Czy kredyt hipoteczny jest jedyną korzystną odmianą pożyczki, umożliwiającą budowę nowego domu albo zakup jakiegoś mieszkania? Czy będzie on przysługiwać każdemu, kto zechce go wziąć, czy może tylko tym z dość dużym wkładem własnym? Jak się o niego postarać i w jakim banku warto go zaciągnąć? Odpowiedzi na te pytania zostaną udzielone w tym jednym tekście. Każdy, kogo zainteresował ten temat, powinien czytać dalej, by zapoznać się z najważniejszymi informacjami na temat kredytów hipotecznych jeszcze przed udaniem się do banku i przed nawiązaniem jakiejkolwiek stałej współpracy.
Spis Treści
Podstawowe cechy „hipoteki”
Zdecydowana większość osób kojarzy kredyty hipoteczne z pożyczaniem pieniędzy na mieszkania czy domy. Jest w tym sporo prawdy. Zazwyczaj bowiem głównym celem tej pożyczki jest właśnie inwestycja w nową nieruchomość lub ewentualnie inwestycja w jakąś działkę, na której ta nowa nieruchomość ma potem powstać. Hipoteka zdaje się być atrakcyjnym rozwiązaniem. Pod wieloma względami bywa ona nawet lepsza od klasycznych kredytów gotówkowych. Oczywiście nie będzie lepsza absolutnie dla każdego i absolutnie w każdym przypadku, ale w wielu sytuacjach zadziała naprawdę nieźle i przede wszystkim pozwoli kredytobiorcy na sprawną i bezproblemową realizację jego celów. Taki kredyt bierze się na lata, ale to też ma swoje plusy. Dzięki temu, że jest on rozkładany na większą ilość rat, koniec końców te raty nie wyglądają aż tak przerażająco, jak to ma miejsce w przypadku większych kredytów gotówkowych.
Warunki przyznawania kredytów hipotecznych
Przed zaciągnięciem jakiegokolwiek kredytu każdy jego potencjalny odbiorca spróbuje się dowiedzieć, czy on mu w ogóle przysługuje. Wypadałoby to sprawdzić, zanim jeszcze skieruje się swoje kroki do banku i rozpocznie się pertraktacje z przedstawicielem placówki. Każda instytucja finansowa może w inny sposób oceniać przygotowanie klienta do wzięcia konkretnej pożyczki. Na ogół jednak, gdy chodzi o kredyty hipoteczne, sprawdza się przede wszystkim ogólną zdolność kredytową (bez niej klient nie może wziąć żadnego kredytu w standardowym banku, a jedynie jakieś chwilówki w instytucjach pozabankowych), sprawdza się wkład własny oraz pobiera się informacje z dokumentów na temat pracy wykonywanej przez klienta. To wszystko oznacza, że hipoteka absolutnie nie jest idealnym rozwiązaniem dla każdego. Akurat banki bardzo mocno dbają o swój status. Nigdy nie pozwolą sobie na współpracę z osobą, co do której spłacalności będą mieć jakiegokolwiek wątpliwości.
Nieoczywiste wady kredytów hipotecznych
Na pierwszy rzut oka niemalże każdy produkt bankowy wygląda pięknie i kolorowo. Dopiero potem, gdy już się z niego skorzysta, ujawnia on przed klientem wszystkie swoje wady. Kredytom hipotecznym też ich niestety nie brakuje. A za największą wadę można uznać ostateczny koszt zaciągnięcia takiego kredytu, który – jak już pewnie każdy się domyśla – nie jest wcale mały. Bywa dużo większy niżeli w przypadku tradycyjnych kredytów gotówkowych. Co prawda kredyt hipoteczny ma na ogół znaczne niższe oprocentowanie i przez to właśnie w pierwszej chwili zdaje się być super opłacalny, jednakże trzeba też brać pod uwagę to, że bierze się go na długie lata, a podsumowując to wszystko, nieraz wychodzi na to, że ostatecznie człowiek oddaje bankowi dwa razy więcej pieniędzy niżeli pożycza! Każdy sam musi to sobie przekalkulować. Niektórym kredyty hipoteczne tak czy siak będą się opłacać, jednakże nie znaczy to wcale, że tak się stanie w absolutnie każdym przypadku.
Główna zaleta kredytów hipotecznych
Bo jeżeli jednak to właśnie hipoteka ma umożliwić klientowi realizację marzeń o własnym domu czy mieszkaniu, mimo wszystko i mimo tych dodatkowych zobowiązań finansowych powinien się on na nią zdecydować. Warto zapewnić sobie to własne i niezależnie miejsce do życia. Naprawdę lepiej wkładać pieniądze w raty kredytowe niżeli co miesiąc wkładać je w wynajem jakiegoś mało przyjemnego mieszkania.