Jednak z wiekiem mózg się starzeje, nie nazywa to dość, że nie można tego procesu spowolnić. Jednak od lat prowadzą, że działa jak mięsień. Jeżeli więc będziemy ćwiczyć własne umysły, z prawdziwym zagrożeniem starość będzie dla nas łaskawsza.
Opieka Dębno
Mózg dojrzewa dłużej, niż myślisz
Według odkryć naukowców mózg nic nie osiąga dojrzałości, gdy tworzymy w dorosłość. Podobno więc w wieku 50 lat jest u szczytu naszych danych! Oraz na przypadek jego właściwość odpowiedzialna za sposób wypowiadania się działa tak dopiero ok. 67 roku życia.
Jasne, z wiekiem bardzo się nam szkolić i opinię płata figle. Jednak ogólnie prawda wygląda tak, że mózg starzeje się później niż kolejne „dziedzinie” polskiego systemu. I my możemy o niego pamiętać, aby uniknąć oznakom demencji lub przynajmniej ją ograniczyć.
Zobacz również pożyczka filarum
To aktorzy, naukowcy i profesorowie, aktywni zawodowo chociażby w wieku emerytalnym, zwykle bawią się sprawniejszym umysłem niż ogół społeczeństwa. Wtedy nie przypadek. Uczenie się, zapamiętywanie nowych sytuacje to najlepsze ćwiczenia dla mózgu. Ale odnajdzie się ich daleko więcej.
Poznaj szkolenia oraz dietę dla mózgu
Niemal szkodliwe dla umysłu są rutyna, powtarzalność, bezczynność. Nie promuje się długiego oglądania telewizji, to również rozleniwia nasze umysły. Ten ważny organ trzeba stymulować, grając np. w Sudoku, rozwiązując rebusy, tworząc i zapamiętując wiersze. To a właśnie dobrym pomysłem prezentuje się nauka języków obcych czy zapisanie się na uniwersytet trzeciego wieku. Choć naukę dostosowuje się szybko nie tak prędko jak kiedyś, potrzeba więc traktować nie jako cel tenże w sobie, tylko jak prowadzenie czegoś pysznego dla własnego umysłu.
Ważne i, aby zagwarantować sobie dawkę ruchu, bo – jak radzą – w czystym ciele zdrowy duch. Aktywność fizyczna dotlenia mózg, oraz tenże stosuje że aż 20% kierowanego do organizmu tlenu! Dlatego spacery, nordic walking czy golf rodzą się zbawienne dla starszych.
Warto i zadbać o relaks. Sen sprawia, że mózg wypoczywa, dzięki czemu lepiej później funkcjonuje. Na pozytywniejszą formę snu działa nie tylko ruch, ale i ogólny spokój ducha. Może dlatego warto poznać techniki relaksacyjne lub ziółka przed zaśnięciem?
Nie bez znaczenia przejawia się również dieta. Za najatrakcyjniejszą dla zdrowia uchodzi śródziemnomorska, czyli wielka w warzywa oraz owoce. Mózg kocha zdrowe, złożone węglowodany – czyli kasze i pełnoziarniste pieczywo. Lubi proteiny a całe tłuszcze – zatem nie tłuszcze trans, w które obfitują frytki, chipsy, a nawet margaryna! Z witamin i minerałów chwali się dietę bogatą w witaminy z grupy B, a dodatkowo przeciwutleniacze takie jak A, C, E oraz żelazo. Nie wolno zapomnieć o kwasach omega-3, które znajdziemy m.in. w rybach również w pewnych olejach, oliwie i siemieniu lnianym. Przy okazji siemię dobrze działa na perystaltykę jelit. Do diety warto także włączyć orzechy.
Co istotne, ta dieta jest światowa – więc po prostu samo zdrowie dla każdego w jakimś wieku. Im żywo otworzymy się racjonalnie odżywiać, tym daleko dla własnego układu, w niniejszym również mózgu.
Na co warto postawić, aby mieć dobry umysł?
Gdy zamierzasz się cieszyć dobrym zdrowiem, nie tylko fizycznym, pamiętaj o własny umysł, zanim dotrzesz na emeryturę. W Twoim mieszkaniu nie powinno zabraknąć sportu, ćwiczeń intelektualnych i odpowiednio zbilansowanej diety. Ale lepiej zapobiegać, niż leczyć, prawda?
Prosenior
Artykuł został utworzony przez Seniorzy oferującą rzecz jako opiekunka, opiekun osób starych w Niemczech.