Pachołki drogowe to wygodny i skuteczny sposób na odgrodzenie określonego terenu lub tymczasowe oznaczenie miejsc wymagających uwagi. Ze względu na swoje liczne zalety pachołki drogowe są wykorzystywane zarówno przez robotników drogowych oraz parkingowych, jak i przez samych kierowców. Jednym z powodów jest ich elastyczna, gumowa konstrukcja, która jest bezpieczna dla karoserii w przypadku zderzenia. Wyjaśniamy, dlaczego warto wybrać pachołki gumowe i jakie są ich zalety.
Spis Treści
Przewaga pachołków drogowych gumowych nad pachołkami plastikowymi
Starsza generacja pachołków drogowych wykonywana była z tworzywa sztucznego, plastiku. Dlatego ich wytrzymałość była znacznie mniejsza. Materiał nie znosił niskiej temperatury, zimą był bardziej podatny na uszkodzenia. Poza tym brakowało mu elastyczności, nie miał zdolności do samoczynnego odkształcania. Oznaczało to, że po przejechaniu autem przez stożek parkingowy był on uszkodzony, w większości przypadków trwale połamany i nienadający się do dalszej eksploatacji. Biorąc jednak pod uwagę straty, jakie mógł ponieść pojazd, w przypadku większych pachołków drogowych mogło dojść nawet do uszkodzenia karoserii. Z drugiej strony niższe stożki ostrzegawcze po przejechaniu samochodu mogą uszkodzić opony i nadkola połamanymi ostrymi elementami plastiku. Wszystkie te czynniki przyczyniły się do stopniowego odchodzenia od produkcji plastikowych pachołków drogowych. Mimo że wciąż są dostępne na rynku, są w mniejszości i nie zasługują na uwagę klientów. Sztywne i twarde słupki drogowe trwale przymocowane do podłoża są równie nieprzyjazne dla karoserii, jak i innych elementów pojazdów.
Gdzie stosuje się pachołki drogowe gumowe?
W przypadku nowoczesnych stożków drogowych sytuacja wygląda zupełnie inaczej. Dzieje się tak dlatego, że obecnie są one wykonane z materiałów powszechnie znanych jako guma. Są to głównie surowce takie jak polietylen oznaczony symbolem PE, polichlorek winylu, który w danych technicznych jest ukryty pod nazwą PVC lub PCW oraz guma z recyklingu oznaczona symbolem REC. Wszystkie te materiały są elastyczne, odporne na uszkodzenia oraz niewrażliwe na zmiany temperatury i niekorzystne warunki atmosferyczne. Nowoczesne gumowe pachołki drogowe są odporne na uszkodzenia mechaniczne i termiczne. Dlatego szybko wracają do swojego pierwotnego kształtu, nawet po całkowitym przejechaniu samochodu. Ta cecha sprawia, że gumowe pachołki drogowe są bezpieczne dla karoserii pojazdów, które mają z nimi styczność. Niezależnie od wysokości pachołka parkingowego i prędkości jazdy samochodu gumowy pachołek nie jest zagrożeniem dla karoserii. Dzięki temu można je bezpiecznie stosować:
- na placach manewrowych w czasie nauki jazdy,
- w ruchu drogowym,
- na drogach o wyższych dopuszczalnych prędkościach i zwiększonym natężeniu ruchu.
Ponadto gumowe pachołki drogowe można umieszczać w miejscach narażonych na bezpośrednie działanie promieni słonecznych lub mrozu bez ryzyka uszkodzenia materiału lub pogorszenia jakości. Dlatego są najlepszymi i najnowocześniejszymi akcesoriami bezpieczeństwa ruchu drogowego na rynku.