Pożyczka w lombardzie. Czy jest możliwa bez zastawu?

Pożyczka w lombardzie. Czy jest możliwa bez zastawu?

Artykuł miesiąca poradnik

Zastawienie przedmiotów w lombardzie to jedna z najszybszych metod na otrzymanie gotówki. Nie trzeba czekać na załatwienia żadnych formalności poza wyceną przyniesionego zastawu, a pieniądze prawie w każdym przypadku można otrzymać natychmiast. Jednak czy możliwa jest pożyczka w lombardzie bez zastawu?

Na jakich zasadach działa lombard?

Udając się do lombardu, warto dowiedzieć się, czego można spodziewać się na miejscu. Przede wszystkim osoba zostawiająca przedmiot musi być właścicielem przedmiotu i mieć ukończone 18 lat. W innym przypadku transakcja raczej nie dojdzie do skutku.
W kolejnym kroku pracownik lombardu wycenia przedmiot. Bierze pod uwagę nie tylko jego stan, ale także wartość rynkową i to, czy będzie na niego popyt. Jeżeli podejmie decyzję o przyjęciu zastawu, to podaję kwotę, którą może otrzymać klient. Nigdy nie będzie ona równowartością tej rynkowej, ponieważ gdyby klient nie odebrał zastawu, to lombard może sprzedać go po wyższej cenie i w ten sposób zarobić.
Jeśli jednak zastaw zostanie odebrany, to lombard zyska na tym, naliczając swoją prowizję i oraz cenę za przechowywanie przedmiotu.
Z reguły umowa obowiązuje przez 30 dni, można ją jednak przedłużyć.
Istnieje również możliwość zastawu na dłuższy okres, jeśli dotyczy on towaru wysokiej jakości i tym samym ceny.

Jakie zastawy przyjmuje lombard?

Tak naprawdę ciężko jednoznacznie stwierdzić co można zastawić w lombardzie. Przede wszystkim przedmiot musi mieć jakąkolwiek wartość materialną, by doszło do wypłaty pieniędzy i późniejszej jego ewentualnej sprzedaży. Można więc śmiało stwierdzić, że można zastawić wszystko poza przedmiotami użytku osobistego typu szczoteczka do zębów, czy maszynka do golenia.
Zastawem mogą być, chociażby:

  • dzieła sztuki;
  • pojazdy;
  • elektronika;
  • sprzęt gospodarstwa domowego;
  • meble;
  • antyki;
  • stare monety;
  • narzędzia wykorzystywane w pracach budowlanych;
  • wyposażenie lokali gastronomicznych, biur lub gabinetów lekarskich.

Coraz więcej lombardów przyjmuje pod zastaw również nieruchomości. Jednak w tym przypadku procedura się wydłuża, ponieważ należy sprawdzić wszystkie dokumenty oraz sporządzić umowę notarialną.

Czy można wziąć pożyczkę w lombardzie bez zastawu?

Polityka lombardu polega na tym, że aby doszło do jakiejkolwiek transakcji, klient zobowiązany jest przynieść cenny przedmiot i wtedy otrzyma potrzebną mu gotówkę. Niemniej jednak wychodząc naprzeciw potrzebom osób zastawiających, niektóre lombardy zdecydowały się rozszerzyć swoją działalność i zacząć udzielać pożyczek na procent, bez konieczności zastawiania swojego przybytku.
W większości przypadków nie jest to niestety korzystna oferta. Właściciel lombardu licząc na szybki zysk, postanawia pożyczać pieniądze, naliczając przy tym wysokie koszty, choćby za prowizję, czy ubezpieczenie.
Na uwadze trzeba mieć też to, lombard nie jest instytucją finansową tylko działalnością gospodarczą, a co za tym idzie, pożyczka nie jest jednoznaczna z kredytem udzielonym przez bank. Dla klienta może okazać się to problemem, jeśli z jakichkolwiek przyczyn chciałby ubiegać się swoich praw przed sądem.
Pożyczka lombardowa należy do tych krótkoterminowych, więc zgodnie z przepisami kodeksu cywilnego jej oprocentowanie nie powinno przekraczać 10%.
Dla sprytnego przedsiębiorcy nie jest to żadną przeszkodą i znajduje inne sposoby na to, aby czerpać korzyści z trudnej sytuacji klienta, który do niego przyszedł.
Oczywiście nie każdy właściciel lombardu musi działać na niekorzyść swoich petentów.

Dlaczego pożyczka lombardowa jest alternatywą dla bankowej?

Każdy, kto choć raz zaciągał zobowiązanie finansowe w banku, bardzo dobrze wie, że sam dowód osobisty nie wystarczy. Pracownik placówki dokładnie sprawdzi, czy klientowi można wypłacić pieniądze. W głównej mierze zależy to od tego, czy potencjalny kredytobiorca ma zdolność kredytową, lecz nie tylko. Istotne jest też posiadanie stałego dochodu oraz często nieposiadanie innych kredytów.
Pożyczka lombardowa różni się znacząco, ponieważ przy jej zaciąganiu niepotrzebne są praktycznie żadne formalności. W zupełności wystarczy, jeśli klient będzie miał przy sobie dokument potwierdzający tożsamość.
Natomiast podczas zastawu musi dodatkowo udowodnić, że przedmiot należy do niego. Może to być, chociażby paragon, faktura VAT lub akt własności.

Obowiązkowe informacje zawarte w umowie lombardowej

Zarówno pożyczka gotówkowa, jak i ta pod zastaw powinna być potwierdzona umową spisaną na piśmie. Dzięki temu obie jej strony będą zabezpieczone i miały potwierdzenie, że transakcja w ogóle miała miejsce. Czasami jeden brak w tym dokumencie może powodować, że stanie się on nieważny i trudno będzie udowodnić, która osoba ma rację.
W umowie lombardowej powinny się znaleźć następujące informacje:

  • Dokładna charakterystyka przedmiotu.
  • Wartość przedmiotu.
  • Wysokość udzielonej pożyczki.
  • Czas trwania zastawu lub pożyczki.
  • Forma spłaty pożyczki.
  • Dane osobowe obu stron.
  • Wysokość opłat dodatkowych, czyli oprocentowania, prowizji, koszty przechowywania zastawu.
  • Data sporządzenia umowy.
  • Podpisy.

Czy warto skorzystać z pożyczki lombardowej?

Największą zaletą skorzystania z pożyczki lombardowej jest minimum formalności i krótki okres oczekiwania na wypłatę pieniędzy. Dodatkowo nikt nie będzie sprawdzał, czy klient ma stałe dochody lub inne zobowiązania. Jeśli umowa jest jasna, to w teorii nic nie stoi na przeszkodzie, żeby ją podpisać.
W praktyce wygląda to trochę inaczej. Często dodatkowe koszty nie są adekwatne do zastawu bądź pożyczki, a krótki okres, w którym trzeba zwrócić gotówkę, też nie napawa optymizmem.
Ponadto nawet jednodniowe opóźnienie powoduje, że zastaw przechodzi na własność lombardu.
Na szczęście w obecnych czasach coraz więcej lombardów stawia na jakość usług i zadowolenie swoich klientów. Dzięki temu znacznie zmniejsza się ryzyko zetknięcia z oszustem, czy lichwiarzem.
Zanim jednak umowa lombardowa zostanie sporządzona, powinna zostać dokładnie przeczytana. Szczególną uwagę wypadałoby zwrócić na tekst zapisany mniejszą czcionką. To w nim najczęściej ukryte są różne kruczki.

zobacz lombard Kołobrzeg

5 1 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

8 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
trackback

[…] zobacz również Pożyczka w Lombardzie. Czy jest możliwa bez zastawu? […]

trackback

[…] zobacz również Pożyczka w Lombardzie. Czy jest możliwa bez zastawu? […]

trackback

[…] zobacz również Pożyczka w Lombardzie. Czy jest możliwa bez zastawu? […]

trackback

[…] zobacz również Pożyczka w Lombardzie. Czy jest możliwa bez zastawu? […]

trackback

[…] zobacz również Pożyczka w Lombardzie. Czy jest możliwa bez zastawu? […]

trackback

[…] zobacz również Pożyczka w Lombardzie. Czy jest możliwa bez zastawu? […]

trackback

[…] zobacz również Pożyczka w Lombardzie. Czy jest możliwa bez zastawu? […]

trackback

[…] zobacz również Pożyczka w Lombardzie. Czy jest możliwa bez zastawu? […]