Jak dbać o bezpieczeństwo w świecie finansów online?

Jak dbać o bezpieczeństwo w świecie finansów online?

Artykuł miesiąca poradnik

Coraz więcej poważnych spraw można załatwić przez Internet. Choćby PIT można wysłać jednym kliknięciem. Nie trzeba chodzić osobiście do urzędów czy banków, co dla wielu osób jest ogromną zaletą. Jednak wciąż są osoby, które wolą udać się osobiście, bo nie ufają nowym technologiom. Niestety w obecnych czasach nawet najbardziej obeznane z Internetem osoby, mogą paść ofiarą oszustwa. Jak się chronić w świecie finansów online?

Program antywirusowy jest obowiązkowy

Jaki program ściągamy i instalujemy jako pierwszy na nowym urządzeniu elektronicznym? Poprawna odpowiedź to: program antywirusowy. Choć może nam się wydawać, że korzystamy z Internetu w bezpieczny sposób, to wcale tak nie jest. Wyskakujące okienka, reklamy, w które klikamy, a nawet maile, mogą zawierać różne wirusy. W najgorszym przypadku, taki wirus przejmie nasze dane, w tym loginy i hasła. Dlatego też nie warto ryzykować. Wiele programów antywirusowych oferuje ochronę antywirusową, ale też ostrzega przed podejrzeniem oszustwa lub niezabezpieczonym połączeniem, podczas którego ktoś zobaczy nasze dane. Warto pamiętać, aby pobrać taki program nie tylko na komputer, ale i na smartfon czy tablet, jeśli z nich korzystamy.

zarejestruj się teraz

Szyfrowane połączenie — co to jest i jak sprawdzić, czy nasze dane są chronione?

Osoby, które korzystają z bankowości elektronicznej, składania wniosków o pożyczki online czy sklepów internetowych z pewnością nie raz widziały w oknie przeglądarki symbol kłódki przy adresie witryny. Czasami sam adres strony zaczyna się od skrótu: https. Takie oznaczenia potwierdzają, że połączenie jest szyfrowane, a co za tym idzie bezpieczne. Nigdy nie powinniśmy podawać żadnych danych osobowych, a tym bardziej finansowych, jeśli strona internetowa nie jest oznaczona jako szyfrowana.

Takie strony mają wyższe zabezpieczenia i chronią nasze dane. Nawet jeśli podany np. adres do wysyłki zakupionego towaru i zapłacimy online, to nasze dane będą z najwyższą starannością chronione. Można z nich spokojnie korzystać bez obaw, że nasze dane wyciekną do sieci.

Nie wierz w super oferty i wygrane w sieci

Codziennie dostajemy po kilka e-maili pośpieszających nas, aby odebrać wygraną. Ale czy my w ogóle braliśmy udział w jakiejś loterii, czy w konkursie online? Właśnie. Zanim klikniemy taką wiadomość zastanówmy się, czy to nie oszustwo. Większość programów pocztowych od razu oznacza takie wiadomości jako SPAM. I nie bez powodu. Są zbyt idealne, aby były prawdziwe.

Na niektórych stronach wyskakują też okienka z tekstem np. „Potwierdź dzisiaj wygraną”. Po kliknięciu należy podać dane adresowe i inne informacje umożliwiające odbiór nagrody. Ale jakiej nagrody? Takiej, której nigdy nie otrzymasz, bo ktoś w ten sposób chciał tylko wyłudzić dane osobowe.

A co zrobić, jeśli bierzemy udział w różnych konkursach i naprawdę liczymy na wygraną? Zanim klikniemy jakikolwiek link w e-mailu, sprawdźmy kto jest nadawcą wiadomości. Jeżeli jest to firma, która ogłaszała konkurs, wtedy możemy mieć pewność, że faktycznie coś wygraliśmy. Ale jeśli adres e-mail zupełnie nie przypominam nam firmowej wiadomości ani też nie wiemy, jakiej wygranej dotyczy, lepiej nie wchodzić w taką wiadomość.

Dobre hasło — najlepsza ochrona danych

Jednakowo logując się do bankowości elektronicznej czy swojego konta w social mediach, musimy podać hasło. Nigdy nie powinno ono być łatwe i szybkie do skojarzenia z naszą osobą. Przykładowo mając na imię Maria, nie powinniśmy ustawiać hasła na słowo: Maria. Również hasła liczbowe jak: 12345, są bardzo przewidywalne. Gdy wymyślamy hasło musi być ono dla nas łatwe do zapamiętania, ale trudno do odgadnięcia dla innej osoby. Nawet tej, która nas zna.

Nie dzielmy się też z nikim naszymi hasłami. A jeżeli mamy wspólne konto, ustawmy z drugą osobą takie hasło, aby było ono oczywiste dla obojga, ale nie było kalką, któregoś z naszych osobistych haseł do innej strony. Pamiętajmy też, aby nie zapisywać haseł. Czy to na stronach internetowych, czy w aplikacjach, z których korzystamy.  Ani nawet na kartce papieru. Jeżeli mamy naprawdę słabą pamięć lub dużo haseł, możemy je zapisać i schować w najmniej oczywistym miejscu. Nie kładźmy takiej kartki na biurku, pod komputerem czy do szuflady. Tam każdy będzie jej szukał.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

4 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Sebastian Kopczyński
Sebastian Kopczyński
2 lat temu

Ja to zawsze swoje finanse mam w aplikacji banku. Wiele osób woli mieć kasę online, a potem mają poważne problemy ja nigdy nawet nie pomyślałem, żeby moja gotówka była online zachęcam do korzystania z aplikacji banków

Paweł Lemieszek
Paweł Lemieszek
2 lat temu

Ja to jak już korzystam z gotówki online to jestem bardzo dobrze zabezpieczony. Wiele mam podanych kodów do banków. Wiele osób często operują gotówka przez internet, a potem mają poważne problemy.

Patryk Dobrot
2 lat temu

Trzeba bardzo mocno uważać w internecie. O swoje finanse, dlatego że jest naprawdę bardzo dużo oszustów, którzy czekają tylko na nasze błędy mogą zabrać nam całą kasę.

Piotr P
Piotr P
2 lat temu

Zawsze warto mieć ustawione bardzo mocne hasła. Ponieważ trudniej będzie przestępca wyłudzić nasze dane i zabrać nam nasze oszczędności w internecie w świecie finansów trzeba bardzo uważać.