Praca zdalna

Praca zdalna

poradnik praca

Każdy miał kiedyś taką sytuację że zabrakło trochę kasy do końca miesiąca. Aby załatać dziurę budżetową przydała by się dodatkowa fucha. Praca zdalna? Sprawdź czy Ci się opłaca.

Praca zdalna coraz częściej pojawia się jako oferta pracy. Wiele firm decyduje się na taki rodzaj umowy z pracownikiem.

Jakie niesie to ze sobą korzyści?

Jakie zalety, a jakie wady taki rodzaj pracy daje pracownikowi i pracodawcy? Przyjrzyjmy się temu bliżej.

Zacznijmy od początku. Praca zdalna polega na wykonywaniu powierzonych przez pracodawcę obowiązków poza zakładem pracy. Oznacza to możliwość pracy w domu, zamiast w siedzibie firmy. Owa praca najczęściej wykonywana jest za pomocą telefonu, albo Internetu. Ten rodzaj pracy jest bardzo dobrym rozwiązaniem dla osób niepełnosprawnych, dla których podróż do biura byłaby bardzo dużym utrudnieniem. Również kobiety z małymi dziećmi mogą podjąć się takiej pracy, jednocześnie nie rezygnując z opieki nad swoim maluchem. Dobra jest również dla wszystkich innych osób, które stawiają na elastyczny czas pracy, np. studentów, którzy łączą dostosowują pracę do rozkładu zajęć na uczelni. Taki rodzaj pracy preferowany jest przez copywriterów, grafików, tłumaczy, redaktorów i innych przedstawicieli wolnych zawodów.

Praca zdalna wykonywana z domu niesie ze sobą komfort przebywania w domu oraz, co ważniejsze, elastyczne godziny pracy. Pracując zdalnie mamy możliwość pracy w zależności od naszych możliwości. Jeśli potrzebujesz danego dnia wyjść do lekarza, albo masz jakąś inną wyjątkową sytuację to możesz podjąć pracę w innych godzinach. Jest to bardzo wygodne rozwiązanie. Kolejnym plusem jest oszczędność czasu na dojazdach do pracy i z powrotem, a także pieniędzy (w przypadku jazdy komunikacją możemy zaoszczędzić na bilecie, a na jeździe samochodem, jeśli nie jest służbowy, to oszczędzamy na spalonym paliwie).

Czas jest także oszczędzany na spożywaniu posiłków – w domu najczęściej trwa to kilka chwil, bo mamy wcześniej przygotowane jedzenie. W biurze natomiast wiąże się to z dłuższą przerwą, np. lunchem w restauracji lub barze. W ten sposób oszczędzamy nie tylko czas, ale również pieniądze, które dodatkowo byśmy wydali na posiłek. Kolejnym atutem pracy z domu jest możliwość swobodnego ubioru. Nie obowiązuje nas tak zwany dress code. Wiąże się to również z oszczędnością pieniędzy, które byśmy wydali na ubiór do biura. Ponadto system pracy zdalnej, gdzie mamy wynagrodzenie uzależnione od wyników pracy dodaje motywacji, a jednocześnie nie denerwuje pustym zapełnianiem godzin do tak zwanego odbębnienia. Daje to więcej możliwości kreatywnego myślenia i skupienia się na celu.

Powyżej przedstawiliśmy korzyści, jakie otrzymuje pracownik pracujący zdalnie. Jakie zatem korzyści ma z tego rodzaju pracy pracodawca? Przede wszystkim nie musi utrzymywać stanowiska pracy w biurze, co wiąże się z mniejszymi kosztami. Często również umowa jaką podpisuje pracodawca z pracownikiem przewiduje wynagrodzenie uzależnione od wyników i zaangażowania w pracę, a nie od ilości przepracowanych godzin, co również wpływa na motywację pracownika. Kolejnym atutem jest brak ograniczeń wynikających z odległości. Pracodawca może zatrudnić świetnego specjalistę na odległość, którego prawdopodobnie nie dałby rady pozyskać do pracy stacjonarnej w biurze ze względu np., na zamieszkanie w innym mieście.

Omówione zostały wyżej plusy dla pracownika oraz pracodawcy.

 

Jak każdy rodzaj pracy i taki ma też swoje wady. Poniżej przedstawimy kilka z nich.

Praca zdalna może oznaczać wyższe zarobki, ale może również być traktowana przez pracodawcę „po macoszemu” i skutkować niższymi zarobkami. Pracownik pracujący zdalnie może również być pomijany przy premiach i awansach. To może wpłynąć negatywnie na jego podejście do pracy, może również dawać efekty wypalenia zawodowego. Pracownikowi pracującemu zdalnie może po pewnym czasie brakować kontaktów z innymi współpracownikami oraz może mu brakować aktywnego uczestnictwa w życiu firmy. Ponadto pracując zdalnie pracownik musi sam sobie narzucić rygor pracy, co dla niektórych może być nie lada wyzwaniem. Skoro tyle negatywnych skutków niesie ze sobą praca zdalna dla pracownika, to czy są jakieś negatywne aspekty dla pracodawcy? Pracodawca ma dużo mniejszą kontrolę nad takim pracownikiem. Postępy jego pracy może kontrolować tylko poprzez efekty w wynikach pracy. Pracownik może nie utożsamiać i nie identyfikować się tak mocno z celami firmy, a także nie jest zintegrowany z innymi, co pracodawca może postrzegać jako minusy takiego stanowiska.

Biorąc pod uwagę przedstawione wady i zalety pracy zdalnej można stwierdzić, że jest to dobry rodzaj pracy dla osób zdyscyplinowanych i umiejących skupić się na swoich obowiązkach, pomimo braku pracodawcy patrzącego na ręce. Ponadto nie każda firma zapewni taki rodzaj stanowiska, ponieważ wiąże się to dodatkowo z zorganizowaniem pewnych kwestii dodatkowych, np. organizacja telekonferencji, spotkania online, szkolenia, inne.

Podsumowując, praca zdalna jak każda inna niesie ze sobą zarówno te pozytywne aspekty, jak i negatywne. Czy będzie nam ona odpowiadała w dużej mierze zależy to od organizacji ze strony pracodawcy, jak i naszych predyspozycji do owego sposobu pracy.

zobacz również

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

4 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Hubert Kowalski.
Hubert Kowalski.
2 lat temu

Praca zdalna w domu jest bardzo fajna. Ja sam wiele lat pracowałem w domu przed laptopem. Można sobie zrobić kawę, tak więc uważam, że gdy ktoś robi pracę zdalną, to niema się co wstydzić. Można bardzo fajnie zarobić.

iza
iza
2 lat temu

Praca zdalna to idealne wyjście, nie trzeba wychodzić na zimno siedzimy w domku. W lecie, można pracować podczas opalania się. Czy to nie jest idealne? Wypić spokojnie kawkę.

Marek Rudziński
Marek Rudziński
2 lat temu

Ja pracuje zdalnie w domu. Jestem bardzo zadowolony, ponieważ w miesiąc z pracy zdalnej mam 2400 do 3000 tysięcy. Znam wiele osób, które pracują zdalnie i są bardzo zadowolone. Wiele osób na przykład robią ankiety lub dodają opinie.

Izabela L.
Izabela L.
2 lat temu

Praca zdalna w domu ma swoje zalety ale i wady, bo przy dzieciach to ciężko pracować zdalnie.