Postępowanie windykacyjne w 3 etapach

Postępowanie windykacyjne w 3 etapach

Warto przeczytać

Postępowanie windykacyjne to proces prawny, w którym wierzyciel może próbować odzyskać pieniądze należne od dłużnika.

Proces ten zazwyczaj rozpoczyna się od wysłania przez wierzyciela listu z żądaniem do dłużnika, a następnie wniesienia pozwu, jeśli dług nie zostanie spłacony. W postępowaniu windykacyjnym wyróżnia się trzy etapy: przedsądowy, procesowy i posądowy. Warto opisać je szczegółowo, te informacje przydają się zarówno wierzycielom, jak i dłużnikom.

Postępowanie przedsądowe

Postępowanie przedsądowe to pierwszy etap, w którym obie strony zbierają informacje i próbują dojść do porozumienia poza sądem. Jeśli nie uda im się tego zrobić, sprawa trafia na rozprawę. Już na tym etapie jak najbardziej zasadna jest współpraca z prawnikiem. Niejeden adwokat w Częstochowie specjalizuje się w windykacji i pomaga zarówno wierzycielom w odzyskiwaniu należności, jak i dłużnikom w ustaleniu najdogodniejszych warunków regulowania zobowiązania.

Proces jako drugi etap

Proces to etap, w którym obie strony przedstawiają swoje dowody i przedstawiają swoje argumenty już przed sędzią. Następnie sędzia podejmuje decyzję w sprawie. Najczęściej zadaniem prawnika jest niedopuszczenie do realizacji tego etapu, znacznie lepsze efekty przynosi tzw. windykacja miękka, przedsądowa. To wtedy jest najlepszy czas na mediacje, negocjacje, a nawet pójście na kompromis i ugodę.

Postępowanie posądowe

Postępowanie posądowe jest ostatnim etapem, w którym każda ze stron może odwołać się od decyzji sędziego. Jeśli nie ma odwołania, dług zostanie ściągnięty zgodnie z orzeczeniem sądu. W tym przypadku nawet najlepsza kancelaria windykacyjna Częstochowa może nie uzyskać korzystnego wyniku, ponieważ spór został już rozstrzygnięty przez sąd. Adwokat przydaje się natomiast w razie chęci składania odwołania.

 

Artykuł powstał na podstawie informacji merytorycznych użyczonych przez kancelariakowalski.pl.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments