Czyszczenie BIK? Czy można wyczyścić złą historię kredytową?

Czyszczenie BIK? Czy można wyczyścić złą historię kredytową?

poradnik

Planujesz wziąć pożyczkę, ale po sprawdzeniu BIK-u wyszło, że w Twojej historii znajdują się jakieś niekorzystne dane. Zastanawiasz się czy można usunąć takie dane i odzyskać wiarygodność kredytową? Jeśli tak to ten artykuł jest dla Ciebie. W przystępny sposób wyjaśnimy co w takim przypadku da się zrobić.

Czyszczenie BIK- u czy jest możliwe?

Czyszczenie BIK to skrót myślowy, który wprowadza w błąd bo według tej definicji wydaje się, że w dowolnym i dogodnym dla nas czasie możemy wyczyścić w BIK-u wszystko co się nam nie podoba, ale nie działa to w ten sposób. BIK nie daje nam możliwości zmiany treści jakie znajdują się w bazie danych jest wyłącznie administratorem tych danych i publikuje informacje, które zostaną mu przekazane przez podmioty, które te dane przekazują czyli Banki, SKOK- i i firmy pożyczkowe.

Jak wygląda przechowywanie danych w BIK-u?

Informacja o zobowiązaniach jakie posiadasz trafia do biura Informacji Kredytowej w chwili złożenia wniosku kredytowego i nie ważne tu jest czy jest to drobna pożyczka czy duży kredyt hipoteczny. Baza w BIK-u jest aktualizowana zgodnie z tym jak radzisz sobie ze spłatą czy jesteś odpowiedzialnym kredytobiorcą i spłacasz zadłużenie w regularnych terminowych odstępach czy spóźniasz się z płatnością rat. To wiele mówi o Tobie. Dane w przypadku spłat w terminie nie są dostępne dla żadnych instytucji finansowych, ale warto tu wyrazić zgodę na przetwarzanie przez BIK tych informacji dzięki czemu przy kolejnym kredycie wzrastają Twoje szanse na uzyskanie kredytu. Całkiem inaczej ma się sprawa w przypadku spóźniania się ze spłatą W BIK-u znajdują się wszystkie opóźnienia wynikające z umowy gdzie opóźnienie wynosiło ponad 60 dni i minęło minimum 30 dni od informacji od dłużnika o zamiarze przetwarzania jego danych w BIK-u. Biuro przechowuje takie wszystkie informacje przez 5 lat, które liczone są dopiero od momentu całkowitej spłaty zobowiązania. Przed upłynięciem tego terminu nie ma możliwości usunięcia wpisu z rejestru danych. Dane o niespłaconych zobowiązaniach można usunąć dopiero po 5 latach od momentu całkowitej rozliczenia kwoty pożyczki, ale nie znikają one same trzeba w takim przypadku wystąpić z wnioskiem o ich usunięcie.

Czy jest możliwość usunięcia lub zmiany danych BIK-u?

Dopuszcza się taką możliwość, ale nie jest to czyszczenie historii kredytowej jak przyjęło się mówić, bo takowa nie jest możliwa. Nie da się usunąć całkowicie danych z bazy jeśli nie minęło 5 lat. Pozostaje pytanie co więc zrobić? Jeśli wyraziłeś zgodę na ujawnienie swoich danych możesz wystąpić z prośbą o wycofanie wniosku. Warto jednak pamiętać, że w przypadku cofnięcia zgody zniknie z bazy nie tylko historia negatywna, ale również ta pozytywna i zostaniesz dla banku anonimową osobą, a w takim przypadku banki niechętnie udzielają pożyczek.

Co w przypadku błędnych danych?

Pobrałeś raport BIK- u, ale dane się nie zgadzają. Wtedy możesz złożyć wniosek o poprawienie przekręconych danych jeśli widnieje błąd w nazwisku lub wpisana jest w rejestr zła data urodzenia.

Gdzie złożyć wniosek o usunięcie danych?

Jeśli po przeanalizowaniu swojej historii kredytowej nadal planujesz usunąć swoje dane musisz złożyć wniosek o zmianę w Biurze Informacji Kredytowej taki wniosek składa się do instytucji, która przekazała Twoje dane do rejestru BIK-u. Rejestr sam w sobie nie jest w stanie dokonać zmian, bo jak już wcześniej zostało wyjaśnione jest tylko administratorem tych danych. Dlatego też bez dokumentu podpisanego przez instytucję w, której zaciągnęliśmy zobowiązanie nie może wprowadzić do bazy zmian.

Jak usunąć historię kredytową?

Jeśli znajdziesz w internecie oferty „czyścicieli”, którzy oferują Ci czyszczenie BIK-u i likwidację Twojej negatywnej historii kredytowej nie łap się na takie usługi. Stracisz tylko dodatkowe pieniądze, a zmian, których dokonają możesz dokonać sam za darmo. Taki „czyściciel” nie jest w stanie zrobić nic więcej niż Ty sam.

Podsumowując warto dbać o terminowe spłaty swoich zobowiązań by w przyszłości nie mieć problemów z zaciągnięciem kolejnych kredytów, a jeśli potrzebujesz szybko wziąć kolejną pożyczkę, bez wychodzenia z domu zajrzyj do porównywarki kredytowej kredytomarket.pl i wybierz najkorzystniejszą pożyczę dla siebie.
0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

1 Komentarz
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Izabela L.
Izabela L.
1 rok temu

Z jednej strony to dobrze że nie znika, przynajmniej jest to jakaś blokada przy braniu nieskończonej ilości pożyczek, niestety w biurze pożyczek wyświetla się że mamy już pożyczkę na głowie i jej nie spłacamy a i tak dają kolejna, nie wiadomo po co.