Lokata — prosty sposób na oszczędzanie

Lokata — prosty sposób na oszczędzanie

Promocja i polecane

Trzymasz oszczędności na nieoprocentowanym rachunku bankowym? Czy wiesz, że Twoje pieniądze nie tylko na siebie nie zarabiają, ale także z miesiąca na miesiąc tracą swoją wartość? Aby wygenerować bezpieczne i pewne zyski z oszczędności, załóż lokatę. Czym jest w praktyce i dlaczego warto sięgnąć po nią właśnie teraz?

Nie wszyscy wiedzą, że pieniądze gromadzone na nieoprocentowanym koncie bankowym lub w przysłowiowej skarpecie nie tylko na siebie nie zarabiają, ale także — z miesiąca na miesiąc — tracą swoją wartość. Wszystko z powodu inflacji, czyli regularnego wzrostu cen w gospodarce. Jeśli za rok wypłacisz z konta wpłacone dzisiaj 10 000 zł, wciąż będziesz trzymał w dłoni tyle samo banknotów. Kupisz za nie jednak zdecydowanie mniej niż dziś. Jak oszczędzać pieniądze, aby zminimalizować negatywny wpływ inflacji na kapitał? Skorzystaj z oprocentowanych instrumentów finansowych, które zmotywują oszczędności do pracy. Jednym z nich jest lokata.

Czym jest lokata?

Lokata bankowa stanowi rodzaj umowy z bankiem lub spółdzielczą kasą oszczędnościowo-kredytową. Zgodnie z jej zapisami deponent (czyli Ty) powierzasz instytucji finansowej określoną kwotę. W zamian za możliwość dysponowania Twoimi pieniędzmi instytucja finansowa wypłaca odsetki, czyli zysk z lokaty. W zależności od długości trwania umowy, lokaty bankowe mogą przybierać formę krótkoterminową (do 12 miesięcy) lub długoterminową (powyżej 12 miesięcy). Deponując pieniądze na lokacie, zachowasz pewność, że ich nie stracisz i co więcej — wygenerujesz bezpieczne, pewne zyski. Jeśli sięgniesz po lokatę ze stałym oprocentowaniem, ich wysokość możesz wyliczyć jeszcze przed założeniem depozytu.

Dlaczego warto założyć lokatę właśnie teraz?

Na skutek podwyżek stóp procentowych wzrosły nie tylko raty kredytów z oprocentowaniem zmiennym, ale także oprocentowanie lokat. Z powodzeniem można uznać, że dziś jest ono najwyższe od lat. Dzięki lokacie możesz dziś zarobić nawet 7-8% w skali roku — bez fachowej wiedzy na temat finansów i doświadczenia z zakresu inwestowania.

Kto może założyć lokatę bankową?

Lokatę bankową może założyć osoba pełnoletnia, posiadającą pełną zdolność do czynności prawnych, dowód osobisty, numer PESEL oraz wymaganą do założenia lokaty kwotę oszczędności. W większości instytucji finansowych minimalna kwota, jaką możesz zdeponować, wynosi już kilkaset złotych.

Lokata — co warto wiedzieć przed zawarciem umowy?

Najlepsze lokaty to lokaty… maksymalnie dostosowane do potrzeb i oczekiwań deponenta. Zanim podpiszesz umowę z instytucją finansową, porównaj dostępne na rynku propozycje, zwracając uwagę na kilka kluczowych kryteriów. Jakich?

1. Długość okresu lokacyjnego

Przez całą długość trwania okresu lokacyjnego nie będziesz mógł korzystać ze swoich oszczędności. Choć wcześniejsze zerwanie umowy jest możliwe, nie jest opłacalne — skutkuje bowiem utratą zdecydowanej większości lub wszystkich wypracowanych zysków. Zanim podpiszesz umowę lokaty, zastanów się, na jak długo chcesz i możesz zamrozić swoje pieniądze.

2. Oprocentowanie

Oprocentowanie lokaty powinno być kluczowym kryterium wyboru tej jedynej. To właśnie jego wartość determinuje bowiem kwotę przyszłych zysków. Analizując wartość oprocentowania, zwróć uwagę, czy obowiązuje ono przez całą długość okresu lokacyjnego, czy jedynie przez jego część oraz dla całej, czy jedynie części zdeponowanej kwoty. Jak pokazuje praktyka, najwyższym oprocentowaniem wyróżniają się z reguły lokaty na nowe środki. Lokata na nowe środki to lokata, na której możesz umieścić nadwyżkę w stosunku do środków umieszczonych na rachunkach (osobistych i oszczędnościowych) lub depozytach w danej instytucji finansowej. Poszukując instrumentu, który zapewni Ci najwyższe zyski, w pierwszej kolejności zwróć uwagę właśnie na nie.

3. Minimalna i maksymalna kwota depozytu

Jeśli chcesz zdeponować jedynie niewielką (np. kilkaset złotych) lub bardzo dużą kwotę (np. kilkaset tysięcy złotych), upewnij się, jakie minimalne i maksymalne kwoty depozytów przyjęły poszczególne instytucje finansowe.

Lokata bankowa to skuteczny sposób na gromadzenie i pomnażanie oszczędności. Bezpieczna, wygodna i łatwa w obsłudze pozwoli Ci zarabiać bez fachowej wiedzy, doświadczenia i… wysiłku.

Źródło:
https://www.totalmoney.pl/artykuly/7607289,lokaty-konta,lokata—co-to-jest,1,1

 

Opracowano na zlecenie partnera, tj. Kasy Stefczyka

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments