Aion Bank - wszystko co chciałbyś wiedzieć, ale boisz się zapytać.

Aion Bank – wszystko co chciałbyś wiedzieć, ale boisz się zapytać.

Artykuł miesiąca

Aion Bank przebojem wkroczył na polski rynek usług finansowych ze swoimi całkowicie zdigitalizowanymi usługami bankowości osobistej, pożyczkowej i inwestycyjnej. Multum usług jakie otrzymujemy po założeniu konta może robić wrażenie, jednak w tym artykule chcielibyśmy przedstawić niezbędną wiedzę jaką przez kilka miesięcy testów udało nam się zdobyć na temat funkcjonowania tego banku. Wiedza ta przyda Ci się, jeżeli zastanawiasz się czy Aion Bank będzie dla Ciebie idealnym rozwiązaniem.

Czy założenie konta w Aion Bank się opłaca?

Jest to chyba pierwsza myśl jaka może przyjść nam do głowy, jeżeli rozważamy skorzystanie z usług całkowicie nowego banku w naszym kraju. Aion Bank działa w inny sposób niż tradycyjne banki i oferuje nam trzy plany w ramach realizacji swoich usług z zakresu zarządzania naszymi finansami. Obecnie podstawowa opłata za prowadzenie konta w banku tradycyjnym wynosi 0 zł, jeżeli weźmiemy pod uwagę fakt, iż aktywnie korzystamy z karty bankomatowej, a na nasze konto co miesiąc wpływa pewna kwota określona w podpisanej przez nas umowie na prowadzenie konta osobistego. Do tego mogą dochodzić różne opcjonalne opłaty, które także mogą zostać anulowane, jeżeli nasza aktywność będzie spełniać warunki promocji prowadzenia konta osobistego za 0 złotych.

Aion Bank posiada obecnie 3 plany prowadzenia konta, darmowe, plan Smart za 29,99 PLN miesięcznie i plan All-Inclusive za 49,99 miesięcznie. Do tego trzeba jeszcze dodać dodatkowe usługi, które również są możliwe do wykupienia w każdym planie osobno oprócz planu All-Inclusive.

Dla kogo konto w Aion Bank będzie idealnym rozwiązaniem?

Niewątpliwie Aion Bank tworząc swoją ofertę wypełnia niszę w usługach bankowych, której nie zauważyły dotąd tradycyjne banki, oferujące w swoim portfolio różnego typu usługi towarzyszące. Przykładem niech będą oferowane razem z kartami kredytowymi usługi Assistance, karty wielowalutowe, itd. Tradycyjne banki oferując kolejne dodatkowe usługi za symboliczną opłatą nie zauważyły jednak, że to co może przyciągnąć klientów to atrakcyjna oferta w przypadku potrzeby obracania wieloma walutami. W przypadku oferty Aion Banku widać, iż zamysłem utworzenia banku bez oddziałów, którego dział obsługi klienta pracuje w pełni zdalnie było skierowanie jej do osób, które bardzo często przekraczają granice – podróżników, przedsiębiorców, polityków, itd., a dodatkowo pragną mieć pod kontrolą i zarządzać w jednym miejscu wszystkimi swoimi decyzjami finansowymi, także tymi inwestycyjnymi.

Aion Bank jest więc idealnym rozwiązaniem dla osób, które często podróżują i korzystają z nieatrakcyjnych ofert kantorów wymiany walut. Co więcej, bank chce przyciągnąć przede wszystkim te osoby, które starają się mądrze zarządzać swoimi aktywami. Plany abonamentowe, które przekraczają koszty prowadzenia standardowego konta w tradycyjnym banku to przede wszystkim oferta dla osób zamożnych, które po przeprowadzonej kalkulacji uznają, iż ich pieniądze będą czuły się lepiej na rachunku oszczędnościowym Aion Banku. Dodatkowo pieniądze uzyskane z odsetek łatwo przetransferują i pomnożą na platformie inwestycyjnej, zaś pieniądze wydane na miesięczne opłaty abonamentowe zwrócą się w postaci atrakcyjniejszych kursów wymiany walut lub odsetek od środków zdeponowanych na rachunku oszczędnościowym Aion Bank.

Możliwa jest zatem łatwa kalkulacja, kiedy Aion Bank zaczyna pracować na nas i nasze potrzeby, a dodatkowo daje nam całe spektrum usług niedostępnych w tradycyjnych bankach. Osoby, które krytykują założenia utworzenia banku Aion Bank po prostu nie starają się zrozumieć w pełni jego możliwości.

Aion Bank oferuje nam oprócz standardowych usług bankowych na wysokim poziomie również te, które mogą być uznane jako należące do kategorii pozabankowych. Chodzi tutaj zwłaszcza o możliwość skorzystania z opcji Aion Rachunki, czyli niższe opłaty za codzienne rachunki takie jak prąd, woda, telefon i Internet oraz Aion Zakupy Online, czyli niższe ceny w sklepach partnerskich Aion Banku. Rabaty zawsze są dobre, niższe rachunki w czasach szalejącej wojny energetycznej Wschodu z Zachodem, jak najbardziej. Ale czy to wszystko pozwoli nam cieszyć się lepszym poziomem usług bankowych?

Prosta arytmetyka mówi, że …

Idealnym klientem Aion Banku jest osoba, która bez zbędnego kręcenia nosem wykupuje pełny pakiet usług za 49,99 PLN miesięcznie. Tak naprawdę dopiero w tym planie Aion Bank pokazuje w pełni swoje możliwości. Na koncie darmowym mamy tak naprawdę standardową usługę bankową, która nie różni się niczym innym od tych dostępnych w tradycyjnych bankach. W przypadku darmowego planu lub planu Smart możemy wykupić dodatkowe usługi, ale tak naprawdę plan All-inclusive jest najbardziej opłacalny. Za wszystkim kryje się efekt skali tworzony przez nasze przepływy pieniężne. Im więcej tym lepiej.

Aion Bank to konto dla osób lubiących zarówno bezpieczną lokatę kapitału jak i grę w ruletkę.

Rozpatrzmy case study, w którym nasze konto w Aion Bank samo zarabia na swoje utrzymanie. Jest to idealna perspektywa. Oczywiście możemy ten sam scenariusz zastosować dla innego tradycyjnego banku, ale tak naprawdę Aion Bank oferuje nam swobodę ruchów i możliwości przekraczające najśmielsze założenia funkcjonowania banków, których reklamy widzimy na co dzień w telewizji czy gazetach.

Porównajmy pod tym względem konto oszczędnościowe Aion Banku i Credit-Agricole w kilku istotnych kategoriach.

Obecnie Credit Agricole reklamuje swoje konto oszczędnościowe w akcji promocyjnej pt. Zyskaj na start 1,5% na Rachunku Oszczędzam! Dość chwytliwy slogan, jednakże warto przyjrzeć się ofercie pisanej drobnym drukiem. 1,5% na rachunku oszczędnościowym obowiązuje jedynie do 50 000 złotych, w dodatku jedynie przez 3 miesiące i przy założeniu, iż nowy klient wyrazi wszystkie zgody marketingowe. W razie potrzeby mamy też możliwość wypłaty odłożonych pieniędzy bez utraty odsetek oraz możliwość założenia 4 dodatkowych rachunków oszczędnościowych w PLN i po jednym w takich walutach jak euro, dolar amerykański i funt brytyjski. Gdzie tkwi haczyk?

Już na samym początku widzimy, że oferta banku ogranicza nas do kwoty jaką możemy zdeponować na rachunku, w którym uzyskujemy atrakcyjne oprocentowanie 1,5% w skali roku. Co jeśli chcielibyśmy zdeponować większą kwotę? Tutaj dowiadujemy się, że standardowe oprocentowanie dla dowolnej kwoty wynosi 0,5% i 1,1% dla depozytów nie wyższych niż 100 000 PLN, o ile zapewnimy na swoje konto osobiste wpływy w wysokości minimum 1500 zł każdego miesiąca, a na Rachunek Oszczędzam 100 zł miesięcznie w ramach akcji „Lojalni zyskują”. Jak widzimy bank Credit Agricole również zachęca nas do korzystania z efektu skali. Jednakże, czy emerytka, której udało się zgromadzić oszczędności w wysokości 150 000 PLN i która posiada 1450 PLN emerytury może bezpiecznie, bez inflacyjnego wyzysku zdeponować swoje oszczędności w banku Credit Agricole? Raczej nie. Bez minimalnej kwoty wpłat na konto osobiste, pozostaje nam cieszyć się odsetkami 0,5% w skali roku.

Co oferuje nam Aion Bank? 1% – 2% w skali roku na kontach w PLN i od 0.5%  do 1.0% w skali roku na kontach w EUR. Brak limitów kwot i dodatkowych obostrzeń, a dodatkowo wpłacamy i wypłacamy kiedy chcemy. Prosta oferta i takiej oczekuje każdy klient banku.

Wróćmy jednak do naszego przykładu, w którym dzięki zgromadzonym oszczędnościom możemy mieć bezpłatne konto osobiste Aion Bank w planie All-Inclusive.

Zaczynamy! Studium przypadku dla konta oszczędnościowego w Aion Bank.

Założyłem konto w Aion Bank i zdecydowałem się na wykupienie planu All-Inclusive za 49,99 PLN miesięcznie. Oznacza to, iż w celu wyjścia na zero powinienem zdeponować na rachunku oszczędnościowym kwotę, która pozwoli mi z miesięcznych odsetek spłacić mój plan abonamentowy, który wybrałem jako najlepszy dla mnie i moich potrzeb. Uznajmy, że posiadam na koncie w moim dotychczasowym banku pewną ilość pieniędzy, który ostatnio ostrzegł, iż może mieć trudności z wypłatą gotówki i wprowadza innowacyjny plan zmniejszenia limitów wypłaty gotówki z bankomatów w celu zwiększenia swojej płynności i wiarygodności …

Po przejrzeniu bilingów okazuje się, że posiadam środki w wysokości 500 000 PLN z wygranej w totolotka oraz 50 000 euro jako wynagrodzenie za 3-miesięczny kontrakt z firmą budowlaną, który zrealizowałem w zeszłym roku. Jest to dość spora ilość gotówki, którą mógłbym przeznaczyć na zakup mieszkania, jednak prawdę mówiąc, dodatkowe mieszkanie to dodatkowy koszt, na który nie mogę sobie pozwolić. Mógłbym oczywiście zakupić takie mieszkanie i je wynająć osobom powracającym z Wielkiej Brytanii, jednakże ta opcja mnie interesuje, gdyż sądząc po statystykach, większość Polaków już powróciła do ojczyzny, a w Polsce istnieje nadpodaż wysokiej klasy mieszkań pod wynajem średnio i długoterminowy.

Po przeanalizowaniu ofert innych kont oszczędnościowych i oferty Aion Bank uznałem, że w krótkim okresie nie tylko uda mi się uzyskać dzięki moim oszczędnościom bezpłatne finansowanie abonamentu All-Inclusive, ale informacja o możliwości inwestowania w różne spółki z całego świata wprawiła mnie w stan, który można porównać do amerykańskiej gorączki złota. Postanowiłem całość środków ulokować na koncie oszczędnościowym w Aion Bank bez przewalutowania.

Podążając za prostą arytmetyką, na koncie oszczędnościowym z 2% oprocentowaniem w skali roku ulokowałem 500 000 PLN, co daje mi z kapitalizacją roczną zysk z odsetek w wysokości 7500 złotych. Na konto oszczędnościowe w walucie euro przelewam 50 000 euro. Konto w EUR w skali roku generuje mi zysk w wysokości 0,5% od zdeponowanej kwoty, co daje 250 EUR zysku. Jak widać, roczny koszt prowadzenia konta w Aion Bank przy zakupiony planie All – Inclusive to 49,99 PLN x 12 = 599,88 PLN. Oznacza to, że moje oszczędności pozwoliły mi na uzyskanie atrakcyjnego wynagrodzenia, a dodatkowo otrzymuję pakiet usług, z których na pewno skorzystam, gdyż kwotę uzyskaną z odsetek mogę przeznaczyć na zakupy prezentów dla rodziny lub przyjaciół po tańszej cenie w sklepach współpracujących z Aion Bank, a resztę pieniędzy mogę zainwestować w spółki z całego świata, bawiąc się w prawdziwego inwestora. Z kolei, dzięki uzyskanym zyskom z trafnych inwestycji mogę pojechać na narty w Alpy Francuskie, korzystając przy okazji z atrakcyjnego kursu przewalutowania PLN -> EUR. Jest to idealna perspektywa użytkowania konta osobistego w Aion Bank, czego każdemu życzę z całego serca.

Wróćmy jednak na ziemię i sprawdźmy jakie kwestie zostały pominięte w naszym studium przypadku.

Czy Aion Bank może uchronić mnie przed windykacją należności?

Po pierwsze, wiele osób może pomyśleć, że Aion Bank to idealne wyjście z trudnej sytuacji, w której się znaleźli przez różne zdarzenia losowe. Bankructwo, niezapłacone alimenty i nad ich głową wisi problem windykacji komorniczej i utraty wszystkich dochodów na rzecz spłaty zadłużenia z przeszłości. Często osoby takie starają się ulokować swoje oszczędności w miejscach niedostępnych dla polskich służb komorniczych. Czy zatem Aion Bank może być tym bankiem, który pozwoli im zabezpieczyć ich oszczędności przed windykacją?

Odpowiedź: Niestety, chociaż w Internecie krąży dużo reklam, które umożliwiają tego rodzaju działania podjąć to w przypadku konta w Aion Banku, który posiada polski numer IBAN taka operacja jest nie możliwa i tak jak każde inne konto w polskim banku, tak samo konto w Aion Banku może zostać zajęte na poczet spłaty przeterminowanych długów jego posiadacza.

Czy w płatnej ofercie Aion Banku otrzymuję również dostęp do darmowych pożyczek?

To samo dotyczyć może przeświadczenia, iż wykupienie abonamentu, nawet w planie All – Inclusive sprawi, że wszystkie usługi w Aion Banku będą darmowe. Tak nie jest. W rzeczywistości Aion Bank zarabia na udzielaniu pożyczek i ten wycinek działalności Aion Banku jest wyłączony z oferty abonamentowej, dlatego wykupienie jakiegokolwiek planu nie sprawi, że nagle uzyskamy dostęp do oferty pożyczkowej za 0 złotych.

Podsumowanie

Aion Bank to świetne rozwiązanie, jeżeli nasz dotychczasowy bank pobiera różnego typu opłaty, które przekraczają 30 lub 50 złotych miesięcznie. To także idealna oferta dla osób, które szukają atrakcyjnie oprocentowanego konta oszczędnościowego w PLN. Jednakże w tym przypadku warto się pospieszyć, gdyż oferta 2% na koncie oszczędnościowym bez dodatkowych limitów i obostrzeń obowiązuje do 28 lutego 2022 roku.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

5 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
trackback

[…] zobacz również Aion Bank – Wszystko Co Chciałbyś Wiedzieć, Ale Boisz Się Zapytać […]

Konrad Skwarek
Konrad Skwarek
2 lat temu

Fajny bank wiem coś o tym. Ponieważ mam u nich konto jestem zaskoczony, że tak szybko u mnie księgują przelewy dodatkowo fajna opcją jest to, że mają blika, dzięki temu można robić zakupy.

natalia
natalia
2 lat temu

Bardzo ciekawa, oferta, faktycznie warto te cenne informacje poczytać. Szczególnie, że nie mam jeszcze konta. W sumie mam tylko 18 lat, dlatego muszę się wdrążyc

olka
olka
2 lat temu

Banki, banki. Teraz tyle jest ofert, że aż można się pogubić. Co wybrać? Dobrze, że są takie artykuły, które pomogą wybrać.

Izabela L.
Izabela L.
2 lat temu

Chyba muszę to przeczytać od deski do deski, bo na razie wyczytałam 49,99 miesięcznie za utrzymanie konta a to dużo jak dla mnie.