Czy wiesz, że stopa zwrotu z inwestycji w bitcoin na przestrzeni ostatnich 5 lat, wyniosłaby dziś bagatela 7 000 %. Tak – czterocyfrowa stopa zwrotu mówi sama za siebie. Krytptowaluty obrosły niemalże w legendę, o tym jak łatwo i szybko się na nich wzbogacić. Niestety historia ma też drugie dno – na kryptowalutach można stracić też swój majątek. Tam gdzie kuszą nas dużymi zyskami, w grę wchodzi i ogromne ryzyko. W dzisiejszym artykule poruszymy kwestię inwestycji w kryptowaluty oraz przeszukamy rynek pożyczkowy w sprawdzeniu, czy warto zaciągnąć pożyczkę na zakup kryptowalut.
Spis Treści
Pożyczka na zakup kryptowalut – co trzeba o niej wiedzieć?
Czym są kryptowaluty?
Kryptowaluty nie posiadają swoich fizycznych odpowiedników – jak pieniądze, złoto, czy papiery wartościowe. Kryptowaluta posiada wartość, która można określić jako wirtualną lub cyfrową formę pieniądza. Innymi słowy, jeśli sprzedawca akceptuje płatność w krytowalucie, wówczas można ją wymienić na dany towar lub usługę. Warto wspomnieć, iż kryptowluty przechowywane są w wirtualny portfeli i jeśli sprzedawca lub znajomy wyrazi taką wolę można sprzedać mu krytowaluty z pominięciem pośredników, czyli banków, urzędów itp.
Dlaczego szukamy pożyczek na zakup kryptowalut?
Odpowiedź na wyżej postawione pytanie jest całkiem prosta. Wirtualna waluta roztacza przed potencjalnym inwestorem możliwość zarobienia dużych pieniędzy w stosukowo krótkim czasie. Na rynku kryptowalut mieliśmy już do czynienia ze spektakularnym wzrostem notowań waluty, które szczęśliwcom przynosiły wielokrotne zyski. Te zyski kuszą, zwłaszcza osoby skłonne do podjęcia wyższego ryzyka inwestycyjnego. Często brak własnych funduszy inwestycyjnych sprawia, że sobą zainteresowane kryptowalutami węsząc zyskowną okazję na ryku kryptowalut posiłkują się obcym źródłem finasowania np. pożyczkami ratalnymi.
Kto korzysta z pożyczek na zakup kryptowalut?
Zasadniczo każda osoba, która osiągnęła pełnoletniość i jest rezydentem Polskim może zaciągnąć zobowiązanie finansowe w banku lub firmie pozbankowej. Warto jednak wspomnieć, iż wybór obcego źródła finasowania na zakup kryptowalut jest obarczone podwójnym ryzkiem. Z jednej strony zainwestowane pieniądze można stracić, ze względu na spadek kursu waluty, z drugiej należy pożyczony kapitał wraz z odsetkami oddać pożyczkodawcy.
Jak znaleźć pożyczkę na zakup krytptowaluty?
Jeśli przemyśleliśmy już decyzję, że chcemy zakupić bitcoina lub inną kryptowalutę warto poszukać dobrej pożyczki. Jak tego dokonać? Przede wszystkim zastanówmy się jaką kwotę pożyczki chcemy zaciągnąć oraz na jaką wysokość rat będziemy mogli sobie pozwolić, by regularnie spłacać raty pożyczki. Mając te dane możemy przystąpić do poszukiwania dobrej pożyczki ratalnej na zakup kryptowalut.
Przeszukując rynek ofert pożyczkowych zwróć przede wszystkim uwagę na wszystkie koszty pożyczkowe, czyli:
- Prowizję – ujęta procentowo lub kwotowo wartość opłaty jaka musimy zapłacić firmie pożyczkowej za udzielenie pożyczki,
- Oprocentowanie – określone procentowo wynagrodzenie dla firmy pożyczkowej za udzielenie nam pożyczki. Odsetki wraz z częścią kapitałową składają się na miesięczne raty,
- Ubezpieczenie – część firm pożyczkowych oferuje również dodatkową usługę w formie ubezpieczenia spłaty pożyczki np. na skutek utraty pracy itp.,
- Koszty okołopożyczkowe – tu możemy zaliczyć wszelkie koszty niezwiązane bezpośrednio z udzieloną pożyczką ale mające wpływ na sumaryczną kwotę kosztów np. koszt sporządzenia aneksu, koszt rozpatrzenia wniosku, opłata za ustanowienie zabezpieczenia itp.
Powyższe koszty powinny być uwzględnione w ofercie firmy pożyczkowej. Ponieważ rynek firm pożyczkowych jest bogaty, aby zaoszczędzić czas na samodzielne porównacie ofert pożyczkowych warto jest skorzystać z porównywarek. Wystarczy dosłownie kilka kliknięć by znaleźć najtańszą ofertę pożyczkową na rynku.
Jak zaciągnąć pożyczkę na zakup krytptowaluty?
Jeśli wybrałeś już interesującą cię pożyczkę, jej zaciągniecie zazwyczaj przebiega w trzech prostych krokach:
- Złożenie wniosku o kredyt lub pożyczkę – możemy dokonać tego poprzez Internet lub w siedzibie firmy pożyczkowej. Należy złożyć wniosek poprzez podanie lub wpisanie niezbędnych danych potrzebnych do weryfikacji tożsamości oraz zdolności kredytowej. We wniosku podajemy najczęściej dane osobowe, miejsce zamieszkania, dane finansowe, wysokość zarobków oraz wydatków.
- Decyzja kredytowa – po przesłaniu wypełnionego wniosku, firma pożyczkowa dokonuje analizy zdolności kredytowej, czy możliwości klienta do terminowego regulowania zobowiązań pożyczkowych. Zazwyczaj analiza taka trwa kilka minut, a decyzja przekazywana jest drogą e-mail lub sms-em.
- Wypłata środków – po pozytywnej decyzji o udzieleniu pożyczki, firma przelewa wnioskowaną kwotę na konto klienta w ciągu maksymalnie jednego dnia roboczego.
Czy pożyczka na zakup kryptowaluty jest bezpieczna
Odpowiadając na powyższe pytanie należałoby się zastanowić na dwiema kwestiami. Po pierwsze, czy posiadamy zdolność do spłaty zaciągniętej pożyczki. Sprawdź, czy Twoje dochody będą w stanie pokryć Twoje bieżąc wydatki oraz raty kredytu w terminie. Jeśli odpowiedź brzmi: TAK -wówczas zyskujesz pewność ,że twój dług będzie zabezpieczony, czyli o jego spłatę nie będziesz się martwić.
Inną kwestią jest inwestycja w kryptowaluty. Tu powinieneś wykazać się pewną wiedza na temat funkcjonowania rynku elektronicznych walut oraz zasadami rządzącymi inwestycjami. Pamiętaj, że kryptowaluty jako forma lokacji kapitału jest bardzo ryzykowne. Musisz znać i akceptować to ryzyko. Możesz utracić część lub całość zainwestowanych w kryptowaluty pieniędzy. Roztropnym posunięciem będzie zabezpieczenie tej ryzykownej inwestycji np. poprzez dywersyfikację portfela inwestycji (zainwestowanie pieniędzy w bezpieczne instrumenty np. obligacje, papiery ryku pieniężnego).
Czy są oferty dedykowanych pożyczek na zakup krytowaluty?
Choć oferta pożyczek ratalnych jest bardzo duża, to jednak brakuje oferty skierowanej dla amatorów inwestycji w bitcoin, czy inną walutę. Większość pożyczek ma charakter konsumpcyjny jest przeznaczona na dowolny cel. Oznacza to, iż możesz wykorzystać ją na zakup sprzętu RTV, wczas lub inwestycję w kryptowaluty.