Kupno mieszkania od dewelopera. Siedem praktycznych wskazówek
Zakup mieszkania od dewelopera, to jeden ze sposobów nabycia nieruchomości. Obecnie, na zakup mieszkania lub domu z rynku pierwotnego decyduje się coraz więcej osób. Oto siedem praktycznych wskazówek, dzięki którym nabycie nieruchomości, będzie dużo prostsze.
Spis Treści
1. Sprawdź swoją zdolność kredytową
Obecnie ceny mieszkań są dosyć wysokie, pomimo to mieszkania doskonale się sprzedają. Jest to głównie zasługa banków, które udzielają kredytów hipotecznych na zakup nieruchomości. Jeżeli nie dysponujemy kwotą, za którą kupimy mieszkanie, kredyt będzie jedyną formą sfinansowania zakupu. Niezwykle istotne jest, aby jeszcze przed rozpoczęciem poszukiwania nieruchomości, udać się do dowolnego banku i z pomocą doradcy kredytowego ustalić jaka jest nasza zdolność kredytowa. Najważniejsza kwestia, którą bank bierze pod uwagę przy rozpatrywaniu wniosku o udzielenie kredytu, to przede wszystkim wysokość zarobków. Im większe zarobki, tym większa zdolność kredytowa. Wysokość udzielonego kredytu może być znacznie wyższa, jeżeli o kredyt stara się małżeństwo i obie osoby pracują. Kolejną istotną kwestią jest ilość osób w rodzinie. Im więcej dzieci, tym mniejsza zdolność kredytowa. Dzieje się tak, ponieważ uzyskany dochód dzielony jest na wszystkich członków rodziny. Należy także pamiętać, że bank sprawdza historię kredytową każdego kredytobiorcy. Jeżeli posiadamy długi oraz negatywny wpis w raporcie Biura Informacji Kredytowej, to znacznie maleją szanse na pozytywne rozpatrzenie naszego wniosku o udzielenie kredytu.
2. Wybierz odpowiednie mieszkanie
Wybierając nieruchomość, należy kierować się zarówno swoją wizją oraz praktycznymi aspektami. Jeżeli kwota na zakup nieruchomości została już ustalona, należy rozpocząć poszukiwania wymarzonego mieszkania lub domu. Obecnie najpopularniejsze jest wyszukiwanie ofert sprzedaży nieruchomości w internecie, można również udać się osobiście do biura sprzedaży dewelopera. Kwestia metrażu jest bardzo indywidualna i często uzależniona od kwoty za jaką chcemy nabyć nieruchomość. Niezwykle istotny jest wybór lokalizacji. Należy rozważyć, czego oczekujemy od okolicy, w której prawdopodobnie spędzimy kilka, a może kilkadziesiąt kolejnych lat. Jeżeli w rodzinie są dzieci, znacząca będzie bliskość przedszkola, szkoły czy placów zabaw. Dla właścicieli psów oraz dla osób lubiących spacery dobrym rozwiązaniem będzie mieszkanie w otoczeniu lasów lub parków. Po wyborze odpowiedniej lokalizacji, należy sprawdzić jak kształtują się ceny mieszkań w okolicy. Kryterium, na które powinniśmy zwrócić uwagę to cena na metr kwadratowy. Warto zapoznać się z różnymi ofertami, ponieważ ceny za metr kwadratowy mogą znacząco się różnić.
3. Sprawdź wybranego dewelopera
Deweloperzy różnią się między sobą m.in. doświadczeniem, pozycją na rynku oraz jakością wykonania budynków. Po wyborze mieszkania, warto sprawdzić dewelopera, który odpowiedzialny jest za inwestycję. Zgodnie z ustawą o ochronie praw nabywcy lokalu mieszkalnego lub domu jednorodzinnego, każdy nabywca nieruchomości może żądać od dewelopera informacji oraz dokumentów na temat jego działalności oraz realizowanej inwestycji. Już na samym początku możemy zapoznać się z doświadczeniem dewelopera i ocenić jakość powstałych wcześniej inwestycji. Niezwykle istotne jest sprawdzenie, czy wobec dewelopera nie toczy się postępowanie egzekucyjne oraz czy na działce, na której powstaje inwestycja, nie ciąży żaden kredyt. Ważną kwestią jest także to w jaki sposób finansowana jest inwestycja. W biurze dewelopera powinniśmy dostać również kopię pozwolenia na budowę, warto o tym pamiętać. Dla wszystkich kupujących mieszkanie lub dom istotny jest planowany termin zakończenia budowy, taką informację powinniśmy uzyskać od dewelopera. Należy również sprawdzić księgę wieczystą nieruchomości oraz plan zagospodarowania przestrzennego, aby wiedzieć jakie dalsze inwestycje są planowane w okolicy.
4. Zdecyduj się na standard wykończenia
Podczas zakupu, każdy nabywca może zdecydować w jakim stanie chce otrzymać nieruchomość. Większość deweloperów w swojej ofercie ma trzy rodzaje wykończenia a najpopularniejszym z nich jest stan deweloperski. Chociaż stan ten może różnić się w zależności od dewelopera, zwykle jest to lokal gotowy do położenia podłóg czy malowania ścian. Najczęściej mieszkania w stanie deweloperskim posiadają wszystkie instalacje, parapety a nawet kafelki na balkonach. Takie mieszkanie lub dom w szybki sposób można doprowadzić do stanu, w którym można zamieszkać. Nieco rzadziej spotkać się można ze stanem surowym, który wymaga dużo pracy i nakładów finansowych aby doprowadzić nieruchomość do finalnego efektu. Coraz większą popularność zyskuje zakup mieszkania w stanie „pod klucz”. Oznacza to, że za dodatkową opłatą nabywca otrzymuje mieszkanie gotowe do zamieszkania. Istnieją inwestycje, gdzie sposób wykończenia jest z góry narzucony, jednak w większości przypadków, kupujący ustala szczegóły z architektem współpracującym z deweloperem.
5. Zarezerwuj mieszkanie umową przedwstępną
Najczęściej kupno mieszkania wiąże się z zakupem tzw. „dziury w ziemi”. Oznacza to, że mieszkanie lub dom nie zostało jeszcze wybudowane, jednak możemy je zakupić i oczekiwać na zakończenie budowy. W takim przypadku należy podpisać umowę przedwstępną, która to zawierana jest u notariusza w formie aktu notarialnego. Taka umowa gwarantuje nam rezerwację mieszkania do czasu zakończenia jego budowy. Po podpisaniu umowy i wpłaceniu ustalonego przez dewelopera zadatku, można złożyć wniosek o udzielenie kredytu. Należy mieć na uwadze to, że warunki jakie zostały zawarte w umowie przedwstępnej mają duże znaczenie dla banku przy wydawaniu decyzji kredytowej
6. Podpisz umowę ostateczną
Umowa przyrzeczona to jeden z ostatnich kroków związanych z zakupem mieszkania. Zawierana jest u notariusza po zakończeniu inwestycji. Umowa ostateczna powinna zawierać wszystkie uzgodnienia pomiędzy kupującym a deweloperem. Szczególną uwagę należy zwrócić na ustanowienie odrębnej własności lokalu, dzięki której kupujący staje się rzeczywistym właścicielem lokalu. Istotne jest również, aby na mieszkaniu nie ciążyła hipoteka, która powstała w wyniku kredytu zaciągniętego przez dewelopera na realizację inwestycji. Wówczas to bank, który udzielił deweloperowi kredytu, musi wyrazić zgodę na to, aby własność lokalu została wyodrębniona.
7. Przeniesienie prawa własności
Bardzo ważną kwestią jest przeniesienie prawa własności nieruchomości na kupującego nieruchomość. Taki zapis musi znaleźć się w zawieranej umowie przyrzeczonej. Należy o tym bezwzględnie pamiętać, ponieważ brak zapisu o przeniesieniu prawa własności skutkuje poważnymi konsekwencjami prawnymi. Dopiero po przeniesieniu prawa własności kupujący staje się właścicielem mieszkania. Bez takiego zapisu, nabywca nie ma prawa własności do mieszkania lub domu, który zakupił. Jest to zatem kwestia kluczowa.
Ja sam osobiście kupowałem mieszkanie od dewelopera i byłem bardzo zadowolony. Dużo osób kupuje mieszkania, a potem mają bardzo poważne problemy. Ja zachęcam do kupowania mieszkań od developerów.
Można kupować mieszkania na wiele różnych sposobów. Ja sam kupiłem 2-pokojowe mieszkanie od dewelopera za bardzo dobrą cenę, i to mieszkanie jest bardzo fajne i dla mnie takie starczy.
Ja nigdy nie kupowałem mieszkania od dewelopera. Słyszałem tylko od znajomych, że się bardzo opłaca, bo jest taniej i można fajnie kupić sobie mieszkanie. Ja sam się nie zdecyduje mimo wszystko.
Ja to sam kupiłem mieszkanko 3-pokojowe od Dewelopera. Jestem bardzo zadowolony, ponieważ za przystępną cenę kupiłem sobie mieszkanie bardzo duże i w centrum miasta.
Ja to mam 1 mieszkanko na własność. Ale planuje nowe mieszkanie, i to mieszkanie będzie kupione u dewelopera mój kolega ma aż 2 mieszkania kupił od dewelopera i teraz wynajmuje i zarabia.
Ja to mam 1 mieszkanko na własność. Ale planuje nowe mieszkanie, i to mieszkanie będzie kupione u dewelopera mój kolega ma aż 2 mieszkania kupił od dewelopera i teraz wynajmuje i zarabia.
Fajne mieszkania mają deweloperzy można naprawdę za niewielką cenę kupić mieszkanko. Ja sam w 2018 roku kupiłem mieszkanie kupiłem od dewelopera 3-pokojowe mieszkanie i mieszkam w nim do dziś często też na noc zostają goście.
Ja uważam, że powinno się brać mieszkania od dewelopera. Ponieważ deweloperzy mają sporo tańsze mieszkania i dlatego warto u nich kupować, ale nie wiem, dlaczego się ludzie boją.