy jest wyobraźnia. Warto wybrać się na targ staroci, w poszukiwaniu niepowtarzalnych wazonów lub przeszukać internet aby znaleźć coś naprawdę wyjątkowego, a za nie duże pieniądze.
Spis Treści
JAKIE ROŚLINY WYBRAĆ
Ważne jest aby dobrać odpowiednio rośliny do naczynia jakie wybraliśmy wcześniej. Do zamkniętego terrarium idealnie będą pasować rośliny które lubią dużą wilgotność . Świetne będą rośliny tropikalne. Trzeba zwracać uwagę czy na szkle w takim mikroklimacie nie tworzą się glony na ściankach naczynia, jeśli zaczną się pojawiać można je delikatnie usunąć poprzez otwarcie terrarium i wytarcie ścianek. Tego typu kompozycją trzeba dać dostęp do światła słonecznego, jednak nie będą się dobrze czuły w miejscu bardzo nasłonecznionym, a delikatnie rozproszonym.
Do otwartych kompozycji lepiej się natomiast sprawdzą rośliny określane nazwą sukulenty, to znaczy takie które dobrze znoszą warunki z ograniczą dostępnością do wody. Rośliny te gromadzą wodę w korzeniach, łodygach lub liściach. Lubią one także dużo słońca, więc najlepiej będą się czuły na nasłonecznionym parapecie. Najlepiej dla nich będzie gdy ziemia w której rosną nie będzie cały czas mokra, trzeba jej pozwolić przeschnąć co jakiś czas. A raz na dwa tygodnie podlać je wodą z niewielkim dodatkiem azotu.
Czasem wraz z mchem możemy w słojach zamknąć małe robaczki, które będą szkodziły naszemu lasu, trzeba w tedy szybko zareagować i zaaplikować kilka kropli chemicznego środka na mszyce.
JAK WYKONAĆ OGRÓD W NACZYNIU
Wybór naczynia
Pierwsza warstwa drenaż – najprościej będzie wykorzystać drobne kamyczki, wysokość warstwy zależy od wysokości naczynia, jednak 2-3cm powinny wystarczyć
Druga warstwa węgiel – aby zadbać o roślinę warto go dodać aby uniknąć zbierania się bakterii
Trzecia warstwa ziemia – powinna być żyzna, dobrana pod kątem rośliny i jej wymagań co do gleby. Ta warstwa powinna być dość wysoka aby można było porządnie osadzić roślinę bez podwijania się korzeni
Sadzenie rośliny – po przygotowaniu odpowiedniego podłoża roślinę należy wyjąć ze sklepowej doniczki i porządnie wygrzebać korzenie z ziemi, jeśli korzenie są zbyt długie lub rozłożyste można je skrócić. Roślinę trzeba posadzić możliwie jak najdalej od ścianek naczynia.
Akcesoria – na samym końcu przychodzi czas na ozdobienie pola wokół roślinnym jest to krok jedynie estetyczny a nie wymagany, można obsypać ją wokół żwirem lub kamyczkami które wybraliśmy do drenażu.
Takie kompozycje będą pasowały do każdego wnętrza. Jedyną rzeczą na którą powinniśmy zwrócić uwagę przy tworzeniu takiej kompozycji jest kolor żelowego podłoża i kamyczków dekoracyjnych, nic jednak nie stoi na przeszkodzie aby zaszaleć z kolorami.
Ogrody szklane są bardzo fajne. Sam mam 1 duży i naprawdę jestem zadowolony. Widziałem u mnie na wsi, że sporo osób ma, bo im to pomaga i jest to bardzo wygodne dla warzyw, ale nie tylko szklane ogrody są bardzo super.