Co warto wiedzieć o karcie kredytowej i jakie korzyści wynikają z jej posiadania?

Co warto wiedzieć o karcie kredytowej i jakie korzyści wynikają z jej posiadania?

Warto przeczytać

Karta kredytowa to jeden z najbardziej popularnych produktów bankowych. Choć z wyglądu przypomina zwykłą kartę płatniczą, a sposób posługiwania się obiema jest bardzo podobny, karta kredytowa od płatniczej różni się przede wszystkim tym, że umożliwia zaciąganie kredytu w ramach przypisanego do niej limitu. Co więcej, w jej przypadku warunki kredytowania są bardzo korzystne dla posiadacza karty, pod warunkiem przestrzegania warunków kredytowania. Co jeszcze warto wiedzieć na jej temat?

Czym jest i jak działa karta kredytowa?

Karta kredytowa to produkt bankowy znajdujący się w propozycjach większości placówek, który cieszy się dużą popularnością wśród klientów banków. Jest ona skutkiem prostych i przejrzystych zasad oraz łatwości posługiwania się kartą, a także niewątpliwą wygodą, jak wiąże się z jej posiadaniem.

Karta kredytowa, podobnie jak karta płatnicza umożliwia finalizację transakcji zarówno internetowych, jak i dokonywanych w sklepach stacjonarnych. Posługując się nią, można więc zapłacić za zakupy bądź usługi zarówno w sieci (wystarczy podczas finalizacji transakcji wpisać numer karty kredytowej), jak i placówkach, w ramach zaciągania kredytu, co w praktyce oznacza, że można nią płacić bez posiadania realnych środków na rachunku podstawowym. Do karty kredytowej jest bowiem przypisany odrębny rachunek. Wysokość owego kredytu określa przyznany w ramach karty limit. Może być ona zróżnicowana zarówno ze względu na rodzaj propozycji, z której korzysta klient, jak i posiadanej przez niego zdolności kredytowej. Czas spłaty zadłużenia podzielony na okresy.

Pierwszy z nich to tzw. okres bez odsetkowy. Jeśli posiadacz karty dokona spłaty całego zadłużenia w czasie jego trwania, wówczas nie ponosi żadnych dodatkowych kosztów z tytułu udzielonej mu pożyczki. Oznacza to, że przestrzegając terminów okresów bez odsetkowych posiadacz karty, może korzystać z dodatkowej gotówki zgodnie ze swoimi potrzebami, nie narażając jednocześnie swojego budżetu na dodatkowe opłaty. Można więc zaryzykować stwierdzeniem, że w pewnych okolicznościach karta kredytowa bywa formą „darmowego” kredytu.

Karty kredytowe i korzyści z nimi związane

Korzystanie z karty kredytowej jest formą zaciągania zadłużenia i jak w każdym jego przypadku, należy zachować dużą dozę ostrożności, starannie planując zarówno wysokość zadłużenia, jak i sposób jego późniejszej spłaty. Trzeba jednak przyznać, że karty kredytowej są niezwykle atrakcyjnymi formami kredytu, a umiejętnie wykorzystywane pozwalają skutecznie rozwiązać przejściowe problemy z posiadaniem gotówki, bez konieczności ponoszenia dodatkowych kosztów. Jeśli bowiem spłata zadłużenia na karcie nastąpi przed upływem okresu bez odsetkowego, wówczas posiadacz karty oddaje bankowi dokładnie tyle pieniędzy, ile wydał w ramach korzystania z karty. Warto jednak podkreślić, że dotyczy to tylko i wyłącznie spłaty kredytu we wspomnianym wcześniej okresie bezgotówkowym. Po jego upływie do pożyczonej w ramach korzystania z karty kwoty zostaną doliczone odsetki, w wysokości zgodnej z zapisami zawartymi w umowie. Okres bez gotówkowy zazwyczaj trwa od ok. 50 – 56 dni. Niektóre z banków w ramach różnorakich promocji, niekiedy przedłużają je aż do 60 dni.

Zaletą kart kredytowych jest też stosunkowo atrakcyjne w stosunku do tradycyjnych kredytów gotówkowych oprocentowanie. Jego wysokość uzależniona jest m.in. od propozycji danej placówki, dlatego przed wyborem jednej z nich warto porównać ze sobą kilka kolejnych, co pozwoli wybrać najkorzystniejszą.

Korzystanie z karty kredytowej jest bardzo wygodne. Przy jej użyciu można płacić za zakupy oraz usługi, a także regulować należności za rachunki. Sama jej obsługa jest bardzo prosta, a sam zakres formalności związany z wydaniem karty jest minimalny, co czyni z niej produkt idealny dla tych, którzy lubią proste rozwiązania. Na uwagę zasługuje również duża elastyczność związana z korzystaniem z karty, dotycząca, chociażby możliwości rozłożenia spłaty zadłużenia na dogodne raty.

Źródła:

https://www.najlepszekonto.pl/zalety-i-wady-kart-kredytowych

 

Opracowano na zlecenie partnera Santander Consumer Bank

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments