Jak zastrzec PESEL? Kiedy podawanie numeru PESEL może być niebezpieczne?

Jak zastrzec PESEL? Kiedy podawanie numeru PESEL może być niebezpieczne?

Artykuł miesiąca

W obecnych czasach każdemu obywatelowi Polski po narodzinach zostaje nadany numer PESEL.  Jest to przepustka do załatwienia wielu różnych spraw i bez tego numeru nie jesteśmy w stanie funkcjonować w społeczeństwie. Warto pomyśleć o tym w jakich sytuacjach podawanie PESLU może być niebezpieczne i jak go zastrzec. Ten artykuł rozjaśni Ci na pewno kilka kwestii.

Co to jest numer PESEL?

PESEL to 11- cyfrowy symbol numeryczny, który jest unikatowy. Pozwala na identyfikacje osoby, która go posiada. W składzie 11 cyfr jest zawarta data urodzenia, numer porządkowy oraz oznaczenie płci, a także liczba kontrolna. Dzięki numerowi jesteśmy w stanie załatwić wiele spraw urzędowych. Nadanie numeru PESEL następuje głównie z urzędu automatycznie w przypadku narodzin przy sporządzaniu aktu urodzenia dziecka, ale również w przypadku zameldowania na pobyt czasowy lub stały w urzędzie gminy jeśli dana osoba nie ma jeszcze nadanego PESLU. Podobnie wygląda sytuacja gdy obywatel Polski przebywa i mieszka za granicą i nie posiada tego symbolu, wtedy przy ubieganiu się o dowód osobisty PESEL zostaje nadany. Również w sytuacji składaniu wniosku o paszport obywatel Polski, który mieszka za granicą otrzyma PESEL. Można też wystąpić samemu z wnioskiem o jego nadanie. Wniosek wtedy należy złożyć w urzędzie gminy odpowiednim o miejsca naszego zameldowania, jeśli nie posiada się zameldowania powinno się wybrać urząd gminy, który jest przynależny do miejsca siedziby pracodawcy. Jeśli nie spełniamy żadnych z tych przesłanek wtedy urzędem właściwym do rozpatrzenia wniosku będzie urząd dzielnicy Śródmieście miasta Warszawy. Wniosek powinien być złożony z dokumentami potwierdzającymi dane, które zawarliśmy we wniosku czyli paszportem lub odpisem aktu urodzenia.

Co oznaczają poszczególne cyfry numeru PESEL?

Każda z 11 cyfr ma swoje znaczenie. Pierwsze 6 cyfr to nasza data urodzenia – rok, miesiąc i dzień. Następnie kolejne 4 cyfry to liczby porządkowe , które oznaczają płeć. W przypadku kobiet ostatnia cyfra z tych 4 jest parzysta, a u mężczyzn nieparzysta. Zaś ostatnia cyfra, która znajduje się w numerze Pesel to cyfra kontrolna.

 Czy numer PESEL jest daną osobową?

Numer PESEL zawiera szereg danych dlatego Naczelny Sąd Administracyjny wyrokiem z dnia 17 listopada 2000 roku stwierdził, że PESEL jest informacją osobową, a co za tym następuje jest informacją o charakterze osobowym. Za to nie uznaje się go za dane wrażliwe zgodnie z art. 9 Ogólnego Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych (RODO). Na tej podstawie uznaje się, że PESEL jest daną osobową zwykłą.

Komu można udzielić informacji o naszym numerze PESEL?

Numer PESEL jest powszechnie wymagany, by załatwić wiele spraw urzędowych, bankowych i funkcjonować w codziennym życiu. Nie ulega wątpliwości, że został stworzony po to by ułatwić innym weryfikację naszej tożsamości. Warto jednak pamiętać, że należy podawać go jedynie zaufanym osobom i podmiotom. Należy zastanowić się i zweryfikować czy podmiot lub osoba, która wymaga od nas podania numeru jest do tego uprawniona i czy jest zobowiązana prawem by chronić nasze dane. Uprawnione do weryfikacji naszej tożsamości są instytucje państwowe, szkoły, banki, pracodawcy ale również firmy ubezpieczeniowe i banki. Jeśli chcemy zawrzeć związek małżeński, zameldować się, załatwić spraw sądowe czy złożyć zeznanie podatkowe, a nawet założyć konto w banku, kupić bilet okresowy na komunikację miejską niezbędne będzie okazanie numeru PESEL. Również w przypadku podpisania umów z różnymi operatorami np. sieci komórkowej, zawarcia umowy kupna – sprzedaży, założenia działalności gospodarczej czy wykupienia ubezpieczenia, zaciągnięcia zobowiązań finansowych PESEL będzie niezbędny.

Co grozi w przypadku dostania się numeru PESEL w niepowołane ręce?

Numer PESEL to nasz identyfikator, który trzeba chronić, bo jeśli ciąg 11 cyfr, które go stanowią trafi w niepowołane ręce może sprawić nam mnóstwo problemów. Jeśli dowód osobisty w, którym jest zapisany PESEL zostanie skradziony złodziej ma możliwość zaciągnięcia na nasze dane kredytu lub pożyczki. Pod żadnym pozorem nie należy również podawać swojego PESLU czy danych z dowodu osobistego kupując lub sprzedając coś na portalach do tego celu stworzonych. Coraz więcej oszustów właśnie w taki sposób wyłudza dane, a w połączeniu z podaniem numeru konta i zalogowaniu się z linku podanego przez oszusta katastrofa jest nieunikniona. Warto zachować szczególną ostrożność i jeśli masz jakieś wątpliwości lepiej odpuścić transakcję niż mieć z tego tytułu kłopoty. Jeśli załatwiamy jakieś sprawy online i witryna w której mamy uzupełnić wniosek wymaga od nas numeru PESEL niezwykle istotne jest zweryfikowanie jej pod kontem bezpieczeństwa. Dostęp do naszego numeru PESEL mają tylko uprawnione przez państwo organy więc jeśli sami nie podamy numeru niepowołanym osobą nasze dane są bezpieczne.

Jak zastrzec PESEL?

Warto pomyśleć o swoim bezpieczeństwie i skorzystać z usług, które oferuje nam rynek by Nasz PESEL był bezpieczny. Można do tego celu wykorzystać System Bezpieczeństwa PESEL, Alert KRD czy Alert BIK. Co prawda osoba w, której ręce wpadnie tylko nasz numer PESEL nie będzie w stanie wziąć na nas pożyczki, bo do zawarcia umowy potrzebowała by jeszcze innych danych niemniej jednak warto zadbać by nie dopuszczać do sytuacji w, których możemy czuć się zagrożeni. Dlatego warto zabezpieczyć dowód osobisty przed kradzieżą. Aby uchronić się przed wykorzystaniem naszych danych osobowych przez przestępców warto rozważyć korzystanie z alertów, które w razie potrzeby poinformują nas o bezprawnej próbie wyłudzenia naszych pieniędzy. Alert BIK- u działa w prosty sposób jeśli wykryta zostanie próba oszustwa na Twój telefon lub mail przychodzi powiadomienie w, którym dostajesz informację o każdym zapytaniu odnośnie historii kredytowej. Dzięki czemu w szybki sposób możesz zareagować na próbę oszustwa. Usługa ta nie wymaga opłaty. Jeśli chcesz zastrzec numer PESEL służy do tego platforma internetowa bezpiecznypesel.pl. Jeśli dostaniemy informację, że nasze dane mogły trafić w niepowołanie ręce wystarczy, że wejdziemy na stronę i wybierzemy zakładkę zastrzeżenie lub w przypadku kradzieży dowodu zakładkę zgłoszenie utraty. Kolejno wypełnimy niezbędne dane osobowe i wyślemy skan dowodu osobistego w przypadku chęci zastrzeżenia PESLU. Czekamy na kontakt ze strony pracownika, który potwierdzi zgodność i zaakceptuje usługę. Ta forma zabezpieczenia również nie wymaga opłaty, a sprawia, że możemy czuć się bezpieczniej.  Dodatkowym atutem tej metody jest to, że bez wychodzenia z domu możemy też cofnąć zastrzeżenie  wystarczy wejść w zakładkę cofnij zastrzeżenie lub wysłać SMS-a.

Podsumowując PESEL to nasz osobisty numer, który warto chronić i podawać go w sytuacjach gdzie mamy pewność, że ne zostanie użyty przez niepowołane osoby. Jeśli szukasz sprawdzonej strony do wzięcia pożyczki, gdzie bezpiecznie przejdziesz proces weryfikacji i z minimalną ilością formalności dostaniesz pożyczkę zajrzyj na porównywarkę kredytową kredytomarket.pl. Gwarantujemy, że u nas Twój PESEL jest bezpieczny.

 

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments