Ile kosztuje prawo jazdy

Ile kosztuje prawo jazdy?

Aktualności

Uprawnienia do prowadzenia pojazdów mechanicznych, a w szczególności samochodów osobowych to jedno z najczęściej wybieranych uprawnień wśród Polaków. Jak dobrze wiadomo, prawo jazdy przydaje się praktycznie każdego dnia, czy to podczas dojazdów do pracy, weekendowej wycieczki za miastem czy wypadzie na zakupy. To również jeden z tych egzaminów, którego odsetek odrzuceń jest największy. Ile kosztuje kurs oraz egzamin na prawo jazdy? W jaki sposób przygotować się do egzaminu, by uzyskać pozwolenie na jazdę? Sprawdzamy.

Kurs teoretyczny i praktyczny na prawo jazdy – ile kosztuje

Osoby, które planują w najbliższym roku zapisać się na kurs prawa jazdy, muszą liczyć się z relatywnie sporym wydatkiem. W zależności od regionu, renomy szkoły, a także wybranego pakietu, całkowity kurs zawierający w sobie część teoretyczną oraz część praktyczną może kosztować od 1600 do nawet 2900 złotych. Standardowy kurs na prawo jazdy w swojej ofercie proponuje kursantowi 30 godzin lekcji teoretycznych oraz 30 godzin lekcji praktycznych. Zaliczenie całego kursu jest uwarunkowane obecnością podczas wszystkich zajęć. Kurs teoretyczny to niezwykle istotna część całego cyklu szkolenia, który zapoznaje nas z podstawowymi zagadnieniami związanymi z kierowaniem pojazdów, zasadami ruchu drogowego, a także podstawowymi regułami związanymi z bezpieczeństwem na drodze. Każda z 30 godzin trwa 45 minut, a po zaliczeniu ich wszystkich kursant musi odbyć wewnętrzny egzamin, który potwierdza nabyte dotychczas kompetencje. Po zakończeniu części teoretycznej kursant musi zaliczyć 30 godzin zegarowych zajęć praktycznych. To jazda dobrze znaną „eLką”, która przygotowuje nas nie tylko do egzaminu, ale do samodzielnego poruszania się samochodem. Cena za kurs na prawo jazdy konsekwentnie wzrasta każdego roku, a do przystąpienia do egzaminu musimy ponieść jeszcze dodatkowe koszty. Jakie dokładnie? Koszt obowiązkowego badania lekarskiego wynosi od 180 do 200 złotych, a sama wizyta obejmuje badanie wzroku, weryfikację naszego stanu psychicznego oraz wywiad upoważniający nas do prowadzenia samochodu.

Egzamin teoretyczny na prawo jazdy – ile kosztuje

Gdy formalności związane z przygotowaniem do egzaminu państwowego są za nami, pora zająć się kolejnym elementem, jakim jest zaliczenie pierwszej części egzaminu – części teoretycznej. W tym przypadku cena za egzamin jest z góry ustalona i wynosi dokładnie tyle samo w całej Polsce. Koszt takiego egzaminu wynosi 30 złotych za jednorazowe przystąpienie do niego. W przeciwieństwie do egzaminu teoretycznego sprzed kilkunastu lat, w dzisiejszych czasach niezbędne jest solidne przygotowanie się do tej części. Na kandydata czeka ponad 2 tysiące pytań, spośród których my otrzymamy jedynie 20 pytań. 10 pytań jest wartych 3 punkty, 6 pytań 2 punkty, natomiast ostatnie 4 pytania umożliwiają uzyskania jednego punktu. Ile punktów musimy zdobyć, by zaliczyć egzamin teoretyczny? Na 74 możliwych do zdobycia punktów egzaminowany musi uzyskać przynajmniej 68 punktów. W przypadku niezaliczenia egzaminu jest możliwość ponownego przystąpienia w nieograniczonej ilości. Każdy następny egzamin to także koszt 30 złotych.

Egzamin praktyczny na prawo jazdy – ile kosztuje

Po zaliczeniu egzaminu teoretycznego, przychodzi czas na prawdziwe wyzwanie – egzamin praktyczny, czyli jazdę egzaminacyjną w samochodzie, podczas której egzaminator weryfikuje nasza umiejętności i na podstawie kilkunastu manewrów ocenia, czy jesteśmy na tyle kompetentni, by uzyskać pozwolenie na prowadzenie samochodu. W przypadku egzaminu praktycznego podobnie jak w przypadku części teoretycznej cena jest jednorodna na terenie całej Polski i wynosi 140 złotych. W przypadku oblania egzaminu możemy do niego podejść ponownie, wykupując go za 140 złotych. Dobra wiadomość to fakt możliwości przystąpienia do egzaminu dowolną ilość razy. Jeśli chcemy podszlifować nasz warsztat, możemy wykupić dodatkowe jazdy, za które jednak przyjdzie nam również zapłacić, w zależności od szkoły jazdy, od 50 do nawet 90 złotych za jedną godzinę zegarową.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

2 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Izabela L.
Izabela L.
2 lat temu

Zapisanie się na prawo jazdy to spory koszt, ja z jednej strony chciała bym się zapisać ale się boję tego że pytania będę zdawać w nieskończoność że nawet jeśli będę znała odpowiedź to stres mnie zje i cała robota pójdzie gdzieś.

Elzbieta
Elzbieta
2 lat temu
Reply to  Izabela L.

Na chwile obecna odpusc sobie niepewny zamiar na kurs prawa jazdy. Wyobraz sobie, ze jadac na trasie z mnostwem samochodow , nagle dopada Cie stres ( o ktorym pisalas ) dodatkowy strach co robic? uniemozliwi Ci podjecia racjonalnej decyzji i co najwazniejsze— szybkiej . A od zlej decyzji na drodze objawiaja sie zle konsekwencje a nawet doprowadzenie do tragedii. Pomysl o kursie za jakis czas, kiedy uda Ci sie uporac z emocjami. Egzamin teoretyczny i praktyczny jest do zdania , trzeba sie tylko pouczyc