Pit 11, pit 36 i 40? Czym się różnią i kogo to dotyczy? Kiedy nie dostaniesz pitu od pracodawcy?

Pit 11, pit 36 i 40? Czym się różnią i kogo to dotyczy? Kiedy nie dostaniesz pitu od pracodawcy?

Aktualności Prasówki

Czy wiesz czym różni się pit 11 od pitu 36 i 40? Kogo dotyczy pit 8A i kto go składa? Roczne zeznanie podatkowe w pigułce czyli jak poprawnie rozliczyć się z pitu.

Dla osób, które nie są związane zawodowo z księgowością rozliczenie się z urzędem skarbowym tak zwane roczne zeznanie podatkowe może być nie lada wyzwaniem. Zanim jednak zabierzemy sie do roboty należałoby rozróżnić poszczególne rodzaje pitów bo skąd mamy wiedzieć, który trzeba wypełnić. Rozwiejmy te wątpliwości.

Pit 11 kogo dotyczy?

Pit 11 to nic innego jak informacja o dochodach i pobranych zaliczkach na podatek dochodowy. Deklarację pracodawca sporządza w 3 egzemplarzach: dla siebie, dla Ciebie czyli dla pracownika, dla urzędu skarbowego. Każdy pracodawca zatrudniający pracownika w poprzednim roku ma na to czas do końca lutego bieżącego roku. Warto wspomnieć, że nie obowiązuje oficjalna forma listowna bo możesz dostać pit osobiście lub emailem jeśli zachowane są oczywiście wszystkie elementy tj. odpowiedni pit 11 i podpis odręczny lub elektroniczny pracodawcy.

WAŻNE!

Nie dostaniesz pitu 11 jeśli twoje łączne dochody są mniejsze niż 200 zł. Obowiązuje wtedy pit 8A. Kogo więc dotyczy pit 11? Są to osoby zatrudnione na umowę o dzieło lub zlecenie. Wyjątek stanowią studenci do 26 roku życia, nie których pracodawca nie musi odprowadzać składek więc jeśli np. taki student mający dziecko chciałby skorzystać z ulgi na dziecko może otrzymać zwrot oczywiście ale tylko do kwoty zapłaconego podatku.

Po co pracodawca wysyła Ci pit?

Formularz pit 11, który pracodawca przekazuje pracownikowi jest podstawą rozliczenia pracownika z urzędem skarbowym. Na tej podstawie wypełniamy własny pit zazwyczaj pit 36 lub pit 37 i teraz informacja dla osób chcących skorzystać z ulg. Dopiero w momencie kiedy mamy pit 11 wypełniamy pit 36 lub pit 37 plus pit O rozliczając się na zasadach ogólnych. Istotna informacją jest fakt, że termin na rozliczenie się z urzędem skarbowym (z każdego pitu) mija 30 kwietnia. Umowa zlecenie stała się bardziej atrakcyjna kiedy to w 2017 roku ustalono minimalna stawkę godzinową w wysokości 13 zł, obecnie 13,70h. Kto jeszcze może skorzystać z ulgi? Z ulgi może skorzystać osoba rozliczająca się z urzędem na zeznaniu podatkowym na zasadach ogólnych. Każda osoba zatrudniona na umowę zlecenie ma prawo do odliczeń w kwocie wyższej niż zapłacony podatek ponieważ pracodawca musi odprowadzać składki za każdy miesiąc pracy. Wyjątek stanowi sytuacja kiedy sami opłacamy składki rentowe, chorobowe, zdrowotne itd. Pit 8A co to jest? Pit 8A to zryczałtowany podatek dochodowy od osób fizycznych.

Jeśli pracujesz na umowę zlecenie/dzieło a twoje dochody nie przekraczają kwoty 200 zł dostaniesz pit 8A, nie pit 11. Co jeszcze podlega pod pit 8A? Przede wszystkim świadczenia otrzymane przez emerytów i rencistów, odsetki od pożyczek, różnego rodzaju wygrane w konkursach, zakładach chyba, że są zwolnione od podatku, odsetki od papierów wartościowych i inne przychody z udziału w zyskach osób prawnych, spółdzielnie, które pobierają zryczałtowany podatek dochodowy według art.18 z dn.12 listopada 2003r., wynagrodzenia za udzielanie pomocy Straży Pożarnej, Policji i organom kontroli skarbowej.

Pit 37 natomiast to najczęściej składany formularz wypełniany przez osoby, które osiągnęły dochody opodatkowane na zasadach ogólnych. Kto może złożyć pit 37? Osoby, które osiągnęły dochód na terenie Polski z: zasiłku np. chorobowy, z umowy zlecenia, ze stosunku pracy, z praw autorskich i innych majątkowych, z funduszu pracy np zasiłek dla bezrobotnych, z emerytury lub renty. Do pit 37 możemy dodac różnego rodzaju ulgi jeśli jesteśmy do nich uprawnieni. Jakie załączniki? PIT O  to załącznik do pitu 37 służący do wskazania ulg innych niż mieszkaniowe czyli np. ulga na dziecko tj 1112, 04 zł na jedno dziecko. Pit O to również ulga za internet, z tytułu darowizn na cele pożytku publicznego, oddanie krwi czy ulga rehabilitacyjna. Pit D jest załącznikiem do pitu 37, który skierowany jest do osób korzystających z ulgi mieszkaniowej, budowlanej czy remontowej.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

1 Komentarz
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Izabela L.
Izabela L.
2 lat temu

Dla mnie pity to czarna magia, nigdy nie wiem który mam wypełnić, tyle tam tego leży.