Czy pożyczać komuś pieniądze na rozpoczęcie biznesu?

Czy pożyczać komuś pieniądze na rozpoczęcie biznesu?

poradnik Promocja i polecane

Pożyczanie pieniędzy od znajomych jest dziś częstą praktyką. Od najbliższych nie wymaga się nawet spisania aktu notarialnego. Inaczej patrzy się jednak na pożyczkę na nowe mieszkanie, wyprawkę dla dziecka albo naprawdę samochodu, niż na otwarcie swojego własnego biznesu. Wiele osób w takiej sytuacji nie chce użyczać swoich pieniędzy. Takie działanie jest bardzo skomplikowane i nie daje żadnej gwarancji, że pieniądze wrócą do ich właściciela.

Pożyczka jest wyrazem wsparcia

Pożyczanie pieniędzy zawsze wiąże się z okazaniem, że wierzy się w plan danej osoby. Nie oznacza to jednak, że kiedy kibicuje się swojemu znajomemu, należy coś mu dawać. To bardzo indywidualna sprawa i zależy od kilku czynników. Jeśli znasz swojego znajomego na tyle dobrze, żeby wiedzieć, że nie poradzi sobie w roli przedsiębiorcy, który sam organizuje sobie czas i szuka dla siebie klientów, to pożyczanie mu pieniędzy będzie wyrzucaniem ich w błoto. Pamiętaj, że dysponujesz swoimi własnymi pieniędzmi i masz prawo nie chcieć ich komuś użyczyć, bez względu na to, jak głęboka i długa relacja was łączy.

Biznes niekoniecznie będzie dochodowy

Nigdy nie pożyczaj pieniędzy, a szczególnie dużych sum, jeśli twój przyjaciel zapewnia Cię, że odda Ci je, gdy tylko jego biznes zacznie być dochodowy. Własna firma wcale nie musi zacząć przynosić dochodów, szczególnie jeśli jest prowadzony przez niekompetentną osobę. Nie inwestuj w biznes znajomego, jeśli masz jakiekolwiek wątpliwości. Inwestowanie to nie to samo, co udzielania pożyczki. Wkładanie swojego kapitału w daną działalność oznacza, że jego zwrot będzie równoznaczny z osiągnięciem rentowności przez firmę. Jeśli ona upadnie, nie uda Ci się już odzyskać swoich pieniędzy, chyba że wyraźnie zaznaczyłeś, że jest to pożyczka.

Wszystko zależy od osoby, która Cię o to prosi

Są osoby, którym w ogóle nie pożycza się żadnych pieniędzy, nawet pięciu złotych na bilet autobusowy. Jeśli nie masz z nimi spisanej umowy, będą udawać, że dług sobie wyobraziłeś albo że Ty byłeś winny mu dokładnie taką samą ilość pieniędzy i teraz jesteście kwita. Jeśli wiesz, że twój znajomy jest honorowy w sprawie pożyczania i odda Ci twoje pieniądze, nawet jeśli jego biznes nie wypali, to śmiało możesz w niego inwestować. Pamiętaj, że często nie ma znaczenia, jaką działalność się zakłada, a to, kto będzie się nią zajmował. Osoby, które są chytre i niehonorowe zawsze będą zagrożeniem dla twojego kapitału.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

1 Komentarz
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Marian Złotek
Marian Złotek
2 lat temu

500 plus to są pieniądze dla dzieci. Niestety rodzice często wykorzystują to i kupują alkohol do picia i przepijają te pieniądze zamiast przekazywać to dzieciom. A nie wszystko przepijać.