Kredyt gotówkowy — co warto wiedzieć?

Kredyt gotówkowy — co warto wiedzieć?

Warto przeczytać

Szukasz dodatkowego zastrzyku gotówki, który pozwoli Ci sfinansować zakup świątecznych prezentów, remont mieszkania czy wymarzone wakacje w tropikach? Sięgnij po tani kredyt gotówkowy. W artykule wyjaśnimy, czym jest w praktyce, kto może go dostać i na co zwrócić uwagę przed złożeniem wniosku kredytowego.

Brak oszczędności nie powinien być powodem rezygnacji z realizacji planów i celów. Jeśli masz stałe źródło dochodu, a Twoja sytuacja finansowa jest stabilna, rozważ sięgnięcie po niedrogi kredyt gotówkowy. Czym jest w praktyce?

Czym jest kredyt gotówkowy?

Kredyt gotówkowy to jeden z najpopularniejszych obecnie produktów kredytowych. Pozyskane z kredytu środki możesz przeznaczyć na dowolny cel. Mogą być to niespodziewane wydatki, bieżące koszty czy długo planowane cele i plany: wymarzone wakacje w tropikach, remont domu czy zakup upragnionego sprzętu muzycznego. W zależności od kredytobiorcy maksymalne kwoty kredytów gotówkowych wahają się od kilkunastu aż do kilkuset tysięcy złotych. Wypłata środków przybiera formę jednorazowego przelewu na rachunek bankowy pożyczkobiorcy, a spłata odbywa się w miesięcznych ratach — nawet przez kilka lat.

Kto może dostać kredyt gotówkowy?

Banki proponujące kredyty gotówkowe nie stawiają wnioskującym o dodatkowe środki wygórowanych wymagań. Choć każdy z nich stosuje własne kryteria, z powodzeniem można uznać, że dodatkowe środki może dostać osoba:

  • pełnoletnia z pełną zdolnością do czynności prawnych;
  • posiadająca dokument tożsamości i numer PESEL;
  • posiadająca wymaganą przez kredytodawcę zdolność kredytową, czyli zdolność do spłaty kredytu wraz z odsetkami w terminach zawartych w harmonogramie spłat.

Jak wnioskować o kredyt gotówkowy?

Większość banków umożliwia dziś złożenie wniosku kredytowego nie tylko w tradycyjny sposób — w stacjonarnej placówce, ale także online (przez system bankowości internetowej lub aplikację mobilną), a czasami także przez telefon.

Co warto wiedzieć przed złożeniem wniosku kredytowego?

Określenie „kredyt gotówkowy” definiuje konkretną konstrukcję produktów kredytowych. Konkretne parametry kredytów dostępnych w poszczególnych bankach mogą jednak znacząco się różnić. Właśnie dlatego tak ważne jest, by przed wyborem tego jedynego dokładnie porównać dostępne na rynku produkty, zwracając uwagę przede wszystkim na:

  • dostępne kwoty. W zależności od banku maksymalne kwoty kredytów gotówkowych wynoszą od kilkunastu do kilkuset tysięcy złotych. Jeśli chcesz pożyczyć dużą sumę, w pierwszym kroku wyselekcjonuj kredytodawców, którzy zaoferują Ci kwotę, jakiej potrzebujesz;
  • maksymalny okres spłaty. Jeśli zależy Ci na tym, aby co miesiąc spłacać jak najniższą kwotę, wybierz kredyt gotówkowy z jak najdłuższym okresem spłaty. Pamiętaj jednak przy tym, że dłuższy okres spłaty to nie tylko niższa rata, ale także wyższe odsetki. Kluczem do podjęcia najlepszej decyzji powinna być więc rzetelna ocena własnych możliwości finansowych oraz kalkulacja raty i całkowitego kosztu finansowania w zależności od okresu spłaty;
  • Wyznacznikiem kosztów kredytu gotówkowego nie są odsetki, lecz RRSO — rzeczywista roczna stopa oprocentowania. To właśnie RRSO zawiera w sobie bowiem wszystkie koszty towarzyszące pożyczeniu pieniędzy (poza odsetkami może być to także prowizja czy ewentualne ubezpieczenie). Im niższe RRSO, tym tańszy kredyt gotówkowy;
  • akceptowane przez bank źródła dochodu. Idealnym dla banku kredytobiorcą jest osoba pracująca na podstawie umowy o pracę na czas nieokreślony. Nie oznacza to jednak, że wnioskujący czerpiący dochody z innych źródeł nie mają szans na otrzymanie finansowania. Prowadzisz własną działalność, wykonujesz obowiązki na podstawie umowy cywilnoprawnej, jesteś na emeryturze lub rencie? Przed złożeniem wniosku o kredyt koniecznie sprawdź, czy bank zaakceptuje Twoje źródło dochodów i jakich dokumentów będzie od Ciebie wymagał.

Kredyt gotówkowy to jeden z najlepszych sposobów na szybkie i bezpieczne pozyskanie środków finansowych. Wybrany w przemyślany, racjonalny sposób, nie obciąży portfela i pozwoli realizować nawet najśmielsze plany.
Opracowano na zlecenie partnera Santander Consumer Bank.
Źródło:
https://www.totalmoney.pl/kredyty_gotowkowe