Ile kosztuje test na COVID?

poradnik

Pandemia koronawirusa zabiera prawdziwie śmiercionośne żniwo. Z dnia na dzień liczba zakażony w praktycznie każdym europejskim kraju rośnie o około 100 tysięcy nowych przypadków, a co więcej, rośnie również liczba zgonów. Nie da się ukryć, że tego typu pandemia na dobre zmieniła styl życia i rzeczywistość w jakiej przyszło nam egzystować. Wielu z nas z pewnością ciężko zaakceptować nowe warunki, a także niezwykle surowe restrykcje jakie zostały wprowadzone.

Niemniej jednak warto również zdać sobie sprawę z tego, że rządy wielu państw zdecydowały się na takie, a nie inne rozwiązanie, mając na uwadze przede wszystkim ochronę zdrowia i życia swoich obywateli. Wiele osób zdecydowało się również na przyjęcie szczepionki i chociaż posiadają one Unijny Certyfikat Covid, to w wielu wypadkach nie jest on już wystarczający. Często by podróżować za granicę, wciąż trzeba będzie okazać się negatywnym wynikiem testu na koronawirusa. Co więcej, osoby, które do tej pory nie podjęły jeszcze decyzji o zaszczepieniu się, muszą takimi testami okazywać się nawet przy korzystaniu z niektórych miejsc użyteczności publicznej. Warto wiedzieć więc, jakie mamy rodzaje testów na koronawirusa, a także ile przyjdzie nam za nie zapłacić.

Jakie są rodzaje testów na Covid?

  • Pojawiające się z dnia na dzień nowe warianty i mutacje koronawirusa napawają wszystkich strachem i pozbawiają nadziei na szybkie i skuteczne zażegnanie problemu jakim jest pandemia. W związku z tym, że coraz częściej kraje do których podróżujemy, a także niektóre lokalne gastronomiczne czy nawet inne miejsca użyteczności publicznej wymagają wylegitymowania się negatywnym wynikiem testu na koronawirusa, warto zapoznać się z tym, jakie mamy ich rodzaje. Tak więc można wykonać:
  • szybki test antygenowy- jest to jeden z najszybszych rodzajów testów, gdzie na wynik czeka się około 20 minut. Test ten podobnie jak inny jest realizowany przy pomocy analizowania wydzieliny z nosa i gardła. Wymagany jest on głównie do podróży pomiędzy krajami europejskimi, a także można go okazać w miejscach użyteczności publicznej, które tego wymagają.
  • test genetyczny przesiewowy- czyli dobrze nam znany test PCR. Jest on bardziej zaawansowanym rodzajem badania, na którego wyniki zwykle trzeba czekać od godziny do nawet dwóch. Obecnie test ten jest wymagany podczas podróży i powrotów do krajów spoza strefy Schengen, a także w przypadku krajów europejskich, które znalazły się na liście wysokiego ryzyka.
  • test genetyczny RT-PCR- to jeszcze bardziej zaawansowany rodzaj testu, na którego wyniki należy oczekiwać nawet do 3 godzin. Jak do tej pory żadne z państw nie stawia przed obywatelami wymogu posiadania tego rodzaju testu, jednak w czasie przekraczania granicy jest on akceptowany podobnie jak pozostałe dwa, wyżej wymienione rodzaje.
  • test na przeciwciała- jest to test, który zaleca się wykonanie osobom, które zakażenie koronawirusem mają już za sobą. Dzięki temu testowi będą mogli poznać, jaka ilość przeciwciał do walki z tym patogenem została wytworzona w ich organizmie.

Ile kosztuje test na Covid?

Niestety, ale testy na Covid nie są finansowane z Narodowego Funduszu Zdrowia i każdy, kto zdecyduje się wykonać jeden, z wyżej wymienionych rodzajów testów, będzie musiał pokryć jego koszty z własnej kieszeni. W związku z tym, warto wiedzieć, jak średnio przedstawiają się ceny testów na koronawirusa w naszym kraju. Otóż:

  • szybki test antygenowy jest bez wątpienia jednym z najtańszych rodzajów testów na koronawirusa. Za jego wykonanie zwykle trzeba będzie zapłacić około 150 złotych.
  • test na przeciwciała- jest to najtańszy z możliwych do wykonania testów na koronawirusa. Średnia cena tego testu w naszym kraju oscyluje w granicach 120 złotych.
  • test genetyczny przesiewowy, czyli test PCR- niestety, ale wykonanie tego testu jest dość kosztowne. Średnia cena w naszym kraju za test genetyczny przesiewowy wacha się w granicach 237 złotych.
  • test genetyczny RT-PCR- to bez wątpienia najdroższy z możliwych testów, jakie są do wykonania. Jego cena oscyluje w granicach 420 złotych.

 

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

1 Komentarz
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Izabela L.
Izabela L.
2 lat temu

A dajcie spokój pamiętam jak mój chłopak musiał robić test bo wyjeżdżał do Niemiec, to pod szpitalem wołali prawie 500zl ale na szczęście znalazł tańsze miejsce i prywatnie trochę ponad 200 i wyniki były tego samego dnia a w tym drugim miejscu kazali bodajże czekać tydzień.