Karta kredytowa to wynalazek, który jest zdecydowaną rewolucją w dziedzinie płatność. Wynaleźli ją Amerykanie w latach 60., a do Polski trafiła trzydzieści lat później. Tyle że na początku uchodziła za luksusowy i kosztowny produkt, który dość długo trafiał „pod strzechy”. Nadal zresztą wiele osób nie do końca rozumie, o co chodzi w karcie.
1. Czym jest karta kredytowa?
Zazwyczaj w portfelu mamy przynajmniej jedną kartę. To karta debetowa, którą dostajemy obligatoryjnie, gdy otwieramy rachunek osobisty, a płacąc nią posługujemy się własnymi pieniędzmi. Zupełnie inaczej jest w przypadku kredytówki, bo używając tej karty, płacimy pieniędzmi pożyczonymi od banku. Proste, w momencie, gdy złożymy w banku wniosek o kartę kredytową, ten wraz z nią, przyzna nam określony limit, opierając się na naszej zdolności kredytowej.
2. O co chodzi z okresem bez odsetkowym?
Dobrodziejstwo karty polega na tym, że możemy korzystać z pieniędzy banku zupełnie za darmo. Temu właśnie służy okres bez odsetkowy, czyli ten czas, w którym bank pożycza nam pieniądze zupełnie za darmo. Ten czas to zwykle jeden miesiąc, kiedy wydajemy pieniądze i kolejnych 21 dni, które bank daje nam na spłatę całości pożyczonych pieniędzy. Mamy więc blisko dwa miesiące, aby oddać bankowi pieniądze i nie zapłacić ani grosza za pożyczkę.
3. Dlaczego na wyciągu są dwie kwoty do spłaty?
Po zakończeniu cyklu wydatków, który trwa cały miesiąc, otrzymujemy wyciąg z karty, na którym wyszczególnione są wszystkie transakcje oraz dwie kwoty: kwota minimalna oraz podsumowanie wszystkich transakcji. Kwota minimalna wymagana do spłaty, pozwoli nam na dalsze używanie karty i płacenie nią do wyznaczonego limitu. Tylko w tym momencie, od pozostałej do spłaty kwoty, bank policzy sobie odsetki i to naprawdę niemałe. Karta kredytowa to jeden z najdroższych kredytów na rynku. Dlatego, jeśli chcesz dalej korzystać bez kosztów, musisz spłacić całość. Nie masz z czego? Zastanów się, czy nie warto rozłożyć całości spłaty na raty. Zyskasz na nieco niższym oprocentowaniu.
4. Czy za używanie karty się płaci?
Podstawowych kart kredytowych zwykle możemy używać bezpłatnie, pod warunkiem, że wykonamy za ich pomocą określoną liczbę transakcji lub na określoną kwotę. Płatne (choć niekoniecznie) są karty dające nam dodatkowe przywileje, takie jak wstępy do saloników lotniskowych czy fast track. Takie karty otrzymują od banku prestiżowi klienci, ci z dość zasobnym portfelem. Aby karta kredytowa nie kosztowała nas nic, musimy jeszcze pamiętać o tym, że to karta, która służy właśnie do płacenia i za wypłatę gotówki z bankomatu, słono zapłacimy.
5. Czy karta jest bezpieczna?
Prawidłowo używana karta jest bardzo bezpieczna. Oczywiście trzeba jej pilnować, nie wolno zapisywać na niej PIN i trzeba ją podpisać. Tylko to takie podstawowe zasady, a oprócz nich trzeba też pamiętać, że zawsze warto ustawić na karcie odpowiednie dla nas limity. Dodatkowo karta to doskonałe narzędzie do zabezpieczania naszych zakupów. Dzięki niej przysługują nam zwroty w ramach chergeback. To proste, jeśli zamówimy towar, a sprzedawca nam go nie dostarczy lub przyśle nam zupełnie inną czy uszkodzona rzecz, możemy ubiegać się o zwrot zapłaconej kwoty. To naprawdę dobre zabezpieczenie. Karta niezbędna jest w czasie podróży. Dzięki niej wypożyczymy samochód czy zarezerwujemy hotel. Bardzo często te operacje są możliwe do wykonania wyłącznie przy użyciu karty płatniczej.
Karty kredytowe są bardzo ważne. Ja miałem zdarzenie, że karta po prostu mi pękła, ale bank wyrobił nową. Trzeba uważać, a przede wszystkim nie dać sobie jej ukraść, bo złodziej zabierze wszystko z konta.
Ja to korzystam z karty z banku. Ing bank śląski i naprawdę karta fajnie chodzi można kupować nią w internecie, ale nie tylko posiada też sporo fajnych gadżetów, a więc warto mieć konto w Ing bank śląski
Często moja karta jest odrzucaną. Byłem w banku, ale oni niewiedzą, co się dzieje dlatego też wyrobiłem sobie drugą kartę w innym banku i teraz ona działa i mogę bez problemu sobie kupować.