kredyt, termoizolacja, czyste powietrze

Kredyt na termomodernizację — kto spełnia warunki?

poradnik Prasówki Promocja i polecane

W związku z działaniem o ochronę środowiska oraz zapobieganie jego degradacji powstał rządowy program Czyste powietrze. Projekt ten ma wspomóc gospodarstwa domowe w zmianie metod ogrzewania domostw tradycyjnych na ekologiczne. W ramach projektu beneficjenci mogą ubiegać się o dotacje remont i wymianę urządzeń ciepłowniczych, a także starać się o preferencyjny kredyt na termomodernizację. Dzięki wspomnianym kredytowi na termomodernizację możliwe jest dofinansowanie m.in. na prace związane z wymianą ogrzewania domu na bardziej ekologiczne.

Rządowy program Czyste powietrze skierowany jest do właścicieli lub współwłaścicieli domów jednorodzinnych. O dofinansowanie mogą się także ubiegać właściciele lokali mieszkalnych z odrębną księgą wieczystą w domach wielorodzinnych. Podstawową ideą tego programu jest wymiana wysłużonych pieców węglowych, na nowoczesne kotły gazowe. Oprócz tego jest możliwość uzyskania dofinansowania na ocieplenie czyli termomodernizację budynku, w tym również wymianę okien.

Z poradnika dowiecie się:

Jakie są warunki przyznania zapomogi?

Jak złożyć wniosek?

Jak wyglądają procedury otrzymania kredytu?

Kredyt na termoizolację to finansowe narzędzie, który pozwala na przeprowadzenie prac docieplających obiekt bez własnego nakładu finansowego. Znowelizowany od początku 2022 roku program Czyste Powietrze stwarza sposobność uzyskania dopłaty na spłatę części kredytu. Dotację tę przyznaje Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej adekwatny do położenia administracyjnego nieruchomości.

Przy ubieganiu się o kredyt należy liczyć się z tym, że kwota kredytu musi przewyższać kwotę dotacji. Jednocześnie należy nastawić się na to, że trzeba mieć świadomość poniesienia kosztów własnych, ponieważ rządowy program nie w całości pokrywa koszty inwestycji. Całkowity koszt dopłaty nie może przekroczyć 30 tys. zł podstawowego poziomu finansowania oraz 37 tys. zł dla podwyższonego poziomu dofinansowania. Szczegółowych kalkulacji można dokonać  przy pomocy kalkulatora dotacji dostępnego na stronie internetowej programu Czyste Powietrze. Po wprowadzeniu podstawowych danych można, obliczyć szacunkowy koszt dofinansowania.

Warunki uzyskania kredytu

Najistotniejszym kryterium otrzymania kredytu na termoizolację jest wielkość przeciętnego miesięcznego dochodu przeliczonego na jednego członka rodziny gospodarstwa domowego. W wypadku ubiegania się  podstawowy poziom dofinansowania, roczny dochód właścicieli budynku nie może przekroczyć 100 tys. złotych. W przypadku wariantu podwyższonego poziomu dofinansowania, dochody przeliczane na członków gospodarstwa domowego, nie mogą przekroczyć 1564 zł na osobę w gospodarstwach wieloosobowy i 2189 zł w przypadku jednoosobowych gospodarstw. Bez spełnienia tych warunków niemożliwe jest ubieganie się  o dotację ani o kredyt na termomodernizację.

Kredyt na termomodernizację — krok po kroku

W celu uzyskania wsparcia, należy udać się do banku współpracującego z programem Czyste powietrze. Szczegółową listę instytucji finansowych można znaleźć na rządowej stronie projektu. Procedura ubiegania się o kredyt termoizolacyjny nie odbiega od tych przy kredycie gotówkowym. Pierwszym krokiem, jaki powinien uczynić zainteresowany jest złożenie wniosku o kredyt na termomodernizację. W konsekwencji bank sprawdzi, w tradycyjny sposób zdolność kredytową klienta. Po pozytywnej weryfikacji pracownik banku, w imieniu klienta wypełnia wniosek o dopłatę a uzupełniony o formularz przesyła do odpowiedniego Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. P pozytywnym rozpatrzeniu wniosku konieczne będzie osobiste udanie się do WFOSiGW w celu zawarcia i podpisania umowy o dotację.

Po dokonaniu tych formalności bank przelewa środki na rachunek bankowy wnioskodawcy. Na przeprowadzenie termoizolacji bądź modernizacji beneficjent ma 18 Po zakończeniu konieczne jest przedłożenie dokumentacji świadczącej  zakresie  prac do Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Dopiero po zatwierdzeniu tych dokumentów oraz ich zatwierdzeniu, rządowa instytucja przeleje na konto banku ustaloną kwotę część udzielonego kredytu termomodernizacyjnego. Po ustaleniu pozostałej części zobowiązania bank dokonuje przeliczenia i ustala aktualny harmonogram spłat.

Jakie dokumenty należy przygotować ubiegając się o kredyt na termoizolację?

Kompletowanie dokumentów rozpoczynamy od przygotowania numeru księgi wieczystej nieruchomości, numeru działki, na której znajduje się budynek. Niezbędne będa również oświadczenia współwłaścicieli nieruchomości oraz oświadczenie współmałżonka dotyczące ich zgody na ubieganie się o kredyt i dotację. W wypadku rozdzielności majątkowej oświadczenie współmałżonka nie jest wymagany. Przy ubieganiu się  podwyższony poziom dofinansowania, kredytobiorca jest zmuszony dostarczyć zaświadczenie o wysokości dochodów gospodarstwa domowego. Oczywiście, jak przy każdym kredycie, niezbędne są także dokumenty wskazujące na źródła dochodu oraz jego wysokości. P skompletowaniu wskazanych dokumentów można już wypełnić wnioski o dotację, wniosek kredytowy oraz gwarancję, a także wniosku o płatność po zakończeniu prac termoizolacyjnych.

Oferty na kredyt termomodernizacyjny w 2022 roku

Banki proponują różne zasady przyznawania kredytu termoizolacyjnego. Zasady określone przez instytucje ustalają maksymalną wysokość kredytu, liczbę rat,termin spłaty i wielkość oprocentowania. W ofercie znajdujemy kredyty maksymalnie do 100 tys. złotych, spłacane przez najwyżej 12 lat, z oprocentowaniem oscylującym 6-7 proc.

Kredyt na termomodernizację to ciekawa propozycja, gdy zamierzamy wymienić źródło ogrzewania. Umożliwia kompleksowy i poszerzony zakres prac przy minimalizacji kosztów własnych. Warto jednak przed podjęciem decyzji porównać oferty przynajmniej kilku banków.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments