Fundusz pożyczkowy. Czym jest i jak uzyskać z niego Pożyczkę?

Fundusz pożyczkowy. Czym jest i jak uzyskać z niego Pożyczkę?

poradnik Promocja i polecane

Fundusze pożyczkowe spełniają kilka ról, główną z nich jest udzielanie finansowania mikro, małym a także średnim przedsiębiorcom, którzy prowadzą działalność gospodarczą. Pełnią one alternatywne źródło pozyskiwania funduszy dla przedsiębiorców, którzy nie posiadają jeszcze zdolności kredytowej, więc nie mają możliwości skorzystania z ofert banków.

Fundusze pożyczkowe

W Polsce fundusze pożyczkowe pojawiły się początkiem 90 lat. Pierwotnie obejmowały tylko lokalne przedsiębiorstwa, jednak teraz struktura ich się rozrosła. Obecnie fundusze pożyczkowe obejmują teren całego kraju.

 

Czym jest fundusz pożyczkowy?

 

Fundusz pożyczkowy to pozabankowa instytucja stanowiąca źródło finansowania startupów, mikro i średnich firm, organizacji pozarządowych i innych podmiotów, które prowadzą gospodarczą działalność. Stanowią one wsparcie finansowe dla przedsiębiorców niemających możliwości skorzystania z ofert bankowych. Fundusze pożyczkowe działają przede wszystkim zgodnie z kodeksem cywilnym oraz kodeksem spółek handlowych.

 

Działanie funduszu pożyczkowego

 

Fundusze pożyczkowe działają na bardzo prostych zasadach.

  • Przedsiębiorca uzyskuje określoną kwotę finansowania od funduszu pożyczkowego na podstawie umowy pożyczki. Pożyczkobiorca ma obowiązek spłaty zaciągniętego długu wraz z odsetkami zawartymi w umowie w ustalonym terminie.
  • Zarobek funduszu pożyczkowego stanowią odsetki od wypłaconych pożyczek.
  • Warunki finansowania, które są ustalane przez pożyczkodawcę są elastyczne, bardzo korzystne oraz dopasowane do możliwości finansowych przedsiębiorców. Jest to istotne przede wszystkim dla startupów.

 

Jakie są rodzaje funduszy pożyczkowych?

 

Istnieje wiele funduszy pożyczkowych na obszarze całego kraju. Funkcjonują one pod różnymi formami prawnymi i dysponują różnymi możliwościami finansowymi. Najczęściej ich działanie jest w ramach województwa, ale również istnieją krajowe i europejskie fundusze, przypisane są one danym branżom oraz firmom. W Polskim Związku Funduszy Pożyczkowych jest 57 podmiotów, które zajmują się udzielaniem wsparcia kapitałowego mikro, małym i średnim firmom. Należą do nich między innymi:

  • Agencja Rozwoju Lokalnego S.A.,
  • Fundacja Rozwoju Śląska,
  • Małopolska Agencja Rozwoju Regionalnego S.A,
  • Pomorski Fundusz Pożyczkowy sp. z o.o.,
  • Mazowiecki Regionalny Fundusz Pożyczkowy,
  • Łódzka Agencja Rozwoju Regionalnego S.A.,
  • Krajowe Stowarzyszenie Wspierania Przedsiębiorczości,

Każde województwo posiada indywidualne programy wsparcia, które dedykowane są przedsiębiorcom potrzebującym finansowej pomocy na rozwój działalności.

 

Kto ma możliwość skorzystania z pomocy funduszu pożyczkowego?

 

Pomoc z funduszu pożyczkowego mogą uzyskać organizacje pozarządowe takie jak kluby sportowe, fundacje czy stowarzyszenia oraz właściciele mikro, małych i średnich przedsiębiorstw, którzy potrzebują finansowego wsparcia na rozpoczęcie bądź rozwój działalności a nie mogą skorzystać z ofert komercyjnych banków, ponieważ nie spełniają wymogów proceduralnych.

Fundusz pożyczkowy jest bardzo korzystną alternatywną formą finansowania dla firm, które są dopiero na początku swojej działalności biznesowej. Na uwagę zasługuje fakt, że fundusz pożyczkowy poprzez udzielenie pożyczki pomaga przedsiębiorcą tworzyć dobrą historię kredytową, aby w przyszłości mogli skorzystać z kapitału systemu bankowego.

Jakie są warunki finansowania?

Fundusze pożyczkowe nie mają dużych wymagań w zakresie kredytowej zdolności wobec przedsiębiorców starających się o pożyczkę jednak firmy te muszą spełniać określone warunki, które są kluczowy przy podejmowaniu decyzji:

  1. Siedziba firmy musi się znajdować na obszarze województwa, w którym działa dany fundusz.
  2. Przedsiębiorstwo musi istnieć minimum 3 miesiące na rynku, chyba, że pomoc dedykowana jest startupom.
  3. Przedsiębiorstwo musi posiadać zdolność do spłaty zadłużenia, którą musi udokumentować przygotowaną przez siebie strategię rozwoju firmy. Przedsiębiorstwa, które działają w sektorze zbrojeniowym bądź przemysłowym, szkodliwym dla środowiska nie mogą liczyć na pożyczkę z funduszu pożyczkowego.

 

Żeby otrzymać finansową pomoc od funduszu pożyczkowego, pożyczkobiorca musi spełniać warunki opisane powyżej. Następnie przedsiębiorca musi skompletować potrzebą dokumentację i wypełnienie wniosku. Najczęściej w formie załączników wymagane jest dostarczenie oświadczenia majątkowego, strategii rozwoju firmy i opisu inwestycji, na którą mają zostać przeznaczone uzyskane środki.

 

Koszty pożyczki z funduszu pożyczkowego

Firma ubiegająca się o pożyczkę musi mieć świadomość, że fundusze najczęściej wymagają wkładu własnego, który wynosi około 20% wartości całej inwestycji. Koszty zadłużenia są różne w zależności od funduszu pożyczkowego i ustala się je na podstawie finansowych możliwości przedsiębiorstwa bądź instytucji wnioskującej o pożyczkę – fundusz rozpatruje ekonomiczną sytuację firmy, jej staż, okres pożyczki oraz zabezpieczenia jakie mogą zostać zawarte w umowie.

Koszt finansowania składa się z prowizji, oprocentowania pożyczki oraz dodatkowych opłat np.: opłaty przygotowawczej bądź opłaty za rozpatrzenie wniosku.

Fundusze pożyczkowe zazwyczaj udostępniają na swoich stronach internetowych kalkulatory pożyczkowe, które dają możliwość obliczenia całkowitego kosztu zadłużenia.

Na przykład przedsiębiorca korzystający z finansowania z Funduszu Regionu Wałbrzyskiego przy pożyczce wynoszącej 20 000,00 zł na okres 36 miesięcy poniesie koszty wynoszące 1 848,38 zł.

 

Wady i zalety funduszu pożyczkowego

 

Każda dostępna na rynku pożyczka czy kredyt ma plusy i minusy. Te, które mają niewielkie wymagania względem pożyczkobiorcy mają wysokie koszty, inne z niskim RRSO nie są dostępne dla wszystkich przedsiębiorstw, a jeszcze inne w zamian za wysoką kwotę pożyczki wymagają dostarczenia bardzo rozbudowanej dokumentacji. Fundusz pożyczkowy również posiada wady i zalety, przedsiębiorca decydujący się na zaciągnięcie pożyczki powinien się im przyjrzeć i zadecydować czy ten rodzaj finansowania będzie dla niego odpowiedni.

 

Zalety:

  • Kwota pożyczki sięgająca nawet 500 000,00 złotych,
  • Możliwość otrzymania finansowania potrzebnego do rozwoju przedsiębiorstwa,
  • Źródło finansowania dla startupów,
  • Warunki stawiane pożyczkobiorcom mniej wymagające niż w banku

Wady:

  • Minimum 20% wkładu własnego,
  • Skomplikowana procedura z dużą liczbą dokumentów,
  • Pożyczki udzielane są tylko w wyznaczonym czasie naboru wniosków

 

Przydatne informacje:

  1. Fundusz pożyczkowy to alternatywne źródło finansowej pomocy dla mikro, małych i średnich przedsiębiorstw, które nie mają możliwości uzyskania finansowania w banku komercyjnym.
  2. W funduszu pożyczkowym o finansowanie ubiegać się mogą przedsiębiorcy oraz organizacje pozarządowe.
  3. Zatrudnienie w firmie ubiegającej się o pożyczkę nie może przekraczać 50 pracowników, a firma musi istnieć co najmniej 3 miesiące.
  4. Każde z województw ma indywidualne programy pomocowe dla firm, które potrzebują wsparcia finansowego.

 

Pytania:

  1. Czy, aby otrzymać finansowanie z funduszu pożyczkowego muszę posiadać wkład własny?

Tak, fundusze pożyczkowe wymagają wkładu własnego minimum 20% wartości finansowania.

  1. Jaką najwyższą kwotę finansowania udziela fundusz pożyczkowy?

Każdy z funduszy ma inny kapitał, jednak najwyższe finansowanie wynosi 500 000,00 zł

  1. Czy wniosek o finansowanie można złożyć w każdej chwili w wybranym funduszu?

Nie, ogłaszane są konkretne terminy, podczas których przedsiębiorcy mogą złożyć wnioski.

 

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

10 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
trackback

[…] Zobacz również Fundusz pożyczkowy. Czym jest i jak uzyskać z niego Pożyczkę? […]

trackback

[…] Zobacz również Fundusz pożyczkowy. Czym jest i jak uzyskać z niego Pożyczkę? […]

trackback

[…] Zobacz również Fundusz pożyczkowy. Czym jest i jak uzyskać z niego Pożyczkę? […]

trackback

[…] Zobacz również Fundusz pożyczkowy. Czym jest i jak uzyskać z niego Pożyczkę? […]

trackback

[…] Zobacz również Fundusz pożyczkowy. Czym jest i jak uzyskać z niego Pożyczkę? […]

Dawid Białkowski
Dawid Białkowski
2 lat temu

Bardzo łatwo jest zaciągnąć kredyt przez fundusz. Ja sam o tym coś wiem, bo sam tak robiłem wiele razy brałem kredyt przez fundusz i jestem zadowolony. Znam sporo, które tak jak ja brały kredyty.

Michał z Poznania.
Michał z Poznania.
2 lat temu

Z funduszu pożyczkowego korzysta bardzo wiele osób. Ja sam skorzystałem i byłem bardzo zadowolony. Fundusz pożyczkowy często pomaga ludziom. Warto skorzystać z funduszu pożyczkowego.

kochana
kochana
2 lat temu

Widzę, ze faktycznie fundusz pożyczkowy to super sprawa. Może sama tego spróbuje? Faktycznie polecacie? Nie ma żadnych ukrytych haczyków?

olek
olek
2 lat temu

Moim zdaniem warto! Sam korzystałem i powiem Wam szczerze, że nie żałuję. Polecam z całego serca!

mama
mama
2 lat temu

Coraz więcej jest takich firm, które chcą pomagać ludzom. W sumie to się z tego cieszę może faktycznie warto spróbować?