Jak sprawdzić czy jestem w BIK?

Jak sprawdzić czy jestem w BIK?

Prasówki Promocja i polecane

BIK jest to Biuro Informacji Kredytowej, w którym znajdują się wszystkie informacje o zaciągniętych przez nas kredytach, pożyczkach, ale również abonamentach za telefon. W związku z tym, jeżeli kiedykolwiek zdarzyło Ci się zaciągać jakiekolwiek zobowiązanie finansowe to możesz być pewien, że znajdujesz się w bazie BIK. Oczywiście w miejscu tym są przechowywane zarówno informacje o terminowych spłatach zobowiązań, ale również są tam takie informacje, które działają na naszą niekorzyść. To jaki jest nas aktualny status w Biurze Informacji Kredytowej możemy sprawdzić w bardzo łatwy sposób.

Otóż, należy w tym celu zrobić nic innego, jak pobrać raport w BIK. Biuro Informacji Kredytowej zostało stworzone w celu ochrony instytucji bankowych i para bankowych przed nieuczciwymi i niewypłacalnymi klientami.

Kiedy następuje negatywny wpis w Biurze Informacji Kredytowej?

Negatywny wpis w Biurze Informacji Kredytowej następuje po upływie trzydziestu dni od momentu wymagalności spłaty danego zobowiązania i gdy taka wpłata przez ten okres nie została uiszczona. BIK zbiera informacje nie tylko od instytucji bankowych, ale również od firm pożyczkowych – w tym oferującym chwilówki. Jest to o tyle istotne, ponieważ jeszcze do 2012 roku firmy pożyczkowe takich wpisów w Biurze Informacji Kredytowej nie umieszczały. Istotną informacją jest to, że istnieje możliwość również usunięcia negatywnego wpisu w Biurze Informacji Kredytowej, aczkolwiek muszą zostać do tego spełnione dwie kluczowe przesłanki. Jedną z przesłanek jest to, aby brak uregulowania należności nie wynosił więcej niż sześćdziesiąt dni, a oprócz tego od powiadomienia dłużnika o zamiarze umieszczenia go w takiej bazie musi upłynąć trzydzieści dni.

Jak długo są przechowywane informacje o dłużnikach w bazie Biura Informacji Kredytowej?

W bazie Biura Informacji Kredytowej informacje o dłużnikach są przechowywane przez okres pięciu lat, licząc od momentu uregulowania zaległego zobowiązania w całości. Należy jednak zaznaczyć, że osoby, które nie są dłużnikami, więc regulują swoje zobowiązania terminowo, ale mimo to nie chcą, aby informacje o nich były przechowywane przez okres pięciu lat w Biurze Informacji Kredytowej mogą w każdym momencie cofnąć zgodę na ich przetwarzanie. Wniosek o przetwarzanie danych w Biurze Informacji Kredytowej należy złożyć do instytucji finansowej, w której posiadaliśmy kredyt lub pożyczkę. Złożenie takiego wniosku jest możliwe dopiero, jeżeli uregulujemy swój kredyt lub pożyczkę w całości. Natomiast nie zaleca się usuwania pozytywnych wpisów w BIK, ponieważ dzięki temu kształtuje się w odpowiedni sposób nasza zdolność kredytowa. Banki i inne instytucje finansowe widząc, że regulujemy swoje zobowiązania w sposób terminowy są znacznie bardziej chętni udzielić nam pożyczki lub kredytu na o wiele wyższą kwotę, niż dotychczas, tyczy się to między innymi udzielania kredytów hipotecznych.

Od czego zależy dobra zdolność kredytowa?

Dobra zdolność kredytowa zależy przede wszystkim od terminowego regulowania swoich zobowiązań finansowych. Tylko wtedy możemy mieć pewność, że banki i inne instytucje finansowe udzielą nam kolejnej pożyczki lub kredytu. W budowaniu historii kredytowej korzystny wpływ ma również wiele innych czynników. Do czynników tych można zaliczyć przede wszystkim takie kwestie jak: brak korzystania z kredytów odnawialnych, brak wnioskowania o kredyty w różnych instytucjach finansowych i w krótkich odstępach czasu, jak również brak posiadania karty kredytowej. Należy także pamiętać w szczególności o tym, aby w razie kłopotów ze spłatą swoich dotychczasowych zobowiązań finansowych próbować rozmawiać z bankiem lub para bankiem, który nam takiego zobowiązania udzielił. Nie należy w takim przypadku unikać kontaktu z wierzycielem, ponieważ w ten sposób możemy jeszcze bardziej pogorszyć swoją sytuację, która i tak jest wystarczająca nieciekawa. Kontaktując się z wierzycielem możemy ustalić indywidualny plan spłaty zaległego zobowiązania.

5 1 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

1 Komentarz
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Izabela L.
Izabela L.
2 lat temu

Ja chętnie bym sprawdziła ile już pożyczek zaciągnęła moja siostra bo nie ma miesiąca by jakiejś nie wzięła a później nie spłaca a później przychodzą listy na mój adres bo zawsze podaje mój a nie swój.