Jak sprawdzić siebie w BIK i KRD?

Jak sprawdzić siebie w BIK i KRD?

Prasówki Warto przeczytać

Planujesz wziąć pożyczkę czy kredyt hipoteczny wiesz, że na wpływ czy Twój wniosek zostanie pozytywnie rozpatrzony ma wpływ BIK i KDR, ale nie bardzo orientujesz się co to takiego i z co ewentualnie trzeba zrobić, żeby przyczynił się do pozytywnej decyzji? Ten artykuł jest dla Ciebie.

BIK ogólne informacje

Skrót ten oznacza Biuro Informacji Kredytowej jest to przedsiębiorstwo, które skupia się na gromadzeniu oraz przetwarzaniu i udostępnianiu danych zobowiązań klientów bankowych, a także SKOK-ów i firm udzielających pożyczek pozabankowych. Dane w BIK-u mogą przyczynić się do pozytywnej lub negatywnej opinii kredytowej. W przypadku spłat zobowiązań ważne jest nie tylko ich spłata, ale także terminowość uiszczanych wpłat. Wtedy możemy liczyć a pozytywną historię kredytową, jeśli zaciągnęliśmy kredyt i go spłaciliśmy, ale często wpłaty były nieregularne i nieterminowe wtedy nasz BIK będzie negatywny. Istnieje jednak jeden warunek, by widnieć w BIK- u klient musi wyrazić zgodę na przetwarzanie swoich danych osobowych o wygaśnięciu danego zobowiązania. I tak właśnie buduje się historia kredytowa danej osoby dlatego warto wyrazić zgodę na przetwarzanie swoich danych ułatwi to w późniejszym czasie na zaciągniecie innych zobowiązań. Jeśli zaistnieje potrzeba zakupu czegoś na raty, a nawet zaciągnięcie kredyty hipotecznego nie będziesz już dla banku klientem anonimowym, a takim, którym ma swoją historię, a w przypadku zaciągnięcia kredytu hipotecznego jest to bardzo istotne. Natomiast jeśli spłata zobowiązania była nieterminowa dane takie zostają w BIK-u przez 5 lat, a później trafiają do bazy danych statystycznych.

Jak sprawdzić, czy widnieję w BIK-u?

Kiedy wiesz już, że potrzebujesz zdolności kredytowej warto najpierw sprawdzić co mówi o Tobie raport BIK. Dzięki temu sam za czym zrobi to bank możesz sprawdzić co będzie widoczne i zdecydować czy to jest dobry moment na zaciągnięcie zobowiązania. Wniosek o weryfikację możesz złożyć w kilku prostych krokach wejdź na oficjalną stronę Biura Informacji Kredytowej bik.pl następnie wypełnij formularz (niezbędne jest wypełnienie wszystkich danych łącznie z numerem dowodu i podaniem PESLU) będzie konieczne też załączenie zdjęcia dowodu osobistego, opłacenie transakcji i czekanie na raport. Cena pojedynczego raportu to 39 zł, ale jest również możliwość zamówienia 12 raportów i usług dodatkowych, który kosztuje 99 zł (ceny aktualne na dzień 20.02.2022).

Czy można wyczyścić BIK?

Co w przypadku gdy okaże się, że raport, który otrzymaliśmy nie jest zadowalający, a potrzebujemy zaciągnąć kolejne zobowiązanie? Czy jest szansa na wyczyszczenie BIK-u? Niestety nie jest to możliwe dane są przechowywane 5 lat jedyne co możesz zrobić to sprawdzić datę ile czasu jeszcze potrzeba by te 5 lat minęło. Jeśli czasu jest jeszcze dużo jest jeszcze możliwość cofnięcia zgody na przetwarzanie danych o spłaconych zobowiązaniach, ale nadal nie będzie to idealny krok jeśli potrzebujesz większego kredytu, bo staniesz się anonimowy dla banku, a tego banki w przypadku wypłaty dużych kredytów nie lubią.

KRD ogólne informacje

Skrót ten oznacza Krajowy Rejestr Długów jest on bardzo ważny dla banków, które sprawdzają kredytobiorcę za czym udzielą mu zgody na zaciągnięcie kredytu. W Krajowym Rejestrze Długów są zapisane nieterminowe spłaty zobowiązań. Na liście dłużników mogą znaleźć się zarówno konsumenci jak również firmy. Wpis do KRD sprawia, że tracimy wiarygodność i sprawia, że nie jesteśmy w stanie zaciągnąć kolejnych długów. Do KRD możesz trafić w przypadku nie opłacenia rachunków, mandatów, czynszu, a także niespłacenia kredytów i pożyczek. Wynika z tego, że KRD jest jeszcze dokładniejszy niż BIK w, którym widnieje tylko historia kredytowa, tu banki mogą również sprawdzić czy jesteś wiarygodny i sumienny w przypadku innych płatności.

Jak sprawdzić czy widnieję w KRD?

Podobnie jak w przypadku BIK-u trzeba wejść na stronę tym razem Krajowego Rejestru Długów krd.pl i tu wymagane jest założenie konta. Jeśli potwierdzisz swoje dane i zaznaczysz wszystkie wymagane zgody możesz przystąpić do logowania. Twoja tożsamość musi zostać zweryfikowana, po pozytywnej weryfikacji wystarczy już tylko pobrać raport i sprawdzić jakie informację znajdują się w rejestrze. Tak jak w przypadku BIK- u warto pobrać taki raport, bo może okazać się, że jakiś czas temu nie opłaciłeś jakiegoś rachunku lub mandatu na czas i dostaniesz odmowę kredytową, a tak można się przygotować wcześniej i sprawdzić co o Tobie mówi raport KRD.

Co w przypadku „czystego konta” w BIK?

Jak już wiadomo jeśli w BIK-u lub KRD widniejemy z nieterminowymi spłatami nie jest to dla nas korzystne, ale co w przypadku czystego konta, wydawać by się mogło, że bank będzie nam przychylny. Niestety nie do końca to tak wygląda. Całkowity brak informacji kredytowej na Twój temat też nie jest dla banku wiarygodne ponieważ bank nie wie czego może się spodziewać po takim kredytobiorcy. Część osób w przypadku planów zaciągnięcia kredytu hipotecznego w takim przypadku planuje z odpowiednim wyprzedzeniem kupienie czegoś na raty i spłaca takie raty przed terminem dzięki czemu bank widzi pozytywną historię kredytową. Dlatego jeśli planujesz zaciągnięcie jakiegoś zobowiązania warto wcześniej poświęcić chwilę czasu i przeanalizować swoją decyzję tak by oczekiwanie na decyzję banku nie było stresującym czasem.

Jeśli po przeanalizowaniu swojej sytuacji kredytowej potrzebujesz szybkiej pożyczki warto sprawdzić ofertę porównywarki kredytowej kredytomarket.pl. Bez wychodzenia z domu załatwisz wszystkie formalności, a gotówkę otrzymasz na konto bankowe,

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

1 Komentarz
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Izabela L.
Izabela L.
2 lat temu

Wiedziałam, że gdzieś to można sprawdzić, ale nie wiedziałam gdzie i że to jest płatne.