Czy kryptowaluta to dobra inwestycja?

Czy kryptowaluta to dobra inwestycja?

Artykuł miesiąca poradnik

Czy kryptowaluta jest lepszą metodą oszczędzania niż skarpeta? Jakie ryzyko za sobą niesie kryptooszczędzanie?

Inwestowanie w krypto jest ryzykowne. Czy warto?

Można się obrzydliwie wzbogacić, inwestując w kryptowalutę w 2021 r. Ale możesz też stracić wszystkie swoje pieniądze. Jak oba stwierdzenia mogą być prawdziwe? Inwestowanie w aktywa kryptograficzne jest ryzykowne, ale także potencjalnie niezwykle opłacalne.

Kryptowaluta to dobra inwestycja, jeśli chcesz uzyskać bezpośrednią ekspozycję na popyt na walutę cyfrową podczas, gdy bezpieczniejszą, ale potencjalnie mniej lukratywną alternatywą jest kupowanie akcji spółek z ekspozycją na kryptowaluty .

Przyjrzyjmy się plusom i minusom inwestowania w kryptowalutę.

Czy kryptowaluta jest bezpieczna?

Kilka czynników sprawia, że ​​kryptowaluta nie jest całkowicie bezpieczna, przynajmniej obecnie, podczas, gdy pojawiają się inne oznaki, że kryptowaluta ma pozostać.

Ryzyka kryptowalut

Giełdy kryptowalut, bardziej niż giełdy, są podatne na ataki hakerów i stają się celem innej działalności przestępczej. Te naruszenia bezpieczeństwa doprowadziły do ​​znacznych strat dla inwestorów, którym skradziono cyfrowe waluty.

Bezpieczne przechowywanie kryptowalut jest również trudniejsze niż posiadanie akcji lub obligacji. Giełdy kryptowalut, takie jak Coinbase ( NASDAQ: COIN ), sprawiają, że dość łatwo jest kupować i sprzedawać aktywa kryptograficzne, takie jak Bitcoin ( CRYPTO: BTC ) i Ethereum ( CRYPTO: ETH ), ale wiele osób nie lubi trzymać swoich cyfrowych aktywów na giełdach ze względu na wspomniane ryzyko cyberataków i kradzieży.

Niektórzy właściciele kryptowalut preferują opcję „chłodnego przechowywania” offline, takie jak portfele sprzętowe lub papierowe, ale przechowywanie w chłodni wiąże się z własnym zestawem wyzwań. Największe jest ryzyko utraty klucza prywatnego, bez którego nie można uzyskać dostępu do Twojej kryptowaluty.

Nie ma również gwarancji, że projekt kryptograficzny, w który zainwestujesz, odniesie sukces. Konkurencja jest ostra wśród tysięcy projektów blockchain, a projekty, które są niczym więcej niż oszustwami, są również powszechne w branży kryptograficznej. Tylko niewielka liczba projektów kryptowalut ostatecznie rozkwitnie.

Organy regulacyjne mogą również rozprawić się z całym przemysłem kryptograficznym, zwłaszcza, jeśli rządy zaczną silnie postrzegać kryptowaluty jako zagrożenie, a nie tylko innowacyjną technologię.

A ponieważ kryptowaluty są oparte na najnowocześniejszej technologii, zwiększa to również ryzyko dla inwestorów. Duża część technologii jest wciąż rozwijana i nie jest jeszcze szeroko sprawdzona w rzeczywistych scenariuszach.

Adopcja kryptowalut

Pomimo nieodłącznego ryzyka, kryptowaluty i branża blockchain stale rosną w siłę. Budowana jest bardzo potrzebna infrastruktura finansowa, a inwestorzy mają coraz większy dostęp do usług powierniczych na poziomie instytucjonalnym. Inwestorzy profesjonalni i indywidualni stopniowo otrzymują narzędzia, których potrzebują do zarządzania i ochrony swoich aktywów kryptograficznych.

Powstają rynki kontraktów terminowych na kryptowaluty, a wiele firm zyskuje bezpośrednią ekspozycję na sektor kryptowalut. Giganci finansowi, tacy jak Square ( NYSE:SQ ) i PayPal ( NASDAQ:PYPL ), ułatwiają kupowanie i sprzedawanie kryptowalut na swoich popularnych platformach, podczas gdy inne firmy, w tym Square, wspólnie zainwestowały setki milionów dolarów w Bitcoin i inne zasoby cyfrowe. Tesla ( NASDAQ: TSLA ) kupił Bitcoin o wartości 1,5 miliarda dolarów na początku 2021 roku.

Podczas, gdy inne czynniki nadal wpływają na ryzykowność kryptowalut, rosnące tempo adopcji jest oznaką dojrzewania branży. Zarówno inwestorzy indywidualni, jak i firmy starają się uzyskać bezpośrednią ekspozycję na kryptowalutę, uważając ją za wystarczająco bezpieczną do inwestowania dużych sum pieniędzy.

Czy krypto to dobra inwestycja długoterminowa?

Wiele kryptowalut, takich jak Bitcoin i Ethereum, ma wzniosłe cele, które można osiągnąć w długich horyzontach czasowych. Chociaż sukces jakiegokolwiek projektu kryptowalutowego nie jest gwarantowany, jeśli projekt kryptowalutowy osiągnie swoje cele, wówczas pierwsi inwestorzy mogą zostać sowicie wynagrodzeni w dłuższej perspektywie.

Jednak w przypadku każdego projektu kryptowalutowego osiągnięcie powszechnej adopcji jest konieczne, aby uznać go za długoterminowy sukces.

Bitcoin jako inwestycja długoterminowa

Bitcoin, jako najbardziej znana kryptowaluta, czerpie korzyści z efektu sieci – więcej osób chce posiadać Bitcoin, ponieważ większość ludzi jest w posiadaniu Bitcoina. Bitcoin jest obecnie postrzegany przez wielu inwestorów jako „cyfrowe złoto”, ale może być również używany jako cyfrowa forma gotówki.

Inwestorzy w Bitcoin uważają, że kryptowaluta zyska na wartości w dłuższej perspektywie, ponieważ podaż jest stała, w przeciwieństwie do dostaw walut fiducjarnych, takich jak dolar amerykański czy jen japoński. Podaż Bitcoina jest ograniczona do prawie 21 milionów monet, podczas, gdy waluty kontrolowane przez bank centralny mogą być drukowane na życzenie polityków. Wielu inwestorów oczekuje, że bitcoin będzie zyskiwał na wartości, gdy waluty fiducjarne tracą na wartości.

Ethereum jako inwestycja długoterminowa

Ether jest natywną monetą platformy Ethereum i może być kupowana przez inwestorów pragnących uzyskać ekspozycję portfela na Ethereum. Podczas, gdy Bitcoin może być postrzegany jako cyfrowe złoto, Ethereum buduje globalną platformę obliczeniową, która obsługuje wiele innych kryptowalut i ogromny ekosystem zdecentralizowanych aplikacji („dapps”).

Duża liczba kryptowalut zbudowanych na platformie Ethereum, w połączeniu z open-source’owym charakterem dapps, stwarza możliwości dla Ethereum, aby również czerpać korzyści z efektu sieci i tworzyć trwałą, długoterminową wartość. Platforma Ethereum umożliwia korzystanie z „inteligentnych kontraktów”, które są wykonywane automatycznie na podstawie warunków zapisanych bezpośrednio w kodzie kontraktów.

Sieć Ethereum zbiera Ether od użytkowników w zamian za wykonanie inteligentnych kontraktów. Technologia inteligentnych kontraktów ma znaczny potencjał, by zakłócić ogromne gałęzie przemysłu, takie jak nieruchomości i bankowość, a także stworzyć zupełnie nowe rynki.

Ponieważ platforma Ethereum staje się coraz częściej używana na całym świecie, token Ether rośnie pod względem użyteczności i wartości. Inwestorzy korzystający z długoterminowego potencjału platformy Ethereum mogą czerpać bezpośrednie zyski z posiadania sieci Ether.

Czy powinieneś zainwestować w kryptowalutę?

Posiadanie pewnej kryptowaluty może zwiększyć dywersyfikację portfela, ponieważ kryptowaluty, takie jak Bitcoin, w przeszłości nie wykazywały prawie żadnej korelacji cenowej z amerykańską giełdą. Jeśli uważasz, że korzystanie z kryptowalut będzie z biegiem czasu coraz bardziej powszechne, prawdopodobnie opłaca się kupować niektóre kryptowaluty bezpośrednio w ramach zdywersyfikowanego portfela. Dla każdej kryptowaluty, w którą inwestujesz, upewnij się, że masz tezę inwestycyjną, dlaczego ta waluta przetrwa próbę czasu.

Jeśli kupowanie kryptowalut wydaje się zbyt ryzykowne, możesz rozważyć inne sposoby potencjalnego czerpania zysków ze wzrostu liczby kryptowalut. Możesz kupić akcje firm takich jak Coinbase, Square i PayPal lub zainwestować w giełdę taką jak CME Group ( NASDAQ: CME), która ułatwia handel kontraktami futures na kryptowaluty. Chociaż inwestycje w te firmy mogą być opłacalne, nie mają one takiego samego potencjału wzrostu, jak bezpośrednie inwestowanie w kryptowalutę.

Zobacz również Trade360 rejestracja

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

6 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Adam Ziemski
Adam Ziemski
1 rok temu

Ja sam bardzo często inwestuje w kryptowaluty, dzięki temu mam później ogromny zysk. Na kryptowalutach można sporo zarobić znam sporo osób, które nie wiadomo, dlaczego się bardzo boją inwestować w kryptowaluty przecież to bardzo dobry zarobek.

Adam Małysz
Adam Małysz
1 rok temu

Bardzo dobra inwestycja ja sam często inwestuje. Można sporo zarobić tylko trzeba bardzo ważnie uważać, żeby się nie wpakować w poważne problemy. Dużo osób jednak bardzo dużo inwestuje i sobie zarabiają.

Jan Kochanowski
Jan Kochanowski
1 rok temu

Warto inwestować w kryptowalutę. Ja sam wiele razy inwestowałem i muszę przyznać, że bardzo dużo zarobiłem. Ludzie często się boją ryzykować, dlatego że myślą, że stracą kasę, a to w całe nieprawda, bo da się na kryptowalucie zarobić.

Jan Ittrich
Jan Ittrich
1 rok temu

Ja to pamiętam, jak w 2015 roku zaczynałem inwestować w kryptowalutę. Takie inwestycje są bardzo opłacalne, bo można sporo zarobić ja coś o tym wiem, bo już 7 lat siedzę w kryptowalutach.

Czesław Michniewicz
Czesław Michniewicz
1 rok temu

Bardzo dobrze inwestuje się w kryptowaluty, ponieważ można bardzo dobrze zarobić. Wiele osób się bardzo boi inwestować w kryptowaluty, ponieważ myślą, że stracą, a to nieprawda, bo można sporo zyskać.

Last edited 1 rok temu by Czesław Michniewicz
Hubert Bugaj
1 rok temu

Na kryptowlatuchach można zarabiać, i to bardzo dużo. Jest sporo ofert w internecie, dzięki którym można zacząć pracować na kryptowlatuchach sporo osób inwestuje w kryptowaluty i dzięki temu teraz mają dużo kasy.