Kurs złotego sięga dna. Co kupić na zapas?

Kurs złotego sięga dna. Co kupić na zapas?

Aktualności poradnik

Stało się, kurs złotego naprawdę szoruje po dnie i tak źle, jak w tej chwili nie było od ponad dekady. Dolar drożeje, zanim zdążymy mrugnąć okiem, a euro było ostatnio tak drogie w 2009 roku. Nic nie wskazuje na to, aby wyjście z problemu nastąpiło szybko. Owszem, prezes ma swoje racje i faktycznie eksport rośnie w siłę, ale jest też spora grupa produktów, które sprowadzamy do kraju, a te drożeją. Co kupić, aby zaoszczędzić?

Paliwa

Cena benzyny to absurd, a ropa naftowa to ten produkt, za który płacimy w dolarach. Drogi dolar równa się drogie paliwo, choć podkreślmy ceny na stacjach benzynowych to także podatki, a tych rząd nam nie oszczędza. Na cenę lira paliwa składa się koszt zakupu i produkcji na poziomie 40%, a pozostałe 60% to różnego typu „haracze”, które przydają się naszemu państwu. Benzyny na zapas nie kupisz, ale…

Wycieczki i wyjazdy

Szczególnie te, które opierają się na transporcie lotniczym. Samolot, jak wiadomo, nie poleci, dopóki nie zatankuje, a więc drogie paliwa to kosztowny transport. Pandemia nie sprzyjała podróżowaniu, teraz rynek złapał lekki oddech, który zapewne za monet znowu spadnie, bo odmian koronawirusa jest coraz więcej. Szczęśliwie, biura podróży i przewoźnicy dobrze opanowali system zwrotów i dlatego warto zaplanować swoje wakacje w przyszłym roku, by nie przepłacać.

Energia i gaz

To te elementu, które z kolei drożeją w związku z koniecznością wprowadzania zielonej, ekologicznej energii. Naprawdę, jeśli tylko dysponujesz gotówką, bardzo poważnie przeanalizuj ocieplenie domu, wymianę okien i rekuperację. To wszystko pomoże w oszczędzaniu na opłatach. Dodatkowym argumentem, aby zrobić to szybko, są rosnące lawinowo ceny materiałów i prac budowlanych. Trudno przewidzieć, kiedy bańka pęknie, warto więc spisać umowę z wykonawcą i cierpliwie czekać na wolny termin. Tylko nie zapomnij wpisać umówionej ceny!

Kredyty walutowe

To punkt, którego nawet nie warto omawiać, bo to oczywistość. Czy możesz coś zrobić? Zacisnąć zęby, zminimalizować wydatki i nadpłacać kredyt. Tylko to ci zostało… Ach i jeszcze, jeśli jesteś Frankowiczem pomódl się, aby inflacja w Szwajcarii otrzymała się na poziomie 1,2, bo jeszcze ktoś z tamtejszych rządzących wpadnie na pomysł poniesienia stóp procentowych.

Ubrania

Odzież i obuwie naprawdę rzadko produkowane są w Polsce. Tak naprawdę to tylko nieco ponad 10% asortymentu to rodzime wyroby, a i tu bardzo często sprowadzany jest materiał i skóra do ich wytworzenia. Te transakcje także rozliczane są w dolarze, a więc wysoki kurs musi przełożyć się na cenę. Chcesz kupić torebkę? Kup i ciesz się nią przez cały 2022, bo tańsza raczej nie będzie. Najkorzystniejsze będzie postawienie na minimalizm, bo szwaczka w Polsce ma wynagrodzenie na poziomie niewiele większym niż najniższa krajowa i także chce dogonić inflacje, wzrośnie więc koszt wykonawstwa.

Elektronika

To ciekawe, ale aż do wybuchu pandemii chyba nie do końca zdawaliśmy sobie sprawę, jak bardzo jesteśmy uzależnieni od Azji. Teraz już wiemy, że większość podzespołów potrzebnych do produkcji elektroniki, a szczególnie uwielbianych smartfonów, konsol, kart graficznych i komputerów pochodzi ze wschodu. A na tym rynku płacimy w dolarach. Jeśli planujesz coś kupić, nie czekaj, taniej nie będzie i na promocje możemy liczyć tylko w przypadku tych artykułów, które są już nieco przestarzałe.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments