Bankowość elektroniczna zapewnia możliwość korzystania z usług banku przy pomocy komputera z dostępem do internetu, bankowej aplikacji mobilnej oraz telefonu. Co musisz wiedzieć, aby korzystać z niej wygodnie i bezpiecznie? Podpowiadamy.
Jak wynika z danych udostępnionych przez PRNews, na koniec marca 2022 r. z bankowości elektronicznej aktywnie korzystało aż 23,3 mln klientów banków. Nic dziwnego. Bankowanie przy pomocy urządzeń elektronicznych jest szybkie, bezpieczne i bardzo wygodne. Dzięki bankowości elektronicznej z powodzeniem wykonasz szereg operacji bankowych, siedząc wygodnie w swoim fotelu, podróżując lub… spacerując z psem.
Czym jest nowa bankowość elektroniczna?
Bankowość elektroniczna umożliwia korzystanie z rozmaitych usług banku przy pomocy urządzeń elektronicznych: komputera, tabletu czy smartfona. Elementem bankowości elektronicznej jest więc bankowość internetowa (korzystanie z usług banku przy pomocy komputera z dostępem do internetu) i bankowość mobilna zapewniająca dostęp do produktów bankowych z poziomu zainstalowanej na smartfonie aplikacji mobilnej.
Bankowość elektroniczna — popularne funkcjonalności
Korzystając z bankowości elektronicznej:
- zyskasz wygodny dostęp do produktów bankowych: sprawdzisz zadłużenie na karcie kredytowej, saldo do spłaty kredytu gotówkowego i ratalnego, stan limitów kredytowych lub lokat;
- bezpłatnie spłacisz kartę kredytową i raty kredytów;
- zmienisz numer PIN karty, czasowo ją zablokujesz lub zastrzeżesz na stałe;
- zyskasz podgląd innych posiadanych produktów czy możliwość sprawdzenia aktualnych propozycji banku;
- rozłożysz droższe zakupy na dogodne raty. Wystarczy, że wybierzesz potrzebną kwotę i liczbę rat i złożysz wniosek online. Po uruchomieniu planu otrzymasz powiadomienie SMS-em;
- szybko skontaktujesz się z bankiem, wysyłając ekspresową wiadomość lub dzwoniąc na infolinię z poziomu aplikacji mobilnej.
Wszystkie wskazane wyżej operacje wykonasz zarówno z poziomu bankowości internetowej, jak i aplikacji mobilnej.
8 rad, jak bezpiecznie korzystać z bankowości elektronicznej
Oto najważniejsze zasady bezpiecznego korzystania z bankowości elektronicznej.
- Jeśli korzystasz z systemu bankowości internetowej, nie podawaj nikomu swoich danych logowania: hasła i loginu. Pamiętaj także o tym, aby regularnie zmieniać hasło i nie zapisywać go w przeglądarce internetowej.
- Zainstaluj aplikację bankową z pewnego źródła, nie z przypadkowej strony internetowej. Zwróć także uwagę na odpowiednią kolorystykę ikony.
- Nie ustawiaj łatwego do odgadnięcia PIN-u w aplikacji mobilnej (np. 111111, 123456 czy swojej daty urodzenia). Jeśli Twój smartfon dostanie się w niepowołane ręce, nie może istnieć nawet cień szansy, że przypadkowa osoba go odgadnie.
- Nie korzystaj z aplikacji mobilnej i systemu bankowości internetowej podłączonych do ogólnodostępnych niezabezpieczonych sieci.
- Uważaj na podejrzane wiadomości, których nadawca podaje się za bank lub inną instytucję. Aby rozpoznać oszusta, sprawdź adres mailowy nadawcy. W przypadku cyberataków adres mailowy nie jest z reguły powiązany z nazwą banku.
- Nie podbieraj na komputer i smartfon podejrzanych aplikacji z niezweryfikowanych źródeł i filmów niewiadomego pochodzenia.
- Nie skanuj kodów QR, których pochodzenia nie jesteś pewien.
- Upewnij się, że gdy logujesz się do systemu bankowości internetowej lub aplikacji mobilnej, nikt postronny nie jest w stanie podejrzeć wprowadzanych danych.
Usługi bankowości elektronicznej pozwolą Ci korzystać z usług banku wygodniej niż kiedykolwiek wcześniej — niezależnie od lokalizacji i godzin otwarcia oddziałów. Jeśli regularnie korzystasz z internetu i nie lubisz tracić czasu, bankowanie przez internet okaże się dla Ciebie niekwestionowanym strzałem w dziesiątkę!
Źródło:
https://www.knf.gov.pl/knf/pl/komponenty/img/Bankowść%20elektroniczna%20w%20teorii%20i%20praktyce_60154.%20Materiały%20dla%20środowiska%20szkolnego_60154.pdf
Opracowano na zlecenie partnera Santander Consumer Bank