Kredyty hipoteczne – co zmienił Nowy Ład

Kredyty hipoteczne – co zmienił Nowy Ład

Aktualności poradnik

Jakich zmian dokonał Polski Ład kredytach hipotecznych i kto będzie potencjalnym beneficjentem proponowanych zmian?


Nowy Polski Ład to reforma społeczno – gospodarcza, która obejmuje podatki od osób indywidualnych i firm, reformę rynku pracy ale także polityki mieszkaniowej.

Reforma obejmie rynek kredytów hipotecznych, pomimo tego że ten ma się nienajgorzej. Pomimo szybujących cen nieruchomości chętnych na zakup jest ciągle wielu. Sprzyjają temu stopy procentowe NBP i dość stabilny poziom bezrobocia, który na koniec 2021 r. wyniósł 6,4 %. Paradoksalnie zakupom nieruchomości sprzyja także rosnąca inflacja, która odpowiada za wycofywanie pieniędzy z lokat bankowych i inwestowanie w nieruchomości.

Nie pozostaje to bez echa na rynku nieruchomości, który na wzrost popytu  reaguje wzrostem cen nieruchomości, średnio o 3% c kwartał. Wyjątkiem  od tej normy jest aglomeracja Kraków, w której uśredniony wzrost okresie zanotowano zanotowano na poziomie  5,37%.

Nowy ład zakłada ułatwienia w uzyskaniu kredytów hipotecznych. Czy ta reforma przyczyni się do dalszego wzrostu cen nieruchomości i jak zmieni się podejście do  kredytobiorcy?

Zmiany PŁ w ramach polityki mieszkaniowej

Polski Ład zakłada wsparcie w temacie kupna lub najmu mieszkań, wprowadzając następujące rozwiązania:

– wprowadzenie bonu mieszkaniowego

-gwarancje wkładu własnego przy kredycie hipotecznym,

-dopłaty do kredytu hipotecznego

-zniesienia formalności przy budowie domu jednorodzinnego o powierzchni nie przekraczającej 70m2.

Kredyt hipoteczny bez wkładu własnego

Obecne przepisy ustalone w ramach Komisji Nadzoru Bankowego zakładają, że banki nie mogą kredytować pełnej wartości nieruchomości, dlatego żądają od kredytobiorcy tzw. wkładu własnego.

Zgodnie z przepisami wynosi on minimum 20 % wartości nieruchomości będącej jednocześnie zabezpieczeniem kredytu. Przy mniejszym wkładzie ok. 10% wartości nieruchomości bank dodatkowo żąda obowiązkowego ubezpieczenia lub blokady  środków na rachunku.

Nowy ład gwarantuje wkłady realizowane przez Bank Gospodarstwa Krajowego, do 40% wartości nieruchomości ale nie więcej niż 100.000 zł Kredyt można spłacać nawet na przez 15 lat. Gwarancje te są skierowane do osób w wieku od 24 do 40 lat, które nie są w stanie podołać wpłacie wkładu własnego z własnych oszczędności. Drugą uprawnioną grupą będą rodziny wielodzietne i osoby, które korzystają z mieszkalnictwa społecznego – uprawnione do dofinansowania kredytu.

Jaka jest kwota dopłaty do kredytu hipotecznego?

Dopłata do kredytu hipotecznego jest to benefit wprowadzony z myślą  rodzinach wielodzietnych. Jego wysokość jest  uzależniona od liczby posiadanych dzieci. Polski ład gwarantuje, że może otrzymać bezzwrotne dofinansowanie w wysokości do 20.000 zł po urodzeniu drugiego dziecka, do 60.000 zł po urodzeniu trzeciego dziecka, do 20.000 zł po urodzeniu czwartego i kolejnego dziecka.

Oprócz gwarancji wkładu własnego czy dopłat do kredytu Polski Ład uruchamia także bony mieszkaniowe rodzinne i społeczne.

Mieszkaniowy bon społeczny ma być przeznaczony dla tych, którzy nie posiadają zdolności kredytowej. Można go przeznaczyć wstępne do towarzystwa budownictwa społecznego, od którego jest wynajmowane mieszkanie lub na wkład mieszkaniowy w spółdzielni mieszkaniowej. Wartość dofinansowania wynoszą dla jednoosobowego gospodarstwa domowego – 5.000 zł, dla małżeństwa bez dzieci – 10.000 zł, dla małżeństwa z jednym dzieckiem – 25.000 zł, dla małżeństwa z dwojgiem dzieci – 40.000 zł.

Bon rodzinny zaś jest przeznaczony dla rodzin wielodzietnych z co najmniej 3 dzieci lub rodzin z osobami niepełnosprawnymi. Możliwości tego bonu są szersze niż bonu społecznego, gdyż można go przeznaczyć przeznaczony na zakup mieszkania, domu jednorodzinnego albo na budowę. Osiągalne kwoty dla małżeństwa z trojgiem dzieci – 55.000 zł, dla małżeństwa z czworgiem dzieci – 70.000 zł, dla małżeństwa z pięciorgiem dzieci – 85.000 zł, dla małżeństwa z sześciorgiem dzieci – 100.000 zł. Dodatkowo te rodziny, które przed dniem realizacji bonu nie posiadały swojego lokum albo ich metraż był mniejszy niż 65 m2, dofinansowanie jest o 45.000 zł wyższe.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments