O co pytać przy kupnie mieszkania od dewelopera?

O co pytać przy kupnie mieszkania od dewelopera?

poradnik Warto przeczytać

Jesteś zdecydowany na mieszkanie od dewelopera? W takim razie musisz teraz wybrać odpowiedniego inwestora – wzbudzającego zaufanie i szczycącego się naprawdę ciekawym portfolio. Poza tym koniecznie zdobądź potrzebne informacje, w czym pomogą Ci kluczowe pytania, które należy zadać deweloperowi.

5 pytań, które musisz zadać inwestorowi

Kiedy jest planowane zakończenie realizacji projektu?

Na pewno zależy Ci na tym, żeby wiedzieć, kiedy będziesz mógł wprowadzić się do nowego domu, dlatego jedno z najważniejszych pytań dotyczy właśnie tego, kiedy mieszkanie zostanie oddane do dyspozycji nabywcy. Koniecznie zwróć na to uwagę, jeśli budowa jest dopiero na początkowym etapie.

Czy deweloper zrealizował już jakieś inwestycje?

Zanim zaufasz danemu inwestorowi i postanowisz podpisać umowę, koniecznie sprawdź, jego portfolio. Po prostu przekonaj się, jak prezentują się mieszkania w Bydgoszczy z rynku pierwotnego, za które odpowiadał dany deweloper. Możesz nawet pojechać na miejsce i zobaczyć, jak przedstawiają się osiedla bądź domki jednorodzinne. Dzięki temu zobaczysz, jaki styl ma inwestor i jak wygląda okolica. Poza tym możesz porozmawiać z mieszkańcami, jeśli ich akurat napotkasz. Koniecznie zapytaj też inwestora o poprzednie realizacje – pozwól mu przedstawić szczegóły, a wtedy dowiesz się, czy Ci to odpowiada.

Czy deweloper ma pozwolenie na budowę?

Na pewno zależy Ci na tym, żeby inwestycja była w pełni zgodna z prawem dlatego, choć może Ci się wydawać, że pytanie o prawomocne pozwolenie na budowę jest oczywiste, to i tak warto je zadać. Pamiętaj, że zgodnie z obowiązujący ustawami możesz też poprosić o dostęp do stanu księgi wieczystej danej nieruchomości. Poza tym powinieneś otrzymać kopię aktualnego odpisu z rejestru przedsiębiorców spółki, kopię pozwolenia na budowę inwestycji, a także sprawozdanie finansowe spółki za dwa ostatnie lata obrotowe. Dodatkowo skorzystaj ze swojego prawa do wglądu do projektu architektoniczno-budowlanego budynku.

Jakie są zasady rezerwacji mieszkania?

Zasady rezerwacji to kolejny ważny element kupna mieszkania. Podczas rozmowy z deweloperem dowiedz się, jakie respektuje zasady. Zazwyczaj proces rezerwacji jest podzielony na dwa etapy – pierwszy z nich jest darmowy i trwa kilka dni roboczych, a drugi jest długoterminowy oraz wymaga zapłacenia określonej kwoty. Poza tym zapytaj o to, ile wynosi ostateczna rezerwacja mieszkania, ile masz czasu na jej zapłatę, a także, czy możesz tę płatność rozłożyć na kilka rat.

Jakie są plany zagospodarowania wspólnej części inwestycji?

Podczas rozmowy z deweloperem nie ograniczaj się jedynie do pytań, dotyczących mieszkania. Koniecznie zwróć uwagę na szczegóły odnoszące się do zagospodarowania terenów wokół budynku. W końcu z perspektywy mieszkańca naprawdę istotne są plany na tzw. wspólną część inwestycji. Dlatego dowiedz się, jak ma prezentować się okolica, czy w przyszłości nastąpi budowa placu zabaw, terenów zielony, zewnętrznych miejsc parkingowych dla mieszkańców i gości, czy osiedle będzie monitorowane, a do tego, czy ma mieć otwarty bądź zamknięty charakter. Przekonaj się również, czy to inwestor odpowiada za budowę osiedlowej drogi.