Gdy stracisz dokumenty, karty, telefon...

Gdy stracisz dokumenty, karty, telefon…

Prasówki

Trzeba działać natychmiast, gdy tylko zauważymy brak tych rzeczy. Wtedy mamy szansę zminimalizować ewentualne straty finansowe i uniknąć wielu nieprzyjemności.

Dowód osobisty i paszport

Zgubę dowodu zastrzegamy na stronie: www.dokumentyzastrzezone.pl. Wtedy nikt nie posłuży się nim w żadnym banku, np. by wyłudzić kredyt. Utratę można osobiście zgłosić w banku, w którym mamy rachunek lub w innym, który daje taką możliwość nie tylko swoim klientom (lista na: dokumentyzastrzezone.p1).

Utratę dowodu można też zgłosić na: wvvw.gov.pliweb/gov/uslugidlaobywatela. Za pomocą tej strony możemy również zawiesić (na 14 dni) i cofnąć zawieszenie e-dowodu, gdy dokument się odnajdzie.

Idziemy na policję. Warto to zrobić, nawet jeśli nie jesteśmy pewni, czy dowód skradziono. Nieuczciwy znalazca także może się nim posłużyć i np. założyć firmę. Funkcjonariusz wyda nam zaświadczenie z datą, potrzebne, no. do wyrobienia nowego dokumentu.

W wydziale ewidencji ludności w gminie też zgłaszamy utratę dowodu i wypełniamy wniosek o wydanie nowego, Gdy zgubimy dowód podczas wyjazdu robimy to w miejscowym urzędzie gminy.

W przypadku utraty paszportu warto zastrzec go na stronie: www.dokumentyzastrzezone.pl lub w banku. Utratę zgłaszamy też na policji i w wydziale paszportowym – tym, który wydał dokument lub w najbliższym.

Za granicą o utracie dowodu lub paszportu informujemy na komisariacie lokalnej policji. Udajemy się również do konsulatu lub ambasady, by wyrobić dokument tymczasowy.

Dokumenty kierowcy

Przy zaginięciu prawa jazdy też zastrzegamy dokument w banku lub przez internet. Idziemy do wydziału komunikacji, który wydał prawo jazdy, by wyrobić wtórnik. Do czasu jego otrzymania nie wolno prowadzić auta, nawet gdy mamy zaświadczenie z policji o kradzieży.

Utratę dowodu rejestracyjnego auta zgłaszamy w wydziale komunikacji i wstępujemy o wtórnik. Dostaniemy zaświadczenie, które będzie nam służyć do chwili otrzymania tego dokumentu, jeśli podejrzewamy kradzież, powiadamiamy dodatkowo policję.

Za granicą utratę dokumentów zgłaszamy lokalnej policji. Wyda ona zaświadczenie, które umożliwi powrót.

Karty bankowe

Zastrzegamy kartę. zablokować (bezpłatnie) wszelkie operacje. Zrobimy to, dzwoniąc na infolinię banku lub za pomocą bankowości internetowej. Drugą możliwość oferuje wiele banków, ale nie wszystkie.

Infolinia Związku Banków Polskich też umożliwia zastrzeżenie karty. Dzwoniąc pod numer 828 828 828 (za granicą dodajemy prefiks 448). podamy portalowi głosowemu nazwę naszego banku (lub jej skrót). Tak skontaktujemy się z około 30 bankami i instytucjami kredytowymi.

W oddziale naszego banku też możemy zgłosić zgubę, ale tu zawsze wymagany, jest dowód osobisty.

Jesteśmy odpowiedzialni za transakcje dokonane kartą od momentu jej zgubienia do zastrzeżenia do kwoty 50 euro.

Utrata ważnych aktów i paragonów

Zagubione akty notarialne odzyskamy w kancelarii notarialnej, w której przeprowadzony był zapis. Notariusz wyda nam wypisy aktów za opłatą po 6 zł za stronę.

Paragon lub fakturę (potrzebną np. do rocznego rozliczenia PIT) odzyskamy na Podstawie potwierdzenia przelewu konta, a nawet powołując się na świadczenie zakupów.

Telefon komórkowy
Włączamy aplikację, jeśli je wcześniej zainstalowaliśmy, umożliwiające lokalizację telefonu i wydanych. Wymagają one jednak włączonego GPS i transferu danych. Pamiętajmy, że aplikacja Menadżer pozwala też na zablokowanie telefonu z poziomu innego urządzenia np. tabletu.

Natychmiast blokujemy kartę SIM. W tym celu kontaktujemy się z operatorem za pomocą jego strony www lub idziemy do salonu sieci.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

3 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Karol z Warszawy
Karol z Warszawy
2 lat temu

Gdy cokolwiek straci się na przykład telefon wtedy trzeba jak najszybciej zgłosić na policję. Mnie samemu ukradli telefon, a w nim wszystko miałem nawet kody do banku na szczęście policja szybko znalazła mój telefon.

Mikołaj Białach
Mikołaj Białach
2 lat temu

Zawsze gdy coś się zgubi. To najważniejsze nie panikować trzeba na początku poszukać może się włożyło do innej kieszeni. Jeśli jednak się nie znajdzie wtedy trzeba zgłosić na policję.

Karol Krawczyk
Karol Krawczyk
2 lat temu

Ja to kilka razy zgubiłem mój telefon, ale zawsze znajdowałem. Często w domku go gubiłem raz zostawiłem restauracje, ale znam ludzi, którzy zamiast w kieszeni spodni to mają w kurtce i wtedy wylatuje.