Nawet w dobie zaawansowanych technologii i turystyki kosmicznej, nasza wiedza finansowa często pozostawia wiele do życzenia. Sugerujemy sprawdzenie, czy nie tracisz pieniędzy z powodu jednego z tych powszechnych mitów finansowych.
Mit 1. Jeśli często bierzesz małe pożyczki, Twoja historia kredytowa będzie zrujnowana
Niektórzy starają się jak mogą, by uniknąć kredytów i latami oszczędzają na zakup smartfona, laptopa czy lodówki. Ich rozumowanie jest takie, że jeśli w przyszłości będą chcieli wziąć kredyt hipoteczny lub wziąć samochód na raty, banki albo odmówią, albo zaoferują kredyt z bardzo wysokim oprocentowaniem.
Dzieje się tak tylko w przypadku, gdy nie jesteście w stanie wywiązać się ze swoich zobowiązań. Jeśli jednak będziesz zdyscyplinowany w spłacaniu tej kwoty, odbije się to pozytywnie na Twojej historii kredytowej.
Klient z całkowicie czystą historią kredytową nie jest w oczach banku zbyt wiarygodnym kredytobiorcą. Pracownicy instytucji finansowej nic o nim nie wiedzą i nie mogą powiedzieć, o ile dana osoba będzie odpowiedzialna za podjęte zobowiązania. Klient, który regularnie zaciągał i spłacał kredyty, jest bardziej przewidywalny.
Mit 2. Stawianie małych kwot na odsetki jest bezcelowe — działa to tylko z milionami
Istnieje stereotyp, że lokatę powinno się zakładać tylko wtedy, gdy ma się naprawdę dużo pieniędzy. Wtedy możesz żyć z odsetek i nawet nie pracować, jeśli nie masz na to ochoty. Prawda jest jednak taka, że lokata bankowa pozwala co najmniej pobić dzienny wskaźnik inflacji, nawet w przypadku konta z pieniędzmi na bieżące wydatki. A niektóre banki mogą nawet naliczać odsetki od minimalnego salda na koncie.
Klasyczna lokata, którą możesz wypłacić dopiero na koniec okresu, nie musi być zakładana. Możesz otrzymać kartę debetową z odpowiednią funkcją i korzystać z pieniędzy w bardziej elastyczny sposób.
Mit 3. Odkładanie pieniędzy jest konieczne, gdy istnieje konkretny cel
Niektórzy ludzie lubią oszczędzać na coś konkretnego, np. na nowy samochód, mieszkanie, remont czy sprzęt AGD. Wydaje im się, że jeśli odkładasz tak po prostu, zgromadzona kwota trafi na coś bezużytecznego.
W rzeczywistości oszczędzanie jest podstawą umiejętności finansowych, gwarancją dobrego samopoczucia i spokoju ducha. Jest to poduszka finansowa, która pozwala uniknąć zaciągania wysoko oprocentowanych pożyczek lub godzenia się na niekorzystne warunki w trudnej sytuacji. A jeśli na przykład pojawi się odpowiedni sprzęt lub samochód z korzystną zniżką, można szybko podjąć decyzję i zaoszczędzić pieniądze.
Mit 4. Cashbacki i bonusy są tylko chwytem marketingowym mającym na celu przyciągnięcie klientów
W rzeczywistości wszystko zależy od konkretnego banku i warunków produktu finansowego. Zawsze możesz dowiedzieć się więcej o warunkach przed złożeniem wniosku o kartę i wybrać opcję, która najbardziej Ci odpowiada.
Niektóre banki oferują maksymalne odsetki w określonych kategoriach — a jeśli masz samochód, dobry cashback na stacji benzynowej lub w sklepie z częściami zamiennymi dobrze ci zrobi.
Mit 5. Obsługa karty jest zawsze płatna. Wypłaty gotówki z innych bankomatów też
Jeśli posiadasz swoją kartę od dłuższego czasu, prawdopodobnie raz w miesiącu płacisz opłatę za utrzymanie. Lub opłaty za przelew i dodatkowy procent za wypłaty gotówki z innych bankomatów.
Nowoczesne banki walczą o każdego nowego klienta i oferują bardziej lojalne warunki. Nadszedł czas, aby ponownie ocenić taryfę, a nawet zmienić bank, aby uniknąć płacenia wysokich opłat za usługi.
całakiem ciekawe ta informacja moze i trzeba się dostosowac
Niby tak, ale tracimy, bo ceny idą w górę, to chyba kazdy widzi prawda? Nie wiem dlaczego są takie okropne ceny! Szkoda, że wypłata w górę nie idzie.
Wiesz, zależy komu, przecież posłowie, politycy. Kasy mają jak lodu! Im takie ceny nie przeszkadzają.