Jakie korzyści daje porównywarka Kont bankowych?

Porównywarka kont bankowych kredytomarket.pl ułatwi Ci wybór konta osobistego, który będzie dopasowany do Twoich potrzeb. Narzędzie jest szczególne przydane, gdyż sam wybór konta wiąże się koniecznością wyboru pomiędzy wieloma kryteriami: opłaty, oprocentowanie, dostęp do innych produktów, lokalizacja od oddziału, czy placówki partnerskiej. Wyszukiwarka znacząco ułatwia wybór, gdyż dzięki kilku kliknięciom jesteśmy w stanie stworzyć ranking kot osobistych na miarę naszych potrzeb oraz preferencji.

Konta bnkowe

Co to jest konto bankowe?

ROR, czyi rachunek oszczędnościowo – rozliczeniowy, to nic innego jak produkt bankowy zwany często kontem osobistym. Jak sama nazwa wskazuje – konto służy do rozporządzania finansami osobistymi właściciela rachunku bankowego tj. dokonywania przelewów, przechowywania środków finansowych, wpłat z bankomatów, oszczędności itp.  

Wybierz suwakiem jaką kwota i na jaki okres potrzebujesz. Po wyświetleniu Ofert kliknij w wybraną ofertę i dokonaj złożeni wniosku i rejestracji:

 

[wbsft type="Konta bankowe"]

Pożyczki polecane

Sprawdź pożyczki jaki dla Ciebie polecamy 

[wbsft type="ranking popularnych"]

Poradniki

Rachunek osobisty prowadzony jest dla właściciela przez bank, z którym podpisaliśmy umowę o otwarcie i prowadzenie konta osobistego. Ustawa Prawo Bankowe jasno definiuje kto może być posiadaczem rachunku bankowego:

 • Osoby prywatne,
 • Osoby fizyczne prowadzące działalność zarobkową na własny rachunek (innymi słowy przedsiębiorcy)
 • Jednostki organizacyjne nieposiadające osobowości prawnej, jeżeli mają zdolność prawną.

W dzisiejszych czasach, w dobie globalizacji i płatności bezgotówkowych praktycznie nie możemy wyobrazić funkcjonowania bez posiadania konta osobistego w banku. Codziennie przecież płacimy kartą bankomatową, dokonujemy szybkich płatności zbliżeniowych, zamawiamy przez internet z wykorzystaniem błyskawicznych przelewów.

Jak wygląda Twoje konto bankowe? Numer Twojego rachunku osobistego składa się z ciągu 26 cyfr. Ich układ nie jest przypadkowy, bo każda cyfra w szeregu coś oznacza. Prezes Narodowego Banku Polskiego w drodze rozporządzenia określa sposób numeracji rachunków oszczędnościowo – rozliczeniowych. Dziś stosujemy układ zwany NRB czyli 26 cyfrowy Numer Rachunku Bankowego lub 28 z przedrostkiem literowym oznaczającym kraj pochodzenia IBAN (International Bank Account Number). Reasumując: rachunek IBAN składa się z PL + 26 cyfr, z czego:

 • Dwie pierwsze cyfry, to algorytm kontrolny numeru rachunku bankowego biorący pod uwagę kolejne cyfry w rachunku,
 • Osiem kolejnych cyfr to numer rozliczeniowy banku. W Polsce każdy bank ma inny numer rozliczeniowy nadany przez NBP. Przykładowo: PKOBP ma numer 1020 – kolejne cyfry w tym zestawianiu są wewnętrznym oznaczeniem banku na rodzaj konta: np. osobiste, firmowe, oszczędnościowe itp.
 • Ostatnie sześć cyfr to numer identyfikacyjny klienta danego banku, czyli Twój. Numer ten nadawany jest losowo w momencie zakładaniu rachunku bankowego.

Znając ułożenie i znaczenie cyfr w numerze konta bankowego możesz np. zidentyfikować, czy wysyłany przez Ciebie przelew na konto przeciwstawne dotrze za kilka chwil, jeśli odbiorca ma konto w tym samym banku co Ty. Nie musisz wówczas wykorzystywać przelewów ekspresowych.

Wiesz już czym jest konto osobiste i co oznacza ciąg 26 jego cyfr. Czas zastanowić się jakie powinno być dobre konto? Podajemy Ci 5 podstawowych cech, którym może cechować się dobry ROR.

 1. Jak najtańsze – idealnie składałoby się, gdyby nasz ROR nie generował kosztów. Nie pobierał opłat za prowadzenie, przelewy ekspresowe i tradycyjnie nie kosztowałby zbyt wiele lub były darmowe. Niestety cześć operacji bankowych jak np. wypłata środków finansowych na rachunek w oddziale banku, wypłata pieniędzy z bankomatu, czy inne zaawansowane operacje finansowe obarczone są opłatami. Przy wyborze idealnego konta osobistego możemy jednak zastanowić się nad naszą codzienną praktyką, czyli odpowiedzieć na pytania jaki rodzaj operacji dokonujemy najczęściej na naszym rachunku. Przykładowo: czy często dokonujemy płatności ekspresowych, czy częściej płacimy bezgotówkowo lub gotówkowo. Wszystkie te aspekty będą miały wpływ na nasz wybór. Jeśli wolimy wypłacić wypłatę z bankomatu i płacić gotówką – możemy poszukać konta, gdzie karta do bankomatu aby była bezpłatna nie miała wymogu dokonywania płatności kartą na określoną sumę pieniędzy w ciągu miesiąca.
 1. Brak ukrytych opłat – transparentność ofert kont osobistych powinna być na pierwszym miejscu. Niestety nie zawsz tak jest. Promocje bakowe mogą kusić kontem za 0 zł, po przyjrzeniu się szczegółom promocji okuje się, że darmowość wymaga spełnienia wielu nierealnych dla nas warunków. Przykładowo, jeden z banków oferuje konto za 0 zł za prowadzenia ale wymaga minimalnych przelewów na rachunek 5 000 zł miesięcznie oraz oczekuje wykonywania płatności karta debetową na kwotę min. 500 zł miesięcznie. Jeśli nie możemy spełnić tych warunków, miesięcznie za konto bank policzy nam około 27 zł.
 1. Skrojone na miarę Twoich potrzeb – jak wspomnieliśmy we wstępie artykułu ważne są te parametry konta, z których najczęściej będziesz korzystał i te kwestie możesz wziąć pod uwagę przy analizie idealnej oferty.
 1. Dostęp 24 h – istotną kwestią przy wyborze kona osobistego powinno być dostępność banku: drogą elektroniczna, aplikacje telefoniczne itp. Warto przyjrzeć się interfejsowi użytkownika kotna, na które zalogujemy się telefonicznie lub z komputera. Obsługa konta osobistego nie powinna sprawiać użytkownikowi żadnych problemów w obsłudze.
 1. Dodatkowe bonus – to kategoria naszych oczekiwań. My zamierzamy powierzyć nasze pieniądze i interesy w danym banku, mamy więc prawo oczekiwać pewnych dodatkowych korzyści. Może być to forma moneyback, czyli zwrotu części wydatków za płacenie kartą w danych sklepach lub promocje na inne produkty danego banku. Przykładowo: cześć banków za przeniesienie rachunku do nich, oferuje wyższe oprocentowanie na darmowym koncie oszczędnościowym. Często spotykaną formą promocji jest również wyższe oprocentowanie dla nowych środków, czyli jeśli zdecydujemy się przenieść nasze oszczędności z innego banku – możemy zyskać wyższe oprocentowanie.

Jak działa porównywarka kont bankowych?

Jeśli dotarłeś do tej części artykułu wiesz już jak wiele zmiennych wpływa na dobre konto osobiste. Stworzyliśmy porównywarkę ofert kont osobistych aby ułatwić CI ten wybór. Na bieżąco aktualizujemy nasze serwisy, byś za pomocą kilku kliknięć mógł wybrać idealne konto. Tworząc swój własny ranking kont osobistych z pomocą naszej wyszukiwarki możesz sprawdzić:

 • Opłatę za otwarcie rachunku bakowego,
 • Opłatę za prowadzenie konta z wyszczególnieniem informacji, czy musisz spełnić określone wymogi aby rachunek był bezpłatny np. poprzez przelew wynagrodzenia,
 • Opłatę z kartę debetową – karta służy do obsługi konta, jej wydanie jest zazwyczaj bezpłatne ale miesięczna opłata może być uzależniona od Twojej aktywności. Większość ofert banku określa minimalny miesięczny próg wykonania płatności bezgotówkowych karta wydaną do konta.
 • Oprocentowanie konta osobistego -większość ROR-ów nie jest oprocentowana. Zdarzają się jednak wyjątki i banki kuszą klientów wyższym oprocentowaniem salda rachunku.

Na co warto jeszcze zwróć uwagę przy wyborze konta bankowego? Cześć osób w zarzadzaniu finansami posiłkuje się kredytem lub pożyczką. Oferty kont bankowych mogą mieć wbudowane dodatkowe profity w postaci np. nieoprocentowanego limitu do określonej kwoty, czy darmowego debetu przez okres 30 dni.

Dla miłośników oszczędzania banki przygotowują ofertę darmowego konta oszczędnościowego lub sprytną funkcję oszczędzania przy płatnościach, czyli automatycznego przelewania na rachunek oszczędnościowy zaokrągleń do złotówki przy płatnościach kartą. Gdy płacimy za zakupy 102 zł – 8 zł przelewane jest automatycznie na konto oszczędnościowe.

Opinie klientów

5 1 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

2 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments

Nasze poradniki

Dlaczego pożyczki są drogie?

Dlaczego pożyczki są drogie?

Pożyczki stały się dla wielu osób jednym z podstawowych sposobów finansowania bieżących potrzeb. Często korzystamy z nich w różnych sytuacjach, takich jak remont mieszkania, zakup

Czytaj więcej »
Co to kredyt gotówkowy?

Co to kredyt gotówkowy?

Czym jest kredyt gotówkowy? Kredyt gotówkowy to rodzaj pożyczki udzielanej przez banki lub inne instytucje finansowe. Jest to pożyczka przeznaczona na dowolny cel, taki jak

Czytaj więcej »
Kredyt kto moze dostać?

Kredyt kto moze dostać?

Kto może uzyskać kredyt? Kredyt to pożyczka udzielana przez banki lub inne instytucje finansowe. Aby móc uzyskać kredyt, należy spełnić określone warunki, które różnią się

Czytaj więcej »