W czasach coraz większych problemów z utrzymaniem pracy i epoce koronawirusowej pandemii, wciąż rośnie liczba osób, które zaczynają odczuwać wyraźne problemy z brakiem gotówki na życie. Czy pożyczka może być w tej sytuacji dobrym rozwiązaniem i jak jak wziąć, żeby nie narazić się na jeszcze większe kłopoty finansowe?
Pożyczka na dowolne potrzeby, a potencjalne konsekwencje
Zaciągnięcie pożyczki w instytucji pozabankowej czy nawet w samym banku może być formą znalezienia chwilowego rozwiązania dla problemu, jakim jest brak gotówki. Jeśli mamy pełną świadomość tego, że bez pożyczki nie będziemy w stanie wykarmić rodziny albo zapłacić za wodę czy prąd, to taka opcja może być dla wielu osób cenną pomocą. Żeby jednak nie wpaść z przysłowiowego deszczu pod rynnę, warto dokładnie sprawdzić jakie są zasady wzięcia pożyczki, którą rozważamy. Bardzo często poświęcenie kilku chwil na sprawdzenie umowy może sprawić, że oszczędzimy sobie w przyszłości dużych problemów.
Jak sprawdzać oferty pożyczkowe?
Podczas analizowania zasad wzięcia pożyczki czy kredytu warto zwrócić uwagę na kilka ważnych punktów.
Po pierwsze: sprawdzić jak wysokie jest oprocentowanie danego wsparcia finansowego. W czasach dużego zainteresowania ludzi pożyczkami na rynku z pewnością jest też wiele firm, które owszem, oferują pożyczki, ale na tak wysokim procencie, że jest on wręcz nieprzyzwoity. Dokładne sprawdzenie tego oprocentowania pozwoli spokojniej wziąć pieniądze z danej instytucji i nie martwić się szokującymi ratami.
Po drugie: należy upewnić się czy umowa nie zawiera żadnych dodatkowych opłat. Niektóre firmy życzą sobie prowizji za samo wypełnienie wniosku, ale i za szereg dodatkowych ubezpieczeń, które często wymienione są drobnym druczkiem i można ich nie zauważyć przy pobieżnym czytaniu umowy o pożyczce i kredycie.
Ostatnią ważną rzeczą jest zadanie sobie samemu pytania czy będzie nas stać na spłacenie tej pożyczki. Czy aktualna gorsza sytuacja finansowa ma szansę poprawić się w najbliższych miesiącach tak, żebyśmy mogli regularnie spłacać raty tego zobowiązania? Jeśli tak, to decyzja o wzięciu pożyczki rzeczywiście może być trafiona w dziesiątkę. Jeśli nie – lepiej zrezygnować, żeby nie wpędzić się w pętlę długów, których nie możemy spłacić.