Odszkodowanie za wypadek w drodze do pracy i w drodze z pracy

Odszkodowanie za wypadek w drodze do pracy i w drodze z pracy

Promocja i polecane

Wypadek w drodze do lub z pracy może przytrafić się każdemu i w każdej sytuacji. Zwłaszcza że jest on zazwyczaj spowodowany przez niezależne od nas czynniki. Jako pracownik, który mu uległ, masz prawo do otrzymania odszkodowania. Sprawdź jakie przysługują Ci świadczenia.

W sytuacji wystąpienia wypadku w drodze do pracy lub z pracy pracownik ma prawo do otrzymania wynagrodzenia chorobowego oraz zasiłku. Może on także ubiegać się o odszkodowanie lub zadośćuczynienie na zasadach ogólnych. W ten sposób będzie mógł on odzyskać poniesione w związku z odniesionymi obrażeniami koszty (np. zakupu leków czy wózka inwalidzkiego) oraz otrzymać zadośćuczynienie za doznaną krzywdę (np. odczuwany ból).

 

Co uznajemy za wypadek w drodze do lub z pracy?

Za wypadek w drodze do pracy lub z pracy uważa się zdarzenie nagłe, wywołane przyczyną zewnętrzną, które nastąpiło w drodze do lub z miejsca zatrudnienia.

Jako nagłe rozumieć możemy np. poślizgnięcie się na oblodzonym chodniku czy potrącenie przez samochód nad którym kierowca stracił kontrolę. Warto przy tym pamiętać, że za nagłe uznaje się zdarzenia, w których przyczyna i skutek wystąpiły jednocześnie, co wyklucza zdarzenia, których następstwa chorobowe pojawiają się po upływie dłuższego, niż jeden dzień roboczy czasu.

Drugim kluczowym elementem jest zewnętrzna przyczyna wypadku. Rozumiemy ją jako czynnik sprawczy niezależny od poszkodowanego i niewynikający z tzw. wewnętrznych właściwości człowieka, czyli pozostającym poza jego wolą i świadomością.

 

Jak możemy definiować „drogę do lub z pracy”?

W ustawie z dnia 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych odnaleźć można znaleźć również wytyczne które musi spełniać ww. droga. Uważa się, że wypadek nastąpił w drodze do pracy lub z pracy gdy miał miejsce:

  • Na trasie pomiędzy domem a miejscem zatrudnienia;
  • Na trasie nieprzerwanej lub przerwanej w granicach uzasadnionych życiowo potrzeb;
  • Na trasie najkrótszej bądź komunikacyjnie najdogodniejszej.

Każdy z powyższych podpunktów warty jest rozwinięcia i wytłumaczenia co dokładnie możemy rozumieć poprzez takie określenia trasy. Aspekty te mogą stać się niezwykle ważne przy próbie uzyskania odpowiedniego wynagrodzenia chorobowego oraz zasiłku.

 

Droga na trasie pomiędzy domem a miejscem zatrudnienia

Warto podkreślić, że początek i koniec trasy najczęściej ustalane są na podstawie poprzednich praktyk sądowych. Drogę z domu do pracy rozumiemy jako trasę od wyjścia z domu/mieszkania, aż do przekroczenia bramy wejściowej miejsca pracy. Drogę z pracy do domu określamy od chwili przekroczenia  progu zakładu pracy, do momentu wejścia pracownika do własnego mieszkania.

 

Droga nieprzerwana lub przerwana w granicach uzasadnionych życiowo potrzeb

Pracownik na trasie do lub z pracy może wykonywać niewielkie, życiowo uzasadnione przerwy. Jako przykład takowych zaliczyć można np. wejście do sklepu po zakupy spożywcze czy leki lub odebrania dziecka ze szkoły. Należy jednak pamiętać, że w tym przypadku zatrzymanie się w kawiarni w celu spotkania towarzyskie nie będzie już uznawane przez sąd jako przerwa życiowo uzasadniona.

 

Droga najkrótsza bądź komunikacyjnie najdogodniejsza

Pamiętajmy, że najkrótszą drogą na trasie dom–firma nie musi być wcale trasa rzeczywiście najkrótsza według mapy. Pod uwagę wzięta zostanie także droga pod różnymi względami najdogodniejsza np. najszybsza lub najtańsza do pokonania określonym środkiem transportu.

 

Warto skrupulatnie podejść do gromadzenia dowodów zaistnienia wydarzenia. Może okazać się to szczególnie istotne przy dochodzeniu wynagrodzenia chorobowego oraz zasiłku. Szczególnie jeżeli w wyniku zdarzenia zostaliśmy narażenia na koszty. Pomogą w późniejszym dochodzeniu o odszkodowanie za uszczerbek na zdrowiu.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

4 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Kacper Morus
Kacper Morus
1 rok temu

Ja ostatnio dostałem odszkodowanie za wypadek w pracy musiałem walczyć z pracodawca. Wiele osób ma w pracy wypadek, a potem się boją bardzo mocno walczyć o odszkodowanie od pracodawcy.

Andrzej Waligóra
Andrzej Waligóra
1 rok temu

Bezpieczeństwo w pracy musi zapewnić pracownikowi pracodawca wielu pracodawców w ogóle nie zapewnia bezpieczeństwa swoim pracownikom sporo też zatrudnia osoby na czarno, a potem mają pracodawcy problemy.

Marcel Kowalski
1 rok temu

Ja, wracając do domu miałem wypadek. I do dziś nie mam odszkodowania od pracodawcy próbowałem na wiele sposobów i nic pracodawca mój powiedział, że mi odszkodowania nie da wcale.

Roman Kołtoń
1 rok temu

Ja to znam pracodawców, którzy za wypadek w pracy dają odszkodowanie. Niestety przy powrocie do własnego domu już pracodawcy nie chcą dawać odszkodowania bardzo często się wykręcają, żeby tylko nie dać.