Mam pożyczkę w firmie, która ogłosiła upadłość. Czy muszę ją spłacać?

Mam pożyczkę w firmie, która ogłosiła upadłość. Czy muszę ją spłacać?

Internet Promocja i polecane

W życiu, w tym także w biznesie, pozory często mylą. Pandemia korona wirusa, liczne ograniczenia a także marcowy lock down wywołały spory kryzys ekonomiczny. Ludzie zaczęli borykać się z problemami takimi jak utrata pracy, ograniczony dostęp do edukacji i ogólny brak perspektyw.

Również firmy pożyczkowe, bazujące głównie na działalności internetowej, którym zapisy dotyczące Tarczy Antykryzysowej praktycznie nie dotyczą spowodowały, że firmy pozabankowe oraz biura pośrednictwa finansowego zaczęli masowo ogłaszać upadłość a niektórzy z nich postanowili formalnie zawiesić swoją działalność. Rodzą się więc pytania, co w sytuacji, gdy mam pożyczkę w takiej właśnie firmie – czy w ogóle muszę ją spłacić a może muszę to zrobić po prostu szybciej?

Analizy nie pozostawiają wątpliwości. Do tej pory rynek pożyczek pozabankowych pomniejszył się o 28%. Nowe przepisy dotyczące obniżenia poza odsetkowych kosztów pożyczki pozabankowej oraz relatywnie mniejsza sprzedaż produktów finansowych spowodowała iż część firm pożyczkowych, nawet o ugruntowanej pozycji, zdecydowała się zakończyć działalność. Ogłoszenie upadłości, po pierwsze nie sprawia, że dana firma przestaje istnieć z dnia na dzień a po drugie, to, że nie sprzedaje już swoich produktów nie oznacza, iż nie kontynuuje swojej działalności. Co to właściwie w praktyce oznacza?

[wbsft type=”Oferta darmowych pozyczek”]

Spłacić zaciągnięta pożyczkę trzeba, nawet wówczas gdy pożyczkodawca jest w trakcie procesu upadłościowego. Proces ten trwa niekiedy nawet i kilka lat, więc zgodnie z prawem, nie zmienia on warunków naszej umowy, którą zawarliśmy z pożyczkodawcą w tym tzw. „lepszym” czasie. Pamiętajmy o tym, iż nasz dług poprzez upadłość firmy, której jesteśmy zobowiązani zwrócić pieniądze, nie zostanie z automatu anulowany.

 

Nie musimy się obawiać tego, że nasz indywidualny harmonogram spłaty, szczególnie pożyczki długoterminowej ( takiej do pięciu lat ) ulegnie zmianie. Jeżeli coś ewentualnie ulegnie zmianie, może to być numer rachunku bankowego pożyczkodawcy. Gdy do takiej zmiany dojdzie, firma pożyczkowa ma obowiązek poinformować klienta o tej zmianie, podając uaktualniony numer konta, na który należy spłacać swoje zobowiązanie. Wymagalność zwrotu dotyczy każdej pożyczki – czy to chwilówka, pożyczka promocyjna czy właśnie długoterminowa.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments