Raty kredytów gwałtownie poszybują w górę

Raty kredytów gwałtownie poszybują w górę

Aktualności

Kolejne wzrosty stóp procentowych, raty kredytów ponownie pójdą do góry.

Jedyne czego możemy być pewni to śmierć i podatki – jak się okazuje do tego zestawienia możemy dorzucić jeszcze podyżkę stóp procentowych a co za tym idzie podwyżki kredytów. Najprawdopodobniej już w tym tygodniu RPP podniesie stopę referencyjną NBP o kolejne 0,50 punktów procentowych a i to nie koniec jak zapowiada Adam Glapiński.

Czy idziemy na rekord? Wszystko na to wskazuje ale co na to kredytobiorcy? Po zeszłorocznym bumie na zakup mieszkań widzimy, że sytuacja na rynku mieszkaniowym nieco się ustabilizowała. Ceny mieszkań nie idą już tak drastycznie do góry a i zdolność kredytowa polaków znacznie zmalała.

Po kolejnych podwyżkach główna stopa NPB znajdzie się na poziomie 2,75% a to oznacza, że będzie ona najwyższa od blisko dekady. To z pewnością cios na milionów polaków, którzy marzyli o własnym M.

Adam Glapiński na początku roku przyznawał, że według niego stopy procentowe powinny wzrosnąć jeszcze bardziej a niźli przewiduje rynek. Te podwyżki, które już mamy i tak znacznie obciążyły budżet kredytobiorców a może okazać się, że niebawem ich sytuacja będzie przypominała tą, z którą borykali się frankowiczowie. Odkąd weszliśmy do Unii Europejskiej nie było tak ogromnych podyżek. Skala i tempo wzrostu budzi niepokój nie tylko wśród kredytobiorców ale również analityków bankowych. Wzrost stóp procentowych to nie tylko wyższa rata kredytu ale również ogromnego spadku popytu na kredyty a także zahamowanie dynamiki konsumpcji, która i tak zaczęła maleć przez szalejącą inflację, która nie ułatwia decyzji o wzroście stóp procentowych.

Nawet tarcza rządowa w tej kwestii nie pomaga. Jedynie co mogłoby zmienić rosnące zadłużenie polaków to tymczasowe zamrożenie oprocentowania kredytów przez rząd. Czy tak się jednak stanie? Tego powinniśmy się dowiedzieć niebawem.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments