Schody ze stali nierdzewnej – dla kogo i gdzie?

Schody ze stali nierdzewnej – dla kogo i gdzie?

Warto przeczytać

Schody ze stali nierdzewnej są bardzo popularnym elementem wyposażenia przestrzeni miejskiej, a także domów, biurowców i sklepów. Schody stalowe dobrze sprawdzają się w domu i na zewnątrz budynku, często spotykane są też w budynkach użyteczności publicznej i tzw. budynkach specjalnych, np. szpitalach. Zaletą schodów ze stali nierdzewnej jest ich wytrzymałość i antykorozyjność. W odróżnieniu od schodów ze zwykłej stali poleca się je montować na zewnątrz budynków, ponieważ nie niszczeją tak szybko i są odporne na rdzę. Niewielkie schody stalowe zajmują mało miejsca, są lekkie, nie przytłaczają przestrzeni. To ich atut. Poza tym schody tego typu są bardzo modne. Jakie są rodzaje schodów stalowych i gdzie je montować?

Schody stalowe zabiegowe

Schody zabiegowe ze stali nierdzewiejącej to jeden z najbardziej klasycznych rodzajów schodów. Są średniej wielkości, mieszczą się w małym lokalu i są wygodne. Najczęściej montuje się je w domach jednorodzinnych, ale dobrze sprawdza się też w biurowcach, galeriach handlowych i bankach. Kształtem schody stalowe z jednym biegiem przypominają literę U.

Konstrukcja schodów zabiegowych ze stali jest charakterystyczna. Są one bardzo lekkie i nie zajmują dużo przestrzeni, choć umieszczone są w dwóch biegach. Dzięki stalowej konstrukcji i spocznikowi schody tego typu są jednak bardzo wygodne. Przy skręcie przybierają kąt prosty.

Jeśli chodzi o konstrukcję, to schody stalowe z nierdzewki jednobiegowe mogą mieć klasyczną linię – wówczas to pełne schody wspornikowe. Ten typ schodów, jak nazwa wskazuje, jest zabezpieczony po obu stronach balustradą albo balustradą i ścianą. Możemy jednak wybrać bardziej nowoczesną konstrukcję schodów. Wtedy dobrze jest rozejrzeć się za schodami podwieszanymi. Ten typ schodów montowany jest na etapie budowy domu i opiera się na jednej belce umieszczonej w ścianie.

Do wyposażenia schodów stalowych tego typu polecamy balustradę ze stali nierdzewnej i szkła albo wysoką szklaną balustradę od podłogi do kondygnacji.

Schody wspornikowe ze stali nierdzewnej

Schody stalowe wspornikowe to schody wiszące. Ten typ schodów jest jednym z nowocześniejszych. Schody wspornikowe są bardzo efektowne, świetnie prezentują się w wysokich salonach, ale także otwartych gabinetach. Z uwagi na sposób montażu montujemy je podczas prac budowlanych.

Stopnie schodów wspornikowych przypominają zawieszone w przestrzeni stopnie. Możemy je wykonać w całości ze stali nierdzewnej albo z mieszanki stali nierdzewnej i szkła lub drewna. Tego typu „półki” umieszcza się w belce nośnej, która zakotwiona jest w ścianie. To dzięki ukrytej w murze podporze schody podwieszane są tak efektowne i ciekawe.

Schody stalowe kręcone

Schody stalowe kręcone to obok schodów wspornikowych kolejny najpopularniejszy typ schodów ze stali nierdzewnej. Schody wewnętrzne spiralne są niewielkie, nie zajmują dużo miejsca i nie zagracają przestrzeni. Wbrew pozorom są też bardzo wygodne. Ze względu na ich rozmiar zazwyczaj montuje się je w małych, loftowych mieszkaniach.

Konstrukcja schodów kręconych jest specyficzna. Stopnie schodów spiralnych przytwierdzone są do słupa nośnego. To na nim opiera się cała konstrukcja. Stopnie stalowych schodów kręconych formowane są w kształt trójkątów, a same schody mogą być lewo- lub prawoskrętne. Schody tego typu można montować w domu, mieszkaniu albo sklepie, sprawdzą się też jako schody ewakuacyjne.

Schody belkowe ze stali nierdzewiejącej

Schody ze stali nierdzewnej belkowe są podobne do schodów wspornikowych i opierają się na tej samej konstrukcji nośnej. Różnica polega na miejscu zakotwienia belki nośnej. W przypadku schodów wspornikowych jest ona umieszczona w ścianie. W schodach jednobelkowych belka jest widoczna i biegnie pośrodku stopni.

Schody belkowe mogą być montowane na jednej lub dwóch belkach. Schody jednobelkowe opierają się na jednej belce podporowej. To ona utrzymuje stopnie schodów. Z uwagi na pojedyncze wzmocnienie stopnie schodów stalowych jednobelkowych muszą być masywne i grube – ich środek ciężkości rozkłada się na krańcach stopni. Sama belka nośna może mieć kształt prostego trzonu albo zetki. Schody stalowe dwubelkowe montowane są do dwóch belek. Różnica pomiędzy nimi a schodami jednobelkowymi polega na rodzaju stopni – w tym przypadku stopnie mogą być cieńsze, ponieważ są podparte od spodu. po obu stronach.  

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments