Spłacasz już kilka kredytów i pożyczek a mimo to ciągle brakuje gotówki? Nadal nie wystarcza do wypłaty? A może pożyczka dla zadłużonych?
Spis Treści
Pożyczka dla zadłużonych – czy to w ogóle możliwe?
Statystycznie ponad połowa Polaków spłaca obecnie kredyty, pożyczki albo jedno i drugie. Najczęściej zobowiązania te służą zaspokojeniu równych celów, takich jak: nieprzewidziane, niespodziewanie wydatki, ratowanie budżetu domowego, opłacenie zaległych rachunków. Niestety, jeżeli spłacamy już jakieś zobowiązania, bardzo trudno jest otrzymać kredyt w banku, a często to to po prostu niemożliwe. Czy jednak jest to sytuacja bez wyjścia? Wśród osób spłacających kredyty funkcjonuje panuje przekonanie, że w ich sytuacji zaciągnięcie kolejnej pożyczki nie jest możliwe. Czy na pewno? Sprawdzimy, czy osoba będąca w pozornie beznadziejnym położeniu znajdzie dla siebie ofertę pożyczki. Jeśli tak, to gdzie i na jakich zasadach.
Okazuje się, że przekonanie o beznadziejnym położeniu nie do końca jest prawdziwe. Wychodząc naprzeciw potrzebom i oczekiwaniom klientów instytucje finansowe oferują pożyczki nawet osobom zadłużonym. Nie bez znaczenia jest tu fakt, że Rejestr Dłużników BIG InfoMonitor na koniec 2020 roku opublikował dane, z których wynika, że suma zaległych zobowiązań wszystkich Polaków w bankach i firmach pozabankowych osiągnęła kwotę ponad 83 miliardy złotych. Nieregularnie spłaca swoje zobowiązania prawie 3 miliony Polaków.
W zaistniałej sytuacji instytucje finansowe postanowiły w swoich ofertach uwzględnić również klientów zadłużonych, którzy ze względu na spłacane już zobowiązania nie mogą skorzystać z oferty kredytu w banku. Pozabankowych pożyczek dla zadłużonych udzielają:
- firmy pożyczkowe,
- lombardy,
- Spółdzielcze Kasy Oszczędnościowo-Kredytowe, czyli popularne SKOK-i,
- prywatni inwestorzy.
Pożyczka dla zadłużonych – czy to w ogóle możliwe?
Należy liczyć się z tym, że większość instytucji finansowych zweryfikuje klienta w bazach dłużników. Jednak nie przekreśla to automatycznie szans na uzyskanie pożyczki, przy czym trzeba wziąć pod uwagę, że warunki udzielenia pożyczki mogą być mniej korzystne. Jakie?
Jeśli zdecydujemy się na pożyczkę w lombardzie, musimy oddać coś cennego pod zastaw.
Podobne praktyki, jednak na zdecydowanie większą skalę stosują inwestorzy prywatni. Bardzo często wymagają oni cennego przedmiotu, samochodu lub nawet nieruchomości pod zastaw udzielonej pożyczki. Osoba będąca w trudnej sytuacji finansowej powinna zwrócić szczególną uwagę na tego typu oferty, dokładnie przeczytać umowę pożyczki, sprawdzić uczciwość pożyczkodawcy, by nie stracić mieszkania czy domu. Na szczęście zastawienie nieruchomości nie zawsze jest konieczne. W niektórych instytucjach finansowych jest możliwe uzyskanie pożyczki z gwarantem. Jest to zaufana osoba, która podejmuje się spłacenia zobowiązania w przypadku pojawienia się problemów ze strony pożyczkobiorcy.
Możliwości uzyskania pożyczki dla zadłużonych
Gdzie zaciągnąć kolejną pożyczkę? Jak i gdzie szukać ofert?
Osoby zadłużone nie pozostają bez szans na uzyskanie kolejnej pożyczki. Jeśli bank odmówi, można sprawdzić następujące możliwości:
- pożyczki w firmie pozabankowej,
- pożyczki społecznościowe,
- pożyczki pod zastaw,
- pożyczki prywatne – od rodziny i znajomych lub prywatnego inwestora,
- pożyczki za poręczeniem.
Na nasz wybór i możliwości wpływać będzie kilka czynników: wysokość i rodzaj posiadanego zobowiązania, etap zadłużenia – czyli negatywne wpisy w BIK, rejestrach dłużników, egzekucje komornicze. To ostatnie zdecydowanie stawia dłużnika w najmniej korzystnym świetle, jednak nie wyklucza możliwości uzyskania pożyczki. Bardzo jednak możliwe, że zostanie ona udzielona na mniej korzystnych warunkach.
Kto może wziąć pożyczkę dla zadłużonych?
W największym skrócie są to osoby zadłużone. Gdzie? W bankach, firmach pozabankowych, Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych, Urzędzie Skarbowym. Mogą to być osoby:
- bez dochodów,
- z niskimi dochodami,
- z negatywnymi wpisami do baz dłużników (np. BIG, BIK, KRD, BIG InfoMonitor, ERIF i innych),
- z niewielką lub brakiem zdolności kredytowej,
- z komornikiem sądowym,
- z egzekucją komorniczą.
Oczywiście, żeby zaciągnąć kolejne zobowiązanie finansowe osoba powinna spełnić wymagania firm, które udzielają pożyczki. Najczęściej są to:
- ukończone 18 lat i posiadanie dowodu osobistego,
- posiadanie rachunku bankowego,
- posiadanie numeru telefonu zarejestrowanego w Polsce,
- posiadanie polskiego obywatelstwa.
Która ofertę pożyczki dla zadłużonych wybrać?
W przypadku zaciągania kolejnego zobowiązania finansowego powinno się zwrócić uwagę przede wszystkim na własne bezpieczeństwo. W tym celu należy zadbać przede wszystkim o:
- weryfikację wiarygodności firmy pożyczkowej – przed podpisaniem umowy należy sprawdzić, czy firma posiada wpis do Krajowego Rejestru Sądowego jako spółka kapitałowa. Jest to obowiązkowe dla firm świadczących usługi pożyczkowe. Koniecznie trzeba sprawdzić tez Rejestr Instytucji Pożyczkowych prowadzony przez KNF,
- sposób reklamy pożyczkodawcy – ogłoszenia oferujące pożyczki pod zastaw mieszkania, nieruchomości powinny wzmocnić czujność pożyczkobiorcy,
- warunki umowy – należy je dokładnie przeczytać i przeanalizować, przy czym zwrócić uwagę zwłaszcza na wszystkie ujęte w umowie koszty i zasady udzielania pożyczki.
Jak złożyć wniosek o pożyczkę dla zadłużonych?
Teoretycznie nic prostszego. Wystarczy wypełnić odpowiedni formularz na stronie internetowej. To jednak nie wystarczy, by otrzymać gotówkę. Najczęściej firmy oferujące tego typu usługi sprawdzają klienta w bazach dłużników. Jednak bez paniki! Firma pożyczkowa stosuje inne kryteria, niż banki. Opracowuje swoje własne wzory i algorytmy i dopiero na tej podstawie zdecyduje o udzieleniu pozytywnej lub negatywnej decyzji kredytowej.
Pożyczka dla zadłużonych – może jednak lepiej nie!
Kiedy niezbyt dobrze radzimy sobie ze spłacaniem wcześniejszych kredytów i pożyczek, warto bardzo dobrze przemyśleć, czy kolejne zobowiązanie okaże się dobrym rozwiązaniem. Pozornie prosty sposób może wpędzić nas w spiralę długów, z której trudno będzie się wyplątać. Pożyczka powinna pomóc w rozwiązaniu problemu, nie będąc przy tym kolejnym problemem.
[…] Zobacz również Pożyczka dla zadłużonych – Czy to w ogóle możliwe? […]
[…] Zobacz również Pożyczka dla zadłużonych – Czy to w ogóle możliwe? […]
[…] Zobacz również Pożyczka dla zadłużonych – Czy to w ogóle możliwe? […]
[…] Zobacz również Pożyczka dla zadłużonych – Czy to w ogóle możliwe? […]
[…] Zobacz również Pożyczka dla zadłużonych – Czy to w ogóle możliwe? […]
[…] Zobacz również Pożyczka dla zadłużonych – Czy to w ogóle możliwe? […]
[…] Zobacz również Pożyczka dla zadłużonych – Czy to w ogóle możliwe? […]
Ja nigdy nie brałem pożyczek. Gdy byłem zadłużony. Wiele osób brało dużo pożyczek i teraz mają poważne problemy i są w poważnych długach. Tez warto czytać to co się podpisuje, bo banki często dają umowy z małymi literami.
Według mnie nie powinno tak być. Ponieważ ludzie jak biorą kredyty lub pożyczki powinni, to spłacać w terminie. Wiele ludzi nie przemyśla tego, w jakie się mogą problemy wpakować, biorąc kilka kredytów i pożyczek.
Według mnie nie powinno być takiej możliwości. Ponieważ każda osoba, która bierze pożyczkę lub kredyt zobowiązuje się, że go będzie spłacać. Znam sporo osób, które bez problemu spłacają ją sam osobiście jestem w takiej sytuacji, że jeszcze 5000 tysięcy złotych muszę spłacić.
Według mnie nie powinno być to możliwe. Ponieważ osoby, które biorą kredyty lub pożyczki zobowiązują się je spłacać. Jeśli ktoś jest zadłużony, to po co mu kolejna pożyczka, żeby już całkowicie nie miał za co spłacać.
Jest możliwe wiem bo sam brałem.Biorąc kredyt lub pożyczke trzeba bardzo uważać i wszystko bardzo dokładnie czytać.Podpisujać umowę trzeba też dobrze przeczytać.
Oczywiście jest możliwe.Wedkug mnie nie jest możliwe wziąść kredyt lub pożyczke gdy ktoś ma na głowie komornika.Ja sam już dawno zapłaciłem komornikowi i mam z głowy ioge teraz bez problemu wziąść.
Według mnie możliwe. Sam wziąłem pożyczkę, gdy byłem zadłużony i teraz regularnie i na spokojnie spłacam. Każdy z nas powinnień spłacać, bo potem mogą być poważne problemy, że sądem lub komornikem.