Jak tanio zorganizować święta?

Jak tanio zorganizować święta?

poradnik

Święta to magiczny czas, tylko tej magii bywa tak dużo, że zdarza się, że się w niej zapominamy. Dążąc za super świętami, nadzwyczajnością tych kilku dni Bożego Narodzenia, zapominamy o tym, że po nich przyjdzie codzienność. Porwani czarodziejską atmosferą, przeoczamy fakt, że za każde szaleństwo przyjdzie nam płacić. Jak zapanować nad świątecznymi wydatkami?

Dobry plan

Zanim wyruszymy na zakupy, zaplanujmy nasze święta. Pomyślmy, gdzie je spędzimy i w jak licznym gronie. Inaczej będą wyglądać zakupy i wydatki, gdy wyjeżdżamy z wizytą, a jeszcze inaczej, gdy całe święta planujemy zorganizować w naszym domu i zaprosić gości do ans. W tym pierwszy przypadku niepotrzebne nam generalne porządki, wizyta w markecie spożywczym, za to przyda się dobre rozplanowanie zakupu prezentów i opracowanie sposobu dojazdu do bliskich. Gdy gościmy rodzinę, porządki są niezbędne, podobnie jak dobrze zaopatrzona lodówka.

Limit wydatków

Opracowanie planu to pierwszy etap. Pora na dobre przeliczenie budżetu. Zacznij od wyliczenia, co potrzebujesz kupić i ile, to będzie kosztować. Po raz kolejny potrzebne będą precyzyjne listy. Musisz pamiętać, aby w grudniu darować sobie wydatki, które nie są niezbędne. Jeśli nie musisz, wstrzymaj wydatki nieplanowane i nieregularne: daruj sobie wydatki na kosmetyczkę, ubrania czy torebkę, Zdecydowanie taniej skorzystasz z usług i zrobisz zakupy w trakcie wyprzedaży w styczniu. Przed świętami trzymaj się limitu i nie wydawaj nie więcej, niż zaplanowałeś.

Zakupy spożywcze

Gdy zapraszasz gości, poproś wszystkich o przygotowanie jednego, ulubionego dania. Każdy z nas lubi pokazać, że jest w czymś mistrzem, dlatego popisowe danie po powód do dumy i długich dyskusji przy stole, na temat wariantów, dodatków i przypraw. Dla gospodarza to także spora oszczędność. Z kolei, jeśli tylko dzielicie się „goszczeniem”, dokładnie przemyśl, którego dnia, chcesz widzieć się z rodziną. Nie ma się co oszukiwać, jeśli tylko masz wybór, zaproponuj przygotowanie wigilii, a w święta udaj się w gości. Dania postne: barszcz czerwony, pierogi z kapustą, śledzie, czy smażony karp są zdecydowanie tańsze niż indyk, szynka, czy flaczki.

Prezenty

Można zaszaleć, tylko po co? Wydatki górne można rozciągać do końca. W końcu każdemu z bliskich, chcemy dać to, co najpiękniejsze. Tylko czasami to wcale nie jest konieczne, bo wystarczy odrobina inwencji, by sprawić bliskim przyjemność. Zawsze możesz podarować swój czas lub umiejętności. Młode małżeństwo będzie zachwycone, gdy dostanie kupon na dziesięć godzin opieki nad niemowlęciem, a bratanek, gdy dostanie w prezencie kilka godzin korepetycji z matematyki.

Dekoracje

Ozdoby to niezbędny element świąt, tylko to naprawdę nie znaczy, że co roku trzeba kupować nowe. Nie zapominaj, że święta to czas wspomnień sentymentalnych i to zdecydowanie ważniejsze niż nadążanie za trendami w modzie. Dlatego sięgnij po stare ozdoby i powieś na choince, to wszystko, co powstało kilka lat temu, gdy ręce twoich dzieci, były mało zaradne. Najlepiej, przygotować kolejne dekoracje samodzielnie. Tu zdecydowaną przewagę mają osoby o uzdolnieniach manualnych, ale i w tym przypadku jest rozwiązanie. Wystarczy zaangażować do pracy dzieci, bo ich prace zawsze są rozczulające. Jeśli już musisz kupić dekoracje, poczekaj do ostatniej chwili. To jedyny przypadek, gdy naprawdę się opłaca. Kupując w wigilię, skorzystasz z wyprzedaży.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments