Jak najłatwiej dostać kredyt?

Jak najłatwiej dostać kredyt?

poradnik Warto przeczytać

Wiele osób, które rozważają wzięcie kredytu gotówkowego, samochodowego lub hipotecznego, obawia się, że związane z tym formalności są bardzo skomplikowane. Do tego dochodzi fakt, że banki sprawdzają zdolność kredytową osób wnioskujących o kredyt. Jak uzyskać kredyt w miarę łatwo? Jeśli zadajesz sobie to pytanie, dobrze trafiłeś. Podpowiemy Ci, gdzie i jak możesz najłatwiej uzyskać interesujący Cię kredyt.

Statystyki mówią, że w Polsce działa 29 banków komercyjnych oraz 529 spółdzielczych. Okazuje się, że kredyt gotówkowy lub pożyczkę spłaca aktualnie około 60% Polaków, a około 30% ma kredyt hipoteczny. Faktem jest jednak, że ze względu na pandemię w latach 2020 oraz 2021 niestety u wielu osób spadła zdolność kredytowa. W praktyce oznacza to, że i dostępność kredytów znacznie spadła.

Jakie czynniki wpływają na to, czy dostaniemy kredyt?

Osoby, które ubiegają się o kredyt, powinny mieć świadomość, że na szybkość uzyskania nowych środków mają wpływ następujące czynniki:

 • typ kredytu – łatwiej jest uzyskać kredyt gotówkowy na stosunkowo niewielką kwotę niż kredyt hipoteczny;
 • bank, w którym ubiegasz się o kredyt – zwykle możliwe jest szybsze załatwienie formalności w banku, w którym masz rachunek rozliczeniowy;
 • wysokość kredytu – wyższa kwota oznacza wyższe wymagania ze strony banku;
 • polityka kredytowa banku – warto oczywiście korzystać z różnych promocji bankowych;
 • zdolność kredytowa kredytobiorcy – im bardziej wpisujesz się w model idealnego klienta (dochody, zobowiązana, zawód itd.), tym większe szanse na pozytywną odpowiedź ze strony banku.

Zbuduj dobrą historię kredytową!

Jeśli dotychczas nie miałeś żadnych zobowiązań, jesteś dla banku wielką niewiadomą. Warto przed wnioskowaniem o kredyt hipoteczny postarać się o odpowiednią historię kredytową. Możesz wziąć mały kredyt gotówkowy i spłacić go terminowo. Dobrym rozwiązaniem jest też zakup jakiegoś sprzętu na raty. Pamiętaj, że informacje na temat spłacanych przez Ciebie oraz już ukończonych zobowiązań trafiają do BIK – z tych informacji korzysta bank, zanim przyzna Ci kredyt.

[wbsft type=”Kredyt”]

Budując swoją zdolność kredytową, nie przesadzaj. Wystarczy jedno czy dwa zobowiązania, które będą spłacane terminowo. Jeśli będziesz na raz spłacał kilka kredytów, analitycy bankowi mogą dojść do wniosku, że finansowo nie podołasz następnemu zobowiązaniu. Pamiętaj, że zobowiązania kredytowe musisz spłacać terminowo – tylko tak zbudujesz pozytywną historię.

Bardzo ważna jest zdolność kredytowa!

Po tym, jak złożysz wniosek o kredyt, bank sprawdzi Twoją zdolność kredytową. To, jak wysoką zdolność kredytową musisz mieć, zależy przede wszystkim od tego, jaka kwotę chcesz pożyczysz. Na zdolność kredytową wpływają:

 • Twój dochód – im wyższe są Twoje zarobki, Tym więcej pieniędzy możesz pożyczyć;
 • źródło dochodów – najlepiej oceniane są osoby, które zatrudnione są na umowie o prace na czas nieokreślony. Również inne źródła dochodów brane są przez banki uwagę – ważna jest w tym przypadku regularność pozyskiwanych dochodów;
 • aktualne zobowiązania – preferowane są osoby, które na swoje zobowiązania wydaja maks. połowę zarobionych pieniędzy;
 • liczba domowników – pamiętaj, że im więcej osób na utrzymaniu, tym wyższe są Twoje zobowiązania. Tym samym spada Twoje zdolność kredytowa;
 • wiek kredytobiorcy – młodzi ludzie mają większe szanse na zaciągnięcie zobowiązania na wiele lat.

Kredyt online czy w oddziale banku?

To pytanie warto sobie zadać przed złożeniem wniosku. Sporo zależy od tego, jaki rodzaj kredytu Cię interesuje:

 • kredyt gotówkowy – w tym przypadku chodzi najczęściej o kredyt na stosunkowo niskie kwoty. Banki często organizują promocje na tego typu produkty kredytowe. W tym przypadku warto złożyć wniosek online, wtedy można wszystko załatwić szybciej;
 • kredyt hipoteczny – o ile wniosek musisz złożyć w oddziale banku lub ewentualnie za pośrednictwem doradcy kredytowego, o tyle warto przed wnioskowaniem o kredyt zapoznać się z aktualnymi ofertami na rynku. Może się okazać, że zaoszczędzisz w ten sposób duże kwoty. W miarę możliwości postaraj się o duży wkład własny, aby obniżyć sumę kredytu;
 • kredyt samochodowy – kupując na auto w salonie, możesz od razu ubiegać się o kredyt na miejscu. Jeśli natomiast chcesz zainwestować w auto używane, zapoznaj się z ofertami banków oraz firm pozabankowych. Z pomocą przyjdą Ci internetowe rankingi kredytów samochodowych;
 • kredyt konsolidacyjny – z pomocą takiego kredytu możesz spłacić kilka zobowiązań spłacanych równolegle. Pamiętaj, że również w tym przypadku ważne jest terminowe spłacanie dotychczasowych pożyczek i kredytów. I tym razem warto zapoznać się z ofertami online. Pamiętaj, że wygodna spłata jednego kredytu zamiast kilku niestety wiąże się z wyższymi kosztami całościowymi;
 • kredyt na firmę – warto z pewnością udać się do banku, w którym mamy konto firmowe. Najlepszym rozwiązaniem byłoby skorzystanie z usług instytucji, które kierują swoją ofertę głównie do klientów firmowych;

Kredyt w banku czy w firmie pożyczkowej? Tak naprawdę zależy to od Twoje sytuacji finansowej. Jeśli masz wysoką zdolność kredytową, lepszym rozwiązaniem jest skorzystanie z oferty banku – oznacza to niższe koszty. Zależy Ci na tym, aby szybko otrzymać środki? W takim razie lepszym wyborem może okazać się pożyczka pozabankowa.

Podsumowanie

Ubieganie się o kredyt wcale nie musi być trudne. Z pewnością warto zadbać o odpowiednią historię kredytową. Nawet, jeśli nie jesteś zmuszony do zakupów na raty, rozważ tę możliwość. Zwłaszcza, jeśli planujesz wnioskowanie o kredyt hipoteczny. Chcesz wziąć kredyt na dużą kwotę? Przygotuj się, odkładając odpowiedni wkład własny. Zadbaj również o odpowiednio wysoki dochód, który pozytywnie wpłynie na Twoja zdolność kredytową. Przy wnioskowaniu o jakikolwiek kredyt możesz skorzystać z usługi AIS, która polega na tym, że bank, w którym składasz wniosek o kredyt może uzyskać wgląd do Twojego rachunku bankowego w dowolnej innej instytucji. Tym samym weryfikacja zdolności i wiarygodności kredytowej może być przeprowadzona znacznie szybciej, nie będziesz przykładowo potrzebował żadnych zaświadczeń o Twoich dochodach.

 

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

8 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Kazimierz Kowalski
Kazimierz Kowalski
2 lat temu

Według mnie najłatwiej dostać kredyt lub pożyczkę, udając się do placówki banku. Ja brałem kredyt w Ing bank śląski i wszystko od ręki żeśmy załatwili z pracownikiem banku kredyt był na koncie po 15 minutach. Najlepiej brać kredyt lub pożyczkę w o dziale banku, bo przez internet można nieźle się wpakować.

Dominik Piechowski
Dominik Piechowski
2 lat temu

Najłatwiej dostać kredyt wystarczy pójść do banku. Ja swój kredyt na kwotę 40.000 wziąłem w mBanku i byłem bardzo zadowolony formularz załatwiliśmy w 15 minut. Kasa na koncie była po 15 minutach bardzo byłem zadowolony.

Adam Małysz
Adam Małysz
2 lat temu

Najłatwiej kredyt dostać z internetu. Ja sam brałem z internetu kredyt wiele osób wolą z polskich banków. Ponieważ boją się, że dadzą się oszukać w internecie. Też tak miałem, że bałem się, że mnie chcą oszukać, ale na szczęście wszystko było dobrze.

Krystian Zimny
Krystian Zimny
2 lat temu

Kredyt można w dzisiejszych czasach dostać od ręki. Ja sam biorę w placówkach banku lub przez internet zawsze warto przeczytać dokładnie umowę, żeby nie zostać oszukanym przez internet, bo banki nie oszukują.

Piotr Kitowski
Piotr Kitowski
2 lat temu

Ja to kredyt, jak chce to idę do banku i już. Ale brałem też przez internet i też byłem zadowolony najważniejsze, żeby zawsze czytać pisma, które dają nam do podpisania, bo łatwo można się wkopać i potem będą problemy.

Piotr Kitowski
Piotr Kitowski
2 lat temu

Ja to kredyt, jak chce to idę do banku i już. Ale brałem też przez internet i też byłem zadowolony najważniejsze, żeby zawsze czytać pisma, które dają nam do podpisania, bo łatwo można się wkopać i potem będą problemy.

Kacper Murawski
Kacper Murawski
2 lat temu

Najłatwiej kredyt jest dostać, biorąc kredyt przez internet. Ja to zawsze biorę kredyt w banku przez internet się boję, że mogę bardzo zostać oszukanym. Tym bardziej że znam takie przypadki.

Marcin Kikut
Marcin Kikut
2 lat temu

W dzisiejszym czasie łatwo jest dostać kredyt. Zawsze można albo udać się do banku lub wziąć przez internet. Zawsze przez internet jak się bierze to trzeba bardzo uważać, bo oszuści polują.