Na jakiej zasadzie działa kalkulator pożyczkowy?

Na jakiej zasadzie działa kalkulator pożyczkowy?

Warto przeczytać

Potrzebujesz dodatkowych środków, chcesz poznać wysokość przyszłej raty i szukasz najlepszej oferty? Kalkulator pożyczki gotówkowej pomoże ci szybko ją oszacować, dopasuje twoje potrzeby do dostępnych na rynku propozycji i znajdzie najkorzystniejszą. Sprawdź, jak to działa i dlaczego warto korzystać z kalkulatora pożyczkowego.

Kalkulator pożyczkowy – co to?

Kalkulator pożyczki gotówkowej (lub kalkulator kredytowy) to przydatne narzędzie online, dzięki któremu wyliczysz szacunkową ratę pożyczki i dowiesz się, która firma pożyczkowa przygotowała dla Ciebie najkorzystniejsze warunki finansowania. Znajdziesz tu dziesiątki ofert idealnie dopasowanych do Twoich potrzeb. Możesz dzięki temu oszczędzić nie tylko pieniądze, ale też czas, który poświęcasz na przeszukiwanie internetu.

 

W sieci dostępnych jest kilka rodzajów kalkulatorów, w których możesz porównać warunki udzielania pożyczki gotówkowej oraz kredytów gotówkowych lub hipotecznych. Do dyspozycji masz również kalkulator zdolności kredytowej, który pomoże wstępnie oszacować Twoje możliwości finansowe, zanim przystąpi do tego bank lub firma pożyczkowa. To wszystko ma na celu przybliżenie klientom oferty instytucji finansowych, a Tobie daje szersze spektrum wyboru.

 

Jak działa kalkulator pożyczkowy?

Zasada działania kalkulatora pożyczkowego opiera się na mechanizmie znanym z zakupowych porównywarek internetowych. Gromadzą one bazę danych o produktach, ich cenie i dostępności w setkach sklepów on-line. Różnica polega na tym, że produktem jest tutaj pożyczka gotówkowa, a ceną oprocentowanie i pozostałe opłaty wpływające na wysokość raty pożyczki.

 

Sprawdźmy więc, w jaki sposób korzystać z kalkulatora pożyczki gotówkowej. Pierwsze, co zazwyczaj zobaczysz na stronie z kalkulatorem kredytowym, to formularz z kilkoma polami do wypełnienia. W najbardziej podstawowej wersji będą to trzy pola:

  • kwota pożyczki,
  • okres spłaty,

W bardziej zaawansowanych kalkulatorach będziesz mieć do wypełnienia więcej pól, takich jak wysokość prowizji, sposób spłacania rat (równe lub malejące) czy dane dotyczące twoich dochodów (w przypadku kalkulatora zdolności kredytowej). Niemniej szacunkową wysokość raty poznasz już chwilę po podaniu wymienionych wcześniej podstawowych kryteriów.

 

Warto tutaj wspomnieć, że obliczona wysokość raty, oparta o samo oprocentowanie, nie jest miarodajna i zwykle będzie się różnić od ostatecznej oferty pożyczkowej. Związane jest to z innymi warunkami, które towarzyszą umowie pożyczki gotówkowej, takimi jak prowizja i pozostałe opłaty. Nie bez znaczenia jest również wybrany sposób spłacania rat.

 

Te wszystkie wskaźniki uwzględniane są jednak w wynikach wyszukiwania ofert, które zobaczysz na stronie kalkulatora pożyczkowego. Przeanalizowanie propozycji firm pożyczkowych nastąpi błyskawicznie, a Ty od razu otrzymasz niezbędne informacje.

 

Wykorzystaj możliwości kalkulatora pożyczki gotówkowej

Po wypełnieniu wszystkich pól kalkulator obliczy wstępną wysokość raty oraz wyświetli Ci oferty instytucji finansowych. W tym miejscu warto zwrócić szczególną uwagę na dwa wskaźniki.

 

Pierwszy z nich to oczywiście wysokość raty. Jest to kluczowy element, gdyż to właśnie kwota, którą co miesiąc będziesz spłacać, aż do wyzerowania salda zaciągniętej pożyczki. Dobrze, aby była to kwota możliwie niska, by nie obciążała mocno Twojego budżetu.

 

Drugim ważnym wskaźnikiem jest tu RRSO. To wyrażona w procentach, w ujęciu rocznym, suma wszystkich opłat, odsetek i prowizji, jaką będziesz zobowiązany zapłacić przy zaciągnięciu pożyczki. Jeśli więc, na przykład, oprocentowanie pożyczki wynosi 10%, a w ofercie widnieje wyższe RRSO – 18%, oznacza to, że pozostałe 8% to dodatkowe koszty, takie jak prowizja czy inne opłaty.

 

Dopasuj ratę do swoich potrzeb

Potrzebujesz rozłożyć płatność na dłuższy okres? A może jesteś w stanie szybciej spłacić swoje zobowiązanie? Kalkulator pożyczkowy pozwoli Ci szybko ponownie obliczyć ratę. Wystarczy ponownie wypełnić krótki formularz, aby poznać nową ofertę skrojoną na miarę. Dlaczego warto to zrobić?

 

Dłuższy czas spłaty danej kwoty wiąże się z niższą ratą, ale też w ogólnym rozrachunku oznacza konieczność zapłaty większej ilości odsetek. Analogicznie – krótszy okres, na jaki udzielana jest pożyczka gotówkowa, umożliwia zmniejszenie jej kosztu. Z tego względu warto rozważyć przeliczenie raty nie tylko u różnych oferentów, ale też z uwzględnieniem różnych okresów spłaty. Z kalkulatorem pożyczkowym możesz liczyć na aktualną i świetnie dopasowaną ofertę.

 

 

Opracowano na zlecenie partnera, tj. Kasy Stefczyka.

 

 

Źródło

https://direct.money.pl/kalkulatory/kalkulator-kredytowy

https://www.money.pl/banki/rrso-co-to-takiego-i-jaki-ma-wplyw-na-koszt-kredytu-6758501843360384a.html