Finanse, Bankowość, Internet, Usługi internetowe

Finanse, Bankowość, Internet, Usługi internetowe

Aktualności Warto przeczytać

Retoryka bankowości porozmawiaj z sukcesem. Najważniejsze podczas rozmowy z bankierem jest zachowanie zimnej krwi, ponieważ to od zrozumienia tego co on mówi zależy to czy uzyskasz dobry kredyt, fundusz, itp. Dobrze to obrazuje sytuacja lekcji języka obcego, początkowo nic nie rozumiesz, ale gdy poznajesz słownictwo, gramatykę i specyfikę tego języka, zaczynasz czerpać z tego przyjemność i masz pewność, że nic nie umyka Twojej uwadze.

Zwróć uwagę na RRSO, NRB, ROR, PIN, różne karty oraz ciągi cyfr które mówią o prawidłowości realizacji umów w banku.

W przypadku kredytu jest to bardzo ważna kwestia. Bankier musi Cię poinformować jakie jest RRSO kredytu, czyli ile wynosi jego rzeczywista roczna wartość (stopa oprocentowania), nie tylko to co otrzymasz, ale też raty plus prowizje, marze, ubezpieczenia. Całość zostanie Tobie podana w % procentach. RRSO jest istotne, ponieważ określa ono ile damy bankowi za to, że coś od niego pożyczymy. Bez znajomości rzeczywistej rocznej stopy oprocentowania można nie oszacować swojej pożyczki.

Jeszcze istotniejszym elementem, w którym spotkasz się z bankierem, jest moment podjęcia pracy. Wówczas musisz podjąć decyzję, w którym banku chcesz mieć rachunek oszczędnościowo – rozliczeniowy, w skrócie ROR. Bankier może określić go mianem konta osobistego czy rachunku osobistego. Nadany zostanie Tobie osobisty numer rachunku bankowego, w skrócie NRB. Ważne żeby ilość liczb się zgadzała, jest to 26 cyfr. Mają one określony format: suma kontrolna, numer rozliczeniowy banku, numer naszego rachunku. Takie rzeczy warto sprawdzić przy bankierze, dopytać się czy dobrze się wszystko zrozumiało.

Aby sprawnie obsługiwać rachunek bankowy, musisz posiadać kartę bankomatową i kod PIN. Zazwyczaj bankier sam zaproponuje Tobie kartę i wyjaśni, że PIN nadasz sam w domu, najczęściej za pomocą strony internetowej banku. Składa się on z ciągu czterech cyfr, najlepiej łatwy, wiadomy tylko dla nas, np. kojarzący się z czymś co wiemy tylko my. Jeżeli pieniądze będą wpływały regularnie, to bankier za parę miesięcy zapyta, czy chcemy otrzymać kartę debetową. Taką kartę wykorzystuje się do zakupienia czegoś, jeśli nie mamy akurat nic na koncie, czyli mamy saldo ujemne, czyli wypłacamy więcej niż zarabiamy. Jeżeli mamy regularne wpływy na rachunek osobisty, to karta debetowa umożliwi zakup do trzykrotności comiesięcznych wpływów. Jest to zarazem korzystne dla klienta, jak i jest zabezpieczeniem dla banku, że użytkownik będzie w stanie spłacić ujemne saldo, np. w ciągu trzech miesięcy. Chociaż zazwyczaj rozkłada się to na dłużej.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments