Dlaczego warto zdecydować się na zakup mieszkania w wieżowcu z wielkiej płyty, czyli zalety tego typu nieruchomości.

Dlaczego warto zdecydować się na zakup mieszkania w wieżowcu z wielkiej płyty, czyli zalety tego typu nieruchomości.

poradnik Prasówki

Celem artykułu jest przybliżenie zalet mieszkań w wieżowcach z wielkiej płyty oraz zachęcenie do zakupu nieruchomości w starszym budownictwie poprzez dokładny opis korzyści wynikających z tego typu budynków.

Coraz więcej ludzi inwestuje swoje ciężko zarobione pieniądze w różne rzeczy. Niektórzy decydują się na założenie własnej działalności gospodarczej, drudzy inwestują na różnego rodzaju giełdach papierów wartościowych, zaś jeszcze inni podejmują decyzję o zakupie nieruchomości. Największe wzięcie mają mieszkania w nowym budownictwie, jednak w ostatnich latach niewątpliwie swój renesans przeżywają bloki z wielkiej płyty.  Przyczyn tego zjawiska upatruje się na wielu płaszczyznach. Poniżej znajduje się opis kilku z nich.

Lokalizacja

Niewątpliwie jednym z najważniejszych czynników, które wpływają na wzrost zainteresowania zakupem bądź wynajmem mieszkania w bloku z wielkiej płyty jest właśnie lokalizacja. Studenci oraz pracownicy wielkich korporacji często szukają mieszkania właśnie w centrum, więc siłą rzeczy muszą niekiedy zamieszkać w tzw. ,,wielkiej płycie”. Tego typu bloki zlokalizowane są bowiem najczęściej w centralnych dzielnicach miast, które są dobrze skomunikowane nawet z najdalszymi zakątkami aglomeracji, co czyni tego typu lokale atrakcyjnymi także dla tych, którzy chcą rozkręcić działalność gospodarczą.

Bliskość najważniejszych instytucji

Mieszkańcy bloków z wielkiej  płyty mają ,,pod nosem” wiele miejsc i instytucji, które są niezbędne w codziennym funkcjonowaniu typu poczta, sklepy, przychodnie lekarskie itd. W przypadku nowopowstałych osiedli bliskość tego typu obiektów może okazać się nie lada problemem. Bliskość wszelkiego rodzaju miejsc jest ważnym aspektem nie tylko  dla ludzi młodych, bowiem starsze osoby mieszkające w blokach z wielkiej płyty także doceniają to, że nie muszą jechać przez całe miasto po to, aby móc kupić chleb bądź wysłać list.

Cena

Kolejną zaletą mieszkań w blokach z wielkiej płyty jest niewątpliwie ich cena. Mieszkania z rynku pierwotnego są znacznie droższe, co sprawia, że nie każdy może sobie pozwolić na zakup luksusowego apartamentu. W takich okolicznościach warto zatem zastanowić się nad zakupem mieszkania właśnie w bloku z wielkiej płyty, które możemy stopniowo, w miarę naszych  możliwości remontować, jednocześnie będąc już na swoim.  Mieszkania od dewelopera przeważnie wymagają gruntownego wykończenia, dlatego raczej nie są przeznaczone dla osób, które chciałyby szybko wprowadzić się do swojego wymarzonego gniazdka, poza tym takie wykończenie kosztuje całkiem sporo, a nie każdy może sobie pozwolić na urządzenie wszystkiego za jednym zamachem.

Bliskość zieleni

Ważnym elementem jest także bliskość terenów zielonych i rekreacyjnych takich jak na przykład parki czy place zabaw dla dzieci.  Cechą charakterystyczną nowo powstałych osiedli mieszkaniowych są  wszechobecny beton oraz zbyt duża ilość bloków mieszkalnych, co niewątpliwie przyczynia się do mniejszej ilości terenów zielonych. Problem ten dotyczy także bloków z wielkiej płyty, jednak w zdecydowanie mniejszym stopniu. To właśnie przechodząc się wśród typowych, szarych blokowisk można dostrzec większą liczbę parków, placów zabaw, a co za tym idzie – załapać więcej świeżego powietrza.

Poczucie większej więzi z sąsiadami

Nowoczesne osiedla często są odgrodzone od siebie, co niewątpliwie przyczynia się do mniejszych interakcji pomiędzy sąsiadami. W przypadku typowych blokowisk z lat osiemdziesiątych problem ten jest zdecydowanie mniejszy, bowiem po pierwsze nie ma żadnych ogrodzeń, a po drugie klatki schodowe są zdecydowanie mniejsze, co siłą rzeczy zmusza ludzi do integracji. Mieszkańcy często działają w różnorodnych osiedlowych klubach zainteresowań, co niewątpliwie przyczynia się do częstszych kontaktów międzyludzkich.

Podsumowanie

Zakup mieszkania w wieżowcu z wielkiej płyty ma niewątpliwie wiele zalet. Dogodna lokalizacja, dosyć niska cena oraz bliskość terenów rekreacyjnych to niewątpliwe zalety tego typu nieruchomości, które zdecydowanie przewyższają wady starszego budownictwa. Wybierając mieszkanie w dobrym stanie technicznym można w miarę szybko się do niego wprowadzić, często nawet z dnia na dzień, nawet jeśli trzeba będzie coś wyremontować.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

2 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Miłosz Mleczko
Miłosz Mleczko
2 lat temu

Ja zawsze brałem kredyt w banku na remont domu. Ale znam sporo osób, które brały kredyt przez internet i teraz mają bardzo poważne problemy finansowe, bo ciężko jest im spłacać te zobowiązania. Tak więc najlepiej brać z banku kredyt.

Izabela L.
Izabela L.
2 lat temu

Ja zawsze chciałam mieszkać w domu z dużą działką a nie w mieszkaniu, w mieszkaniu włączysz głośniej telewizor i od razu sąsiad do ciebie puka by zciszyc.