Bankowość elektroniczna — najważniejsze kwestie

Bankowość elektroniczna — najważniejsze kwestie

Warto przeczytać

Bankowość elektroniczna zapewnia możliwość korzystania z usług banku przy pomocy komputera z dostępem do internetu, bankowej aplikacji mobilnej oraz telefonu. Co musisz wiedzieć, aby korzystać z niej wygodnie i bezpiecznie? Podpowiadamy.

Jak wynika z danych udostępnionych przez PRNews, na koniec marca 2022 r. z bankowości elektronicznej aktywnie korzystało aż 23,3 mln klientów banków. Nic dziwnego. Bankowanie przy pomocy urządzeń elektronicznych jest szybkie, bezpieczne i bardzo wygodne. Dzięki bankowości elektronicznej z powodzeniem wykonasz szereg operacji bankowych, siedząc wygodnie w swoim fotelu, podróżując lub… spacerując z psem.

Czym jest nowa bankowość elektroniczna?

Bankowość elektroniczna umożliwia korzystanie z rozmaitych usług banku przy pomocy urządzeń elektronicznych: komputera, tabletu czy smartfona. Elementem bankowości elektronicznej jest więc bankowość internetowa (korzystanie z usług banku przy pomocy komputera z dostępem do internetu) i bankowość mobilna zapewniająca dostęp do produktów bankowych z poziomu zainstalowanej na smartfonie aplikacji mobilnej.

Bankowość elektroniczna popularne funkcjonalności

Korzystając z bankowości elektronicznej:

 • zyskasz wygodny dostęp do produktów bankowych: sprawdzisz zadłużenie na karcie kredytowej, saldo do spłaty kredytu gotówkowego i ratalnego, stan limitów kredytowych lub lokat;
 • bezpłatnie spłacisz kartę kredytową i raty kredytów;
 • zmienisz numer PIN karty, czasowo ją zablokujesz lub zastrzeżesz na stałe;
 • zyskasz podgląd innych posiadanych produktów czy możliwość sprawdzenia aktualnych propozycji banku;
 • rozłożysz droższe zakupy na dogodne raty. Wystarczy, że wybierzesz potrzebną kwotę i liczbę rat i złożysz wniosek online. Po uruchomieniu planu otrzymasz powiadomienie SMS-em;
 • szybko skontaktujesz się z bankiem, wysyłając ekspresową wiadomość lub dzwoniąc na infolinię z poziomu aplikacji mobilnej.

Wszystkie wskazane wyżej operacje wykonasz zarówno z poziomu bankowości internetowej, jak i aplikacji mobilnej.

8 rad, jak bezpiecznie korzystać z bankowości elektronicznej

Oto najważniejsze zasady bezpiecznego korzystania z bankowości elektronicznej.

 1. Jeśli korzystasz z systemu bankowości internetowej, nie podawaj nikomu swoich danych logowania: hasła i loginu. Pamiętaj także o tym, aby regularnie zmieniać hasło i nie zapisywać go w przeglądarce internetowej.
 2. Zainstaluj aplikację bankową z pewnego źródła, nie z przypadkowej strony internetowej. Zwróć także uwagę na odpowiednią kolorystykę ikony.
 3. Nie ustawiaj łatwego do odgadnięcia PIN-u w aplikacji mobilnej (np. 111111, 123456 czy swojej daty urodzenia). Jeśli Twój smartfon dostanie się w niepowołane ręce, nie może istnieć nawet cień szansy, że przypadkowa osoba go odgadnie.
 4. Nie korzystaj z aplikacji mobilnej i systemu bankowości internetowej podłączonych do ogólnodostępnych niezabezpieczonych sieci.
 5. Uważaj na podejrzane wiadomości, których nadawca podaje się za bank lub inną instytucję. Aby rozpoznać oszusta, sprawdź adres mailowy nadawcy. W przypadku cyberataków adres mailowy nie jest z reguły powiązany z nazwą banku.
 6. Nie podbieraj na komputer i smartfon podejrzanych aplikacji z niezweryfikowanych źródeł i filmów niewiadomego pochodzenia.
 7. Nie skanuj kodów QR, których pochodzenia nie jesteś pewien.
 8. Upewnij się, że gdy logujesz się do systemu bankowości internetowej lub aplikacji mobilnej, nikt postronny nie jest w stanie podejrzeć wprowadzanych danych.

Usługi bankowości elektronicznej pozwolą Ci korzystać z usług banku wygodniej niż kiedykolwiek wcześniej — niezależnie od lokalizacji i godzin otwarcia oddziałów. Jeśli regularnie korzystasz z internetu i nie lubisz tracić czasu, bankowanie przez internet okaże się dla Ciebie niekwestionowanym strzałem w dziesiątkę!

Źródło:

https://www.knf.gov.pl/knf/pl/komponenty/img/Bankowść%20elektroniczna%20w%20teorii%20i%20praktyce_60154.%20Materiały%20dla%20środowiska%20szkolnego_60154.pdf

  Opracowano na zlecenie partnera Santander Consumer Bank

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments